Zoo Praha

Jsme dlouholetým hrdým partnerem Zoologické zahrady Praha
Zoo Praha

O partnerovi

Pražská zoologická zahrada byla založena v roce 1931. Ve 12 unikátních pavilonech a ve více než 150 expozicích žije 5 375 zvířat náležejících k 678 druhům. Pražská zoo patří k chovatelské špičce a každoročně se řadí na první pozice žebříčku nejlepších zoo světa.

Naše spolupráce

V roce 2020 jsme oslavili 15 let spolupráce se Zoo Praha

Na jaře 2020 se v pražské zoo krátce po sobě narodila dvě slůňata, která chovatelé pojmenovali Amalee a Lakuna. Jména pocházejí ze Srí Lanky stejně jako matky obou sloních slečen – Tamara a Janita. Otcem slůňat je samec Ankhor.

V červnu v zoo proběhly křty obou slůňat. Akce se zúčastnil také Jan Juchelka, generální ředitel KB, který se stal kmotrem starší sloní samičky Lakuny.

Lakuna v překladu znamená „Znamení“. „Význam je ten, že jde o dobré znamení. První sloní samičku jsme tak vnímali proto, že se narodila v náročné době, kdy byla zoo uzavřená, v karanténě. A zároveň představuje dobré znamení pro budoucnost našeho chovu slonů,“ vysvětluje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Výběr jména pro druhé slůně byl trochu složitější, nakonec však v hlasování chovatelů o jediný hlas zvítězila Amalee. „Tohle jméno už žádný speciální význam v sinhálštině nemá, ale ani ho nepotřebuje,“ uvedl pan Miroslav Bobek. „Obě slůňata jsou zkrátka náš ‚pražský zázrak‘.“

Zoologická zahrada Praha má v chovu slonů dlouholetou tradici, první slůně zde přišlo na svět už v roce 1993. Poté následovali i sloni afričtí. Nyní tvoří skupinu opět sloni indičtí, jejichž dvě nové samičky zůstanou v Praze a jednou zde položí základ nové rodinné skupiny.

Sloni
Křest sluňat

Co jsme již podpořili

Program na záchranu tasmánského čerta „Save the Tasmanian Devil Program“. Tento program na záchranu ďábla medvědovitého, známého též jako tasmánský čert, pomáhá chránit zmíněný ohrožený druh v oblastech jeho přirozeného výskytu.

Tasmánský čert

Jedním z nejzajímavějších projektů byl Toulavý autobus – ochranářský projekt, jehož cílem je vozit děti žijící v blízkosti kamerunské rezervace Dja do záchranných center, ve kterých nejen dostanou šanci pozorovat gorily, ale také se mohou zúčastnit osvětových a vzdělávacích aktivit.

Autobus

Dalším významným počinem byla ochrana supa mrchožravého na Balkáně, kterou zajišťuje organizace Green Balkans v Bulharsku. V minulých letech zde byly z prostředků poskytnutých pražskou zoologickou zahradou vybudovány tři chovné a seznamovací voliéry pro supy a také krmné místo. Od srpna 2017 mají bulharští ochránci těchto dravců k dispozici rovněž terénní vůz. Pořídit si ho mohli díky spolupráci Zoo Praha s Komerční bankou.

Sup mrchožravý

Mezi další záchranné projekty patří návrat divokých koní Převalského do volné přírody. Kůň Převalského (Equus przewalskii), poslední druh divokého koně vůbec, je světu znám od roku 1881. O necelých sto let později, na přelomu 60. a 70. let 20. století, byl však ve volné přírodě vyhuben. Přežil jen v péči zoologických zahrad. Mimořádnou zásluhu na zachování koně Převalského má Zoo Praha. Díky tomuto záchrannému projektu žije nyní v Mongolsku ve volné přírodě více než 500 koní, z toho 194 v přísně chráněné oblasti Gobi B.

Partnerství KB a Zoo Praha

Video je vložené z YouTube a nastavení cookies na našem webu se na něj nevztahuje. Pokud ho přehrajete, YouTube může informace z vašeho prohlížeče sbírat, i když jste cookies na kb.cz nepřijali.