Hlavní události v prvním čtvrtletí
- Celkový počet klientů se zvýšil meziročně o 8 700, přičemž trend zrychluje a to především díky zlepšení nabídky KB pro občany a malé podniky.
- Výrazně stouply prodeje produktů drobného bankovnictví. Počet nových balíčků Můj Účet se meziročně více než zdvojnásobil. Prodeje balíčků Profi účet pro podnikatele vzrostly o 50 %. Objem nově poskytnutých hypoték vzrostl o 26 %.
- Komerční banka začala poskytovat nízkoúročené úvěry na opravy a modernizace bytových domů s podporou zdrojů EU, získaných Státním fondem rozvoje bydlení v rámci programu Jessica.
- Jako první banka na českém trhu KB rozšiřuje technologii podporující platby v automatech bezkontaktními platebními kartami. Elektronické platby za občerstvení, parkovné nebo dobití telefonu tak budou jednodušší a rychlejší jak pro klienty, tak i provozovatele.
Konsolidované výnosy Skupiny KB zůstaly meziročně na téměř nezměněné úrovni, když poklesly o 0,6 % na 7,6 miliardy Kč. Čisté úrokové výnosy se nepatrně zvýšily, když Skupina kompenzovala nízké tržní úrokové sazby růstem objemu úvěrů a vkladů. Na druhou stranu se snížily výnosy z poplatků v důsledku rozvíjení úspěšného programu odměn klientům MojeOdměny.
Provozní výdaje byly i nadále striktně řízeny a vzrostly pouze o 0,3 % na 3,1 miliardy Kč. Náklady rizika dosáhly 0,5 miliardy Kč, což představuje nárůst o 10,2 % z nízké úrovně loňského roku.
Skupina vykázala k 31. březnu 2014 jádrovou Tier 1 kapitálovou přiměřenost podle standardů Basilej III ve výši 16,2 %. Likvidita vykázaná poměrem čistých úvěrů a depozit (bez započtení klientských aktiv v penzijních fondech) byla 74,7 %.
Komentované obchodní a finanční výsledky
Oznámené finanční údaje jsou neauditovanými konsolidovanými výsledky podle IFRS (Mezinárodních standardů účetního výkaznictví)
OBCHODNÍ VÝKONNOST SKUPINY KB
Tržní prostředí
Indikátory důvěry podniků a spotřebitelů se během prvního čtvrtletí postupně dále zlepšovaly. Zlepšení v ekonomice se projevilo solidním nárůstem maloobchodních služeb, silným růstem nových průmyslových zakázek a počínajícím poklesem sezóně očištěné míry nezaměstnanosti. Oživení ekonomiky se však jen omezeně projevilo v bankovním sektoru. Růst financování občanů mírně zrychlil v důsledku stabilního růstu úvěrů na bydlení, který byl doplněn postupným oživením spotřebitelských úvěrů. Nicméně meziroční tempo růstu korporátních úvěrů na trhu v prvním čtvrtletí zmírnilo, a celkový objem úvěrů nefinančním podnikům poskytnutých na českém trhu dokonce poklesl ve srovnání se silným posledním čtvrtletím roku 2013.
Klienti a distribuční sítě
Ke konci března 2014 obsluhovala Skupina KB 2,5 milionu klientů (na konsolidované bázi). Samotná KB měla 1 600 000 klientů, meziročně o 0,5 % více, z toho 1 347 000 byli občané. Dalších 253 000 zákazníků bylo z řad podnikatelů, firem a korporací (včetně obcí a sdružení). Modrá pyramida obsluhovala 577 000 zákazníků a penzijní připojištění u KB Penzijní společnosti využívalo 560 000 občanů. Služeb společnosti ESSOX využívalo 286 000 aktivních klientů.
Klienti Komerční banky měli k dispozici 399 bankovních poboček (včetně divize pro korporátní klienty na Slovensku), 728 bankomatů a plnohodnotné přímé bankovnictví podporované dvěma telefonními centry. Počet klientů využívajících alespoň jeden kanál přímého bankovnictví, jako je internet nebo telefonní bankovnictví, dosáhl 1 196 000 na konci března 2014, což znamenalo 74,7 % z celkového počtu klientů. Zákazníci využívali 1 558 000 aktivních platebních karet, z toho 197 000 kreditních. Počet aktivních kreditních karet vydaných společností ESSOX dosáhl 133 000 a spotřebitelské financování od společnosti ESSOX bylo dostupné v síti 2 700 obchodníků. Klienti Modré pyramidy měli k dispozici 205 obchodních míst a 1 122 poradců. SG Equipment Finance (SGEF) poskytovala své leasingové služby prostřednictvím devíti vlastních poboček, z nichž dvě jsou na Slovensku, a také prostřednictvím sítě KB.
Úvěry klientům
Celkový hrubý objem úvěrů poskytnutých Skupinou KB se meziročně zvýšil o 2,7 % na 484,9 miliardy Kč. Nejvíce k růstu portfolia přidaly hypotéky a potvrdilo se oživení spotřebitelského úvěrování. Úvěrování korporátních klientů se zvýšilo zejména na Slovensku.2
V segmentu úvěrů občanům narostlo portfolio hypoték meziročně o 10,0 % na 147,8 miliardy Kč. Tento růst byl částečně kompenzován nižší poptávkou po úvěrech ze stavebního spoření, objem úvěrů poskytnutých Modrou pyramidou poklesl o 12,7 % na 42,1 miliardy Kč. Spotřebitelské úvěry navázaly na růst, jež započal již v loňském roce. Objem spotřebitelských úvěrů poskytnutých KB a společností ESSOX vzrostl o 6,4 % na 28,8 miliardy Kč.
Celkový objem úvěrů poskytnutých Skupinou KB podnikům vzrostl o 1,1 % na 261,3 miliardy Kč. Celkový objem úvěrů poskytnutých (středním a velkým) korporátním klientům, včetně financování od společnosti Factoring KB, vzrostl o 1,1 % na 212,1 miliardy Kč. V rámci toho nejrychleji rostlo financování korporací na Slovensku. Úvěrování podnikatelů a malých podniků kleslo o 1,3 % na 28,1 miliardy Kč. Zůstatek úvěrového a leasingového financování společnosti SGEF rostl meziročně o 4,0 % na 21,2 miliardy Kč.
Vklady klientů a aktiva ve správě
Konsolidovaný objem vkladů3 vzrostl meziročně o 8,4 % na 639,3 miliardy Kč. Vklady podniků vzrostly o 11,4 % na 359,8 miliardy Kč. Tato kategorie byla ovlivněna velkým přílivem objemu vkladů z veřejných a finančních institucí. Vklady občanů v KB se zvýšily o 3,3 % na 162,9 miliardy Kč. Vklady ve stavební spořitelně Modrá pyramida vzrostly meziročně o 1,1 % na 72,5 miliardy Kč. Klientská aktiva v Transformovaném fondu, který spravuje KB Penzijní společnost, se navýšila o 11,8 % na 37,2 miliardy Kč. Tato aktiva jsou nadále konsolidována v účetnictví Skupiny KB.
Technické rezervy v životním pojištění v Komerční pojišťovně stouply o 26,7 % na 38,0 miliardy Kč. Objemy prostředků klientů KB v podílových fondech (ve správě IKS KB a Amundi) se zvýšily o 7,0 % na 32,0 miliard Kč.
FINANČNÍ VÝKONNOST SKUPINY KB
Výsledovka
Celkové provozní výnosy v prvním čtvrtletí meziročně mírně klesly o 0,6 % na 7 566 milionů Kč. Výsledek ovlivnily přetrvávající nízká úroveň tržních úrokových sazeb, dopady intenzivní konkurence na ceny základních bankovních služeb, zpoždění v očekávaném růstu poptávky podniků po úvěrech a omezený prostor pro výnosy z finančních operací v důsledku úrokových a měnových kurzovních podmínek, které byly do značné míry stanoveny opatřeními centrální banky. Naproti tomu vývoj objemu vkladů a jiných aktiv ve správě stejně jako trend ve financování segmentu drobného bankovnictví byly povzbudivé.
Čisté úrokové výnosy se zvýšily o 0,4 % na 5 279 milionů Kč, podpořeny růstem objemu úvěrů a vkladů. Nízké úrokové sazby, které se v průběhu čtvrtletí dále snížily, omezovaly výnosy z reinvestování vkladů. Čistá úroková marže, vypočtená jako poměr čistých úrokových výnosů k úročeným aktivům vykázaným v rozvaze, byla také ovlivněna nárůstem krátkodobých vkladů klientů z veřejného a finančního sektoru, což ovlivnilo jmenovatel vzorce. Marže tak klesla v prvním čtvrtletí 2014 na 2,6 % z 2,9 % o rok dříve.
Čisté výnosy z poplatků a provizí poklesly o 2,0 % na 1 690 milionů Kč. KB rozvíjela program odměn klientům MojeOdměny, což vedlo ke snížení příjmů z poplatků z vkladových produktů a za transakce. Od začátku roku 2013 také Banka nabízí spotřebitelské úvěry a hypotéky bez poplatků za správu produktů. Na druhou stranu KB vykázala navýšení aktivity, a tak i lepší příjmy v oblasti financování obchodu, syndikovaných úvěrů a z platebních karet. Růst objemu aktiv klientů v životním pojištění a podílových fondech vedl k růstu příjmů z křížových prodejů.
Čistý zisk z finančních operací klesl o 4,4 % na 571 milion Kč. Byl ovlivněn opatřeními ČNB, nízkou volatilitou směnných kurzů a úrokových sazeb, které snižovaly poptávku klientů po zajištění finančních rizik. Tento vliv byl částečně kompenzován solidním výsledkem z obchodování na vlastní účet banky a postupně rostoucí poptávkou po zajištění cen komodit. Čistý zisk z cizoměnových plateb ovlivnily nižší průměrné marže.
Celkové provozní náklady vzrostly o nepatrných 0,3 % na 3 124 miliony Kč. Personální náklady stouply o 1,3 % na 1 655 milionů Kč a průměrný počet zaměstnanců poklesl o 1,2 % na 8 537. Všeobecné administrativní náklady se snížily o 1,5 % na 1 028 milionů Kč, a to navzdory vyšším výdajům na marketing. Největších úspor bylo přitom dosaženo v kategorii realitních nákladů. Výše nákladů v položce „Odpisy, znehodnocení a prodej dlouhodobých aktiv“ stoupla o 0,7 % na 441 milion Kč, mírné zvýšení bylo způsobeno především novými softwarovými aplikacemi.
Hrubý bankovní příjem za první čtvrtletí poklesl o 1,3 % na 4 441 milion Kč.
Náklady rizika zůstaly na nízké úrovni, když dosáhly 42 bazických bodů v porovnání s průměrným objemem portfolia. Čistá tvorba opravných položek stoupla o 10,2 % na 518 milionů Kč. Nárůst byl způsoben několika případy v korporátním segmentu, zatímco náklady rizika v segmentu drobného bankovnictví se mírně snížily.
Výnosy z majetkových účastí v přidružených společnostech narostly o 14,3 % na 40 milionů Kč díky solidnímu výsledku Komerční pojišťovny. Podíl zisku připadající klientům Transformovaného fondu KB Penzijní společnosti dosáhl výše 121 milionů Kč, což je meziročně o 9,0 % méně.
Daň z příjmu poklesla o 5,5 % na 666 milionů Kč.
Čistý zisk Skupiny KB za první tři měsíce 2014 klesl ve srovnání se stejným obdobím roku 2013 o 1,5 % na 3 176 milionů Kč. Z této částky náleželo 95 milionů Kč držitelům menšinových podílů v dceřiných společnostech KB (+21,8 %) a zisk náležející akcionářům Banky činil 3 081 milion Kč, což je o 2,1 % méně než v prvním čtvrtletí předchozího roku.
Výkaz o finanční situaci
V souladu s mezinárodními standardy účetního výkaznictví (IFRS) je srovnatelným obdobím u položek rozvahy konec předchozího roku. Následující text proto uvádí srovnání s koncem roku 2013, není-li uvedeno jinak.
Objem celkových aktiv Skupiny KB se k 31. březnu 2014 zvýšil o 0,6 % na 869,6 miliardy Kč.
Pohledávky vůči bankám poklesly o 5,4 % na 118,9 miliardy Kč. Největší část této položky představují půjčky poskytnuté centrálním bankám jako součást reverzních repo operací.
Finanční aktiva oceněná reálnou hodnotou proti účtům nákladů a výnosů vzrostla o 12,4 % na 41,7 miliardy Kč. Toto portfolio je tvořeno vlastními obchodními pozicemi Skupiny KB.
Celkové čisté úvěry a pohledávky klesly o 1,5 % na 466,2 miliardy Kč. Hrubá výše klientských úvěrů a pohledávek se snížila o 1,3 % na 484,9 miliardy Kč. Podíl standardních úvěrů v této sumě činil 92,3 % (447,6 miliardy Kč), podíl sledovaných úvěrů byl 2,0 % (9,7 miliardy Kč) a podíl úvěrů pod zvláštní kontrolou (nestandardní, pochybné a ztrátové) tvořil s objemem 27,6 miliardy Kč 5,7 % celého portfolia. Objem vytvořených opravných položek dosáhl 18,9 miliardy Kč, což je o 2,1 % více než na konci roku 2013.
Za účelem omezit volatilitu regulatorního kapitálu podle regulatorního rámce Basilej III zahájila Skupina KB revizi účetního vykazování některých dluhových cenných papírů vykazovaných v portfoliu realizovatelných cenných papírů, které Skupina hodlá držet až do jejich splatnosti. K 31. březnu 2014 reklasifikovala Skupina dluhové cenné papíry v nominální hodnotě 56,6 miliardy Kč do portfolia drženého do splatnosti z portfolia realizovatelných cenných papírů. Cenné papíry byly reklasifikovány v reálné hodnotě. Odpovídající přecenění portfolia realizovatelných cenných papírů ve výši 5,0 miliard Kč ve vlastním kapitálu bylo ponecháno v ostatním výsledku hospodaření a bylo zahrnuto do účetní hodnoty cenných papírů držených do splatnosti. Tato částka je amortizována po zbývající dobu do splatnosti cenných papírů.
Portfolio realizovatelných cenných papírů tak pokleslo o 46,7 % na 75,3 miliardy Kč. Z objemu dluhových cenných papírů ve výši 75,3 miliardy Kč tvořila 40,8 miliardy Kč hodnota českých státních dluhopisů a 8,4 miliardy Kč hodnota státních dluhopisů vydaných cizími státy. Objem cenných papírů v portfoliu drženém do splatnosti v důsledku reklasifikace stoupl na 72,6 miliardy Kč. Z objemu dluhových cenných papírů ve výši 72,6 miliardy Kč tvořila 65,3 miliardy Kč hodnota českých státních dluhopisů a 7,4 miliardy Kč hodnota státních dluhopisů vydaných cizími státy.
Čistá účetní hodnota dlouhodobého hmotného majetku poklesla o 1,5 % na 7,8 miliardy Kč. Hodnota dlouhodobého nehmotného majetku klesla o 2,0 % na 3,7 miliardy Kč. Velikost goodwillu, který pochází především z akvizic Modré pyramidy a společností SGEF a ESSOX, zůstala nezměněna na 3,8 miliardy Kč.
Objem závazků stagnoval ve srovnání s koncem roku 2013 na 767,6 miliardy Kč. Závazky vůči klientům se zvýšily o 1,5 % na 658,9 miliardy Kč. Objem vydaných cenných papírů vzrostl o 0,7 % na 22,6 miliardy Kč. Likvidita Skupiny vyjádřená poměrem čistých úvěrů a depozit dosáhla 74,7 % (bez odečtení aktiv klientů v Transformovaném fondu činila 70,7 %).
Vlastní kapitál Skupiny KB vzrostl o 5,7 % na 102,0 miliard Kč. Tvorba čistého zisku zvýšila vlastní kapitál. Kromě toho k růstu přispělo zvýšení účetní hodnoty přecenění portfolia realizovatelných cenných papírů a přecenění zajištění peněžních toků, které obě představují primárně reinvestice klientských vkladů, a to vlivem poklesu tržních výnosů ve srovnání s koncem roku 2013. K 31. březnu 2014 držela KB 238 672 vlastních akcií, což představuje 0,63 % základního kapitálu.
Od roku 2014 jsou pro české banky účinné kapitálové požadavky vycházející z předpisů Evropské unie zavádějících regulatorní rámec Basilej III. Konsolidovaný regulatorní kapitál pro určení kapitálové přiměřenosti na konci března 2014 činil 61,0 miliard Kč, přičemž celý je tvořen nejkvalitnějším jádrovým Tier 1 kapitálem. K nárůstu regulatorního kapitálu v prvním čtvrtletí přispělo alokování nerozděleného zisku roku 2013. Kapitálová přiměřenost Skupiny KB, stejně jako ukazatel jádrového Tier 1 podle standardů Basilej III, dosahovaly vysoké úrovně 16,2 %.
Úroveň likvidity KB nově měřené ukazatelem likvidního krytí splnila bezpečně po celé čtvrtletí požadavky stanovené regulatorním rámcem Basilej III.
PŘÍLOHA
Konsolidované hospodářské výsledky k 31. březnu 2014 podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS)