Studentské účty se vyplatí

Všechny informace z trhu Úterý, 5. 10. 2004, Mladá fronta DNES str. 1

Škola neučí děti hospodařit s penězi, ale rodiče to mohou napravit. Vlastní bankovní konto mohou mít děti již od patnácti let, úvěr banky schválí plnoletým.

Ke znakům dospělosti patří občanský průkaz, dnes již neodmyslitelně také mobilní telefon a čím dál víc i - bankovní karta. Je to drobnost, jejíž význam si uvědomují hlavně ti, co ji ještě nevlastní. Pro studenty není zřízení účtu žádný problém. Stačí doklad totožnosti a potvrzení o studiu.

Ve školním věku dítě obvykle dostane první kapesné a začne mít za své peníze také odpovědnost.

"Věk od patnácti let je jako stvořený k tomu, aby se člověk začal učit spravovat své osobní finance," doporučuje Klára Gajdušková, mluvčí České spořitelny. Vlastní bankovní účet je jen dalším krokem k finančnímu osamostatnění mladého člověka. Studentská konta umožňují stejné operace jako účty pro dospělé a nabízí je na tuzemském trhu šest bank. Úvěrové produkty jsou však určeny jen studentům, kteří již překročili hranici plnoletosti.

Dobré ceny...

Výhodou účtu pro mladé je oproti běžnému "dospěláckému" kontu nízká cena. Česká spořitelna například nabízí Program Student+, při kterém je vedení účtu zdarma, student platí jen poštovné za zaslání výpisu. Oproti tomu stejné operace u sporožirového účtu vyjdou měsíčně na 45 korun. Obdobné je to u konkurence, jako by si všechny banky řekly, že nebudou mládež dřít z kůže. Založení a vedení účtu je obvykle zdarma, stejně tak i internetové a telefonické bankovnictví. Nepodezírejme však banky z přílišného lidumilství - moc dobře mají spočítáno, že když budou dnešní junioři spokojeni, zůstanou klienty i v době, kdy z nich vyrostou bohatí právníci či podnikatelé.

... i lákadla navíc

Nízké ceny a množství služeb nejsou jedinými atrakcemi, na které banky budoucí klienty lákají. Třeba vlastníkům účtu Gaudeamus² připíší v Komerční bance jednou za rok navíc 333 korun, podmínkou je zaplatit každý měsíc alespoň jednu platbu kartou přímo u obchodníka. "Výše platby omezena není, takže tento požadavek lze splnit bez problému," doplňuje Romana Kubálková, tisková mluvčí banky.

Zatím jen šest bank v Česku nabízí speciálně zaměřené účty pro mladé lidi. Některé další banky o zavedení podobného produktu uvažují, některé ne. Banky, které se studentům otevřely, si je předcházejí. V porovnání s účty pro dospělé jsou na tom studentská konta lépe. Vedení účtu je levnější, v případě ČSOB a Komerční banky dokonce zcela zdarma. Nejdražší je Studentský program eBanky, ale ani jeho 19 korun měsíčně není částka, která by majitele obzvlášť finančně vyčerpala. Ještě o korunu víc může klient zaplatit u Komerční banky, když si pořídí Nadstandardní balíček. "V jeho ceně jsou ale zahrnuty dva výběry z bankomatu KB za měsíc a vydání embosované bankovní karty s cestovním pojištěním," sděluje Romana Kubálková, tisková mluvčí banky.

Ovládání účtu po internetu zdarma

Banky v našem přehledu nabízejí v balíčku služeb telefonické a internetové bankovnictví. Všechny bez výjimky a zdarma. Moderní technologie jsou mladým blízké, a tak je taktika peněžních ústavů jasná. Není důvod, aby studenti zbytečně navštěvovali přepážky, když většina operací se dá vyřídit od psacího stolu. Operace prováděné na přepážkách bank jsou drahé.

Kartu dá banka automaticky

Ke všem účtům jsou zdarma vydávány elektronické platební karty. Poplatek za jejich vedení se pohybuje od šedesáti korun u Poštovní spořitelny do 240 korun u eBanky, která jej účtuje až od druhého roku. Vedení karty je pro studenty bezplatné u Komerční banky a České spořitelny. Výběr peněz z vlastního bankomatu pořídíte nejlevněji u Raifeissenbank, to se však týká jen dvou výběrů v měsíci, za každý další zaplatíte devět korun. Výběry z cizích bankomatů mohou účet nepříjemně prodražit, u Komerční banky stojí jeden 35 korun.