Nejčastější podvody, na které můžete narazit

Chystáte se koupit zboží za lákavou cenu? Zpozorněte!

Chcete si koupit zboží přes internet za podezřele výhodnou cenu? Doporučujeme důkladně si ověřit příjemce a nezasílat peníze předem.

Množí se případy falešných inzerátů nabízejících koupi elektroniky, automobilu nebo zemědělské techniky. Chystáte se reagovat na podobnou nabídku? Zaměřte se na následující detaily:

  • nereálně nízká cena a požadavek na zaplacení předem celé částky nebo zálohy
  • zboží se nachází v zahraničí
  • dodání zboží zprostředkovatelem, který má být garantem předání zboží a případného vrácení peněz
  • inzerát může být psaný lámanou češtinou nebo anglicky, vystavený na českých i zahraničních webových stránkách nebo fórech
  • i přesto, že stránky inzerenta nebo spediční firmy vypadají věrohodně, nemusíte mít záruku dodání zboží

Pokud máte sebemenší pochybnosti, peníze neposílejte, udělejte maximum pro ověření nabídky a nekupujte zajíce v pytli.

Obdrželi jste e-mail o změně bankovního spojení vašeho obchodního partnera? Zpozorněte!

Přišel vám e-mail od vašeho obchodního partnera s novými platebními instrukcemi? Doporučujeme si údaje ověřit osobně nebo telefonicky na obvykle používaném nebo veřejně dostupném kontaktu. Útočník vám může platební instrukce v e-mailu pozměnit a vy, aniž byste to tušili, pošlete peníze podvodníkovi.

Chcete cestovat a hledáte levné ubytování? Zpozorněte!

Našli jste si podezřele výhodné ubytování na ubytovacím portále např. na Airbnb? Ubytovací portály mají jasně stanovená pravidla pro zaplacení ubytování. Seznamte se s těmito pravidly a postupujte vždy podle nich. V případě, že po vás někdo požaduje zaplatit jiným způsobem, platbu neprovádějte a vše si ověřte na ubytovacím portále.

Seznámili jste se s někým na internetu nebo na sociálních sítích? Opatrně!

Vaše přátelství již nějakou dobu trvá a nyní se na vás obrátil s prosbou o finanční výpomoc? Podvodník obvykle přichází s dojemným příběhem jako jsou nemoc, úmrtní v rodině nebo s příslibem osobního setkání. Velmi často se snaží navodit pocit věrohodnosti, prokázat se falešnými doklady, fotkami nebo „osobní“ komunikací přes Skype. Ve většině případů se podvodník z nějakého důvodu nemůže dostat ke svým penězům a slibuje, že je brzy vrátí. V takovémto případě doporučujeme nepodléhat emocím a dobře si rozmyslet, zda peníze opravdu poslat.

Přišel vám e-mail s příslibem pohádkového bohatství? Zpozorněte!

Chce se s vámi někdo dobrovolně podělit o velkou částku peněz, kterou získal z výhry v loterii, náhlého dědictví apod.? V tomto případě po vás bude chtít podvodník např. poplatek za otevření účtu v zahraničí, provizi pro právníka apod. Společným znakem je výzva k zaplacení určitého obnosu peněz. Pokud peníze odešlete, přijdete jak o vidinu slíbeného bohatství, tak o své vlastní peníze.