Nejčastější podvody, na které můžete narazit

Chystáte se koupit zboží za lákavou cenu? Zpozorněte!

Chcete si koupit zboží přes internet za podezřele výhodnou cenu? Doporučujeme důkladně si ověřit příjemce a nezasílat peníze předem.

Množí se případy falešných inzerátů nabízejících koupi elektroniky, automobilu nebo zemědělské techniky. Chystáte se reagovat na podobnou nabídku? Zaměřte se na následující detaily:

  • nereálně nízká cena a požadavek na zaplacení předem celé částky nebo zálohy
  • zboží se nachází v zahraničí
  • dodání zboží zprostředkovatelem, který má být garantem předání zboží a případného vrácení peněz
  • inzerát může být psaný lámanou češtinou nebo anglicky, vystavený na českých i zahraničních webových stránkách nebo fórech
  • i přesto, že stránky inzerenta nebo spediční firmy vypadají věrohodně, nemusíte mít záruku dodání zboží

Pokud máte sebemenší pochybnosti, peníze neposílejte, udělejte maximum pro ověření nabídky a nekupujte zajíce v pytli.

Obdrželi jste e-mail o změně bankovního spojení vašeho obchodního partnera? Zpozorněte!

Přišel vám e-mail od vašeho obchodního partnera s novými platebními instrukcemi? Doporučujeme si údaje ověřit osobně nebo telefonicky na obvykle používaném nebo veřejně dostupném kontaktu. Útočník vám může platební instrukce v e-mailu pozměnit a vy, aniž byste to tušili, pošlete peníze podvodníkovi.

Chcete cestovat a hledáte levné ubytování? Zpozorněte!

Našli jste si podezřele výhodné ubytování na ubytovacím portále např. na Airbnb? Ubytovací portály mají jasně stanovená pravidla pro zaplacení ubytování. Seznamte se s těmito pravidly a postupujte vždy podle nich. V případě, že po vás někdo požaduje zaplatit jiným způsobem, platbu neprovádějte a vše si ověřte na ubytovacím portále.

Seznámili jste se s někým na internetu nebo na sociálních sítích? Opatrně!

Vaše přátelství již nějakou dobu trvá a nyní se na vás obrátil s prosbou o finanční výpomoc či pomoc s odesláním tajemného balíčku? Podvodník obvykle přichází s dojemným příběhem jako jsou nemoc, úmrtí v rodině nebo s příslibem osobního setkání. V případě tzv. diplomatického balíčku zase vystupuje jako diplomat či voják uvězněný ve válečné zóně. Velmi často se snaží navodit pocit věrohodnosti, prokázat se falešnými doklady, fotkami nebo „osobní“ komunikací přes Skype či sociální sítě. Ve většině případů se podvodník z nějakého důvodu nemůže dostat ke svým penězům a slibuje, že je brzy vrátí. Onen tajemný balíček zase nemůže být uvolněn z celnice bez Vašeho finančního přispění. V takovýchto případech doporučujeme nepodléhat emocím a dobře si rozmyslet, zda peníze opravdu poslat.

Obdrželi jste e - mail od nadřízeného s dotazem na výši zůstatku a prosbou o zaslání expresní platby? Zpozorněte!

V takovýchto případech se mohou podvodníci vydávat za vašeho nadřízeného či ředitele společnosti (odtud takzvaný falešný prezident / CEO fraud) a požadovat po vás zaslání platby z firemního účtu s tím, že další detaily doloží později. Podvodníci zpravidla monitorují vaši komunikaci s nadřízeným, aby udeřili v době, kdy je váš opravdový nadřízený mimo firmu a vám tak ztížili možnost ověření takového požadavku. Pokud touto formou pokyny k platbě dostáváte, doporučujeme u každého takového e-mailu věnovat maximální pozornost adrese, ze které přišel a jeho formální úpravě (například chyby v češtině), či úplně změnit nastavený proces a každý neočekáváný pokyn s nadřízeným osobně či telefonicky ověřit.

Přišel vám e-mail s příslibem pohádkového bohatství? Zpozorněte!

Chce se s vámi někdo dobrovolně podělit o velkou částku peněz, kterou získal z výhry v loterii, náhlého dědictví apod.? V tomto případě po vás bude chtít podvodník např. poplatek za otevření účtu v zahraničí, provizi pro právníka apod. Společným znakem je výzva k zaplacení určitého obnosu peněz. Pokud peníze odešlete, přijdete jak o vidinu slíbeného bohatství, tak o své vlastní peníze.