Ačkoli se může zdát, že udržitelnost a ekonomie spolu příliš nesouvisí, věř, že mají mnoho společného! Zamysli se nad tím, jakým způsobem může každý jednotlivec ovlivnit budoucnost planety Země. Není potřeba mít miliardy, abychom ji zachránili. Každý může být hrdina a nejsou pro to potřeba žádné superschopnosti. Rozhodnutí je na každém z nás, všichni se můžeme chovat udržitelně, ale je potřeba chtít a mít motivaci!

Máš nápad na činnost, kterou by mohl dělat každý, a chovat se tak udržitelně? Nenech si jej pro sebe a poraď nám, jak na to, abychom planetu Zemi předali v pořádku i dalším generacím.

Napiš nám na e-mail udrzitelnost@kb.cz odpověď o maximálním rozsahu dvou normostran (3 600 znaků), kterou můžeš doplnit fotkami, obrázky či infografikou. Není potřeba mnoho slov, důležitý je nápad! Nápady bude hodnotit komise složená ze zástupců Komerční banky a odborníků věnujících se udržitelnému rozvoji.

Prodlužujeme termín pro zaslání soutěžních odpovědí do konce prázdnin! Soutěže se může zúčastnit osoba starší 15 let v termínu 1. června – 31. srpna 2021. Nejlepší nápad oceníme odměnou v hodnotě 10 000 Kč. Podrobné informace naleznete v soutěžních pravidlech níže.

Můžeš se zaměřit na jedno z následujících témat. Ale nenech se limitovat, zachraňovat planetu lze mnoha způsoby. Pokud máš svůj vlastní nápad, který do témat nezapadá, sem s ním!

 1. Nákupy spotřebního zboží a tvorba rodinného rozpočtu s ohledem na ekologii
  Jak se při nakupování zboží chovat šetrně k životnímu prostředí? Jak při nákupu potravin přemýšlet o jejich vlivu na životní prostředí? Lze ekologicky nakupovat elektroniku nebo oblečení? Proč bychom se měli zajímat, kde a za jakých podmínek bylo zboží vyrobeno? Proč by měly být rodiny ochotné si připlatit za ekologičtější produkty? Jak by mohly naopak v rodinném rozpočtu ušetřit?
 2. Ekoenergie a chytrá domácnost. Jak být šetrní k životnímu prostředí a zároveň ke svým financím
  Jak má rodina hospodařit s vodou nebo energiemi? Co dělat každý den, abychom vodou nebo elektřinou šetřili? Jak zdravějšímu životnímu prostředí pomáhá vybavení domácnosti? Máš nějaký zajímavý tip z domova, ze zahraničí nebo ze svého okolí? Používáte doma prostředky, které jsou šetrné k životnímu prostředí? Máte doma chytré domácí spotřebiče? Máš nějaký nápad, jaká vychytávka by lidem pomohla?
 3. Nakládání s odpady. Třídění a předcházení tvorby odpadu
  Jak správně třídit odpad? Jak by se lidé měli chovat, aby odpadu vznikalo co nejméně? Jak minimalizovat potravinový odpad? Jak se starat o odpadky v přírodě? Máš nápad, jak odpad zajímavě využít nebo recyklovat a znovu použít?
 4. Cestování a doprava. Cestování a jeho vliv na životní prostředí
  Jaké ekologické dopravní prostředky používat? Jezdit, nebo chodit pěšky? Máš nápad na ekologickou a levnou dovolenou?
 5. Zachování biodiverzity. Zachování rovnováhy v přírodě
  Co pomůže zachovat biologickou rozmanitost i pro budoucí generace? Co může dělat každý z nás ve svém blízkém okolí? Zaměřit se můžeš na ekologické zemědělství, ochranu ekosystémů, problematiku nové výstavby, vyčerpávání přírodních zdrojů a ekosystémů, znečištění ovzduší nebo na zavlékání cizích druhů rostlin a živočichů a ohrožování těch místních.
 6. Odpad v digitálním světě. Online život a jeho emise
  Jak naložit s digitálním odpadem, který má zásadní dopad na životní prostředí a zvyšuje naši uhlíkovou stopu? Jak se účinně zbavit nepotřebných informací, které se staly digitálním odpadem? Jak eliminovat velkého budoucího světového znečišťovatele – úložiště dat a jejich chlazení?