Základní vybavení domácnosti pro Ivetu a její děti

Příběh Ivety

Iveta je mladá maminka, která od listopadu pečuje o své dvě již dospívající děti. Její příběh začal již daleko dříve, když ona sama dospívala a nerozuměla si se svými rodiči. Brzy otěhotněla a nebyla schopna se o své děti postarat. V tu dobu syna Nikolase a dceru Ivetu dostali do péče její rodiče. Paní Iveta s rodinou nežila a sama hledala cestu, kudy jít dál. Byla v kontaktu s rodiči a svými dětmi, navštěvovala je, přispívala rodičům. Její život byl hodně o boji a dospívání v zodpovědnou ženu. V té době byla organizace Šance pro tebe v kontaktu jak s rodinou prarodičů, tak s maminkou, které pomáhali, pokud bylo potřeba.
Před rokem tatínek paní Ivety onemocněl – tehdy Iveta pomáhala své mamince pečovat o tátu doma, bohužel jeho zdravotní stav se rychle horšil a rodina se připravovala na to nejhorší. Všichni jej doprovodili na jeho poslední cestě. Celá situace všemi hodně otřásla, ale život šel dál. Děti žily s babičkou, které byly svěřeny do pěstounské péče, a jejich maminka odjela na druhý konec republiky, kde si našla práci a přítele. 
Bohužel do roka nečekaně onemocněla babička dětí a vše se opakovalo – situace rodinu, především děti paní Ivety, velmi hluboce zasáhla. Iveta se nastěhovala zpět do domácnosti své maminky, ukončila svůj vztah a zůstala pečovat o svou umírající matku. Starala se o své děti a po večerech přemýšlela o tom, co mohla udělat jinak. Bohužel se stalo to nejhorší a babička dětí do roka od dědovy smrti také zemřela. S rodinou jsme byli v kontaktu – bylo jasné, jak je vše bolestivé a těžké, vedle toho zde byla patrná velká nejistota dětí a jejich oči se dívaly na mámu s nevyřčenou otázkou: „Co teď, necháš nás v tom?“ Paní Iveta to vše zvládla – udržela byt, kde rodina žila, děti jsou v její péči, chodí do stejné školy a mají své kamarády. Život všech tří není zatím ani veselý, ani jednoduchý. Rodina se vyrovnává se ztrátou nejbližších, vedle toho maminka řeší velké finanční problémy, které se odráží v životě všech, hledá si zaměstnání v situaci, kdy děti jsou často nemocné. Rodina nemá dostatek finančních prostředků na běžný život, domácnost je vybavena velmi skromně – většinou z toho, co jiní odložili. Šance pro tebe se jí snaží pomáhat a být jim průvodci v tomto složitém období.
Není v silách maminky ani jejích dětí v tuto chvíli situaci změnit. Vidíme, jak maminka hospodaří, otáčí každou korunu. První, co hradí, je nájem a služby, a pak již nezůstává mnoho financí na potraviny, na léky, dopravu ani brýle pro Nikolase. Maminka by v budoucnu ráda šla do zaměstnání, v tuto chvíli však je potřeba situaci stabilizovat a nic neuspěchat, aby jim vydrželo to „spolu“.

Kdo stojí za Ivetou?

Šance pro Tebe, z.s. (http://www.sance.chrudim.cz)

Nezisková organizace, která poskytuje sociální a podpůrné služby lidem, kteří se ocitli v obtížné životní situaci. Pracuje s dětmi, mládeží, mladými dospělými a jejich rodinami, s jednotlivci i s komunitou, ve které tito lidé žijí. Služby formou NZDM (nízkoprahové zařízení pro děti a mládež), terénních programů a sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi poskytuje v lokalitách Chrudim, Prachovice, Hrochův Týnec, Čankovice, Chrast a okolí. Provozuje dětské kluby v Chrudimi, Čankovicích a od roku 2018 i ve Vysokém Mýtě. 

Pro Ivetu

Společně jsme vybrali 34 250 Kč

Přispěli jsme:

  • 5 000 Kč na postele pro obě děti
  • 3 250 Kč na jídelní stůl a židle
  • 8 000 Kč na brýle pro syna
  • 18 000 Kč příspěvek na potraviny (6 měsíců á 3 000 Kč)

Nadace KB Jistota věnovala na podporu rodiny minimálně polovinu cílové částky.

Vážíme si každého příspěvku!
Děkujeme, že pomáháte s námi! 

Všechny rodiny