Navzdory letošnímu hlubokému hospodářskému propadu se inflace drží nad třemi procenty, tedy nad tolerančním pásmem centrální banky, když důvodem je především rychlejší růst cen bez segmentu potravin a energií. S blížícím se koncem roku by ale měla inflace začít klesat a letošní celoroční průměr by měl skončit na 3,2 %. „V příštím roce by inflace vlivem oslabené ekonomiky měla dále zpomalovat na průměrných 2,3 %“, dodává Michal Brožka.
Centrální banka po výrazném uvolnění měnové politiky v první polovině letošního roku ponechá úrokové sazby na současné nízké úrovni minimálně do konce příštího roku. K dalšímu uvolnění měnové politiky ČNB podle prognózy Komerční banky nepřistoupí. „Hlavním argumentem proti dalšímu uvolnění je především výhled tuzemské inflace, která i nadále zůstává nad horní hranou tolerančního pásma ČNB a její návrat na dvouprocentní cíl bude pouze pozvolný“, zdůvodňuje Martin Gürtler, ekonom Komerční banky. K zavedení nekonvenčních nástrojů podle něj nedojde.
Kurz koruny působí stabilizačně, když v posledních týdnech reflektoval zhoršující se epidemickou situaci a koruna oslabovala do oblasti nad 27 korun za euro. Tím pomohla centrální bance v uvolnění měnových podmínek. „S odezněním současné pandemické situace očekáváme rychlý návrat koruny k silnějším úrovním, když průměrný kurz pro příští rok předpokládáme 26,30 korun za euro“, předvídá František Táborský.