Pomoc pro ovdovělou Markétu a 4 děti

Příběh Markéty

Markéta je samoživitelka, matka čtyř dětí ve věku 3, 6, 8 a 14 let. Manžel Markéty byl dlouhodobě v pracovní neschopnosti, a tak rodina žila pouze z dávek státní sociální podpory. Na dávky hmotné nouze Markéta neměla nárok, protože byla v rozvodovém řízení a v té době ještě s manželem sdílela společnou domácnost. Proto si Markéta podala v říjnu roku 2021 žádost o příspěvek  kauci u Nadace J&T, které bylo vyhověno. Markéta si dokázala sama vyhledat vhodné bydlení, než se však s dětmi přestěhovala, stala se nešťastná událost, která rodinu ovlivňuje až do současnosti.

Ve stavu dlouhodobé vyčerpanosti se Markéta snažila řešit své depresivní stavy tím, že v krátkých časových intervalech užila manželovy léky na předpis (silná antidepresiva), a tak skončila v kómatu. Po dobu hospitalizace bylo zapotřebí, aby se někdo postaral o děti. Otec dětí ještě před touto událostí nastoupil dobrovolnou léčbu v psychiatrické nemocnici a děti proto byly svěřeny do péče příbuzné. Po čase byla Markéta z nemocnice propuštěna a hned se soustředila na to, aby jí děti byly vráceny do péče. Bylo zapotřebí, aby si našla práci, protože tím, že byly děti mezitím svěřeny do pěstounské péče sestry, ztratila nárok na čerpání rodičovského příspěvku a zůstala zcela bez příjmů. Markéta však dělala všechno proto, aby se k ní její děti mohly vrátit co nejdříve, a v polovině prosince uspěla.

Bohužel krátce po Novém roce rodinu opět zasáhla tragická událost. Manžel klientky a otec dětí spáchal sebevraždu. S touto situací se rodina dosud snaží vyrovnat. 

V nové domácnosti nemá Markéta žádné vybavení a ze svých příjmů na ně neušetří, potřebovala by zakoupit mikrovlnou troubu, která by jí ušetřila čas při přípravě stravy, aby mohla trávit více času s dětmi, které ji nyní velmi potřebují. V rodině není počítač, který je aktuálně základní podmínkou komunikace se školou a přípravy na výuku, příležitostně by jej využívala i Markéta. Rodina bude muset uhradit nájemné a energie za dvanáctý měsíc minulého roku a poměrnou část za leden tohoto roku, protože její manžel toto v jejich původním společném bytě již nezaplatil. Jsou to výdaje navíc, které aktuálně nejsou ve finančních možnostech rodiny.

Kdo stojí za Markétou?

Spolu pro rodinu, z.s. (https://spoluprorodinu.cz/)

Organizace působí v oblasti poskytování podpory znevýhodněným rodinám již od roku 2003 (pod názvem Sdružení sociálních asistentů) a od roku 2004 poskytuje sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi na území Ostravy. Postupně rozšířila svou činnost také na území Opavska a město Bílovec a přidala další služby pro rodiny s dětmi ve formě Poradenského a mediačního centra.

Pro Markétu

Společně jsme vybrali 32 500 Kč

Přispěli jsme:

  • 2 500 Kč na mikrovlnku
  • 10 000 Kč na notebook
  • 20 000 Kč na dluh za nájem a energie

Nadace KB Jistota věnovala na podporu rodiny minimálně polovinu cílové částky.

Vážíme si každého příspěvku!
Děkujeme, že pomáháte s námi! 

Všechny rodiny