Inspirace pro cestu k udržitelnosti

Poznejte neobyčejné příběhy zelených hrdinů

Udržitelnou budoucnost má v rukách každý z nás. Taková je hlavní myšlenka celoročního projektu, který realizujeme ve spolupráci s TV Nova a její platformou Naše Česko. Postupně vám představujeme 12 inspirativních příběhů, které vás možná překvapí cestami, na které se lze směrem k udržitelnosti vydat.

Zelení hrdinové jsou lidé, které můžete potkávat ve vybraných pořadech televize Nova (Snídaně s Novou, Rady ptáka Loskutáka, Víkend, Život ve hvězdách a odpoledních i večerních Televizních novinách) až do listopadu 2022. V průběhu roku se tak dozvíte více například o obnovitelných zdrojích energie, zelených budovách, hospodaření s vodou nebo tom, jak si lze postavit domácí čmelín či jak je možné uchopit udržitelnost v umění.  

Zelený hrdina #1 – SENS Foods CZ a jejich udržitelné potraviny

Cvrčci jsou zdrojem stejně kvalitních bílkovin jako nejlepší hovězí. Právě toho se rozhodl využít náš klient – společnost SENS Foods CZ, která stojí za největší cvrččí farmou na světě, kde se produkuje udržitelný cvrččí protein.

Přečtěte si příběh prvního hrdiny

Zelený hrdina #2 – Tadeáš Kula a jeho Reknihy.cz

Každý rok padne k zemi 125 milionů stromů určených pro knižní průmysl. Výroba každé nové knihy tak dál zatěžuje planetu. Právě to se rozhodl změnit mladý podnikatel Tadeáš Kula, který založil udržitelné knihkupectví Reknihy.cz.

Přečtěte si příběh druhého hrdiny

Zelený hrdina #3 – Romana Drdová a Cena Empatie

I z odpadu může vzniknout umělecké dílo! Upcyklace, tedy opětovné využití odpadového materiálu, je jednou z cest, jak snížit ekologickou zátěž planety. Jak na upcyklaci v oblasti umění a módy, ukazuje Romana Drdová, vítězka Ceny Empatie.

Přečtěte si příběh třetího hrdiny

Zelený hrdina #4 – Pavol Floriš a jeho unikátní větrná čerpadla

Existují čerpadla na vodu, která ke svému fungování nepotřebují přívod elektřiny, ale stačí jim síla větru. Právě taková již řadu let vyrábí podnikatel Pavol Floriš, který si za ně už vysloužil několik ocenění.

Přečtěte si příběh čtvrtého hrdiny

Zelený hrdina #5 – Daniel Pitek a jeho hospodářství pod Milešovkou

Návrat k tradičnímu způsobu hospodaření může být jednou z cest, jak ulevit přírodě. Daniel Pitek, veřejnosti známý jako sedlák pod Milešovkou, buduje sady a tůně pro zdravější krajinu, která lépe odolává změně klimatu.

Přečtěte si příběh pátého hrdiny

Zelený hrdina #6 – Jaroslav Hruška a jeho ekofarma s moštárnou

Za státního úředníka zaníceným farmářem. Takový je příběh Jaroslava Hrušky, který zcela změnil svůj životní styl – založil ekofarmu, kde nabízí zákazníkům přírodní produkty přímo ze dvora.

Přečtěte si příběh šestého hrdiny

Zelený hrdina #7 – skupina Bumblebee a jejich čmelíny

Budovat příbytky pro čmeláky začali v rámci interní soutěže pro naše zaměstnance. Se svým projektem nakonec vyhráli na plné čáře a podařilo se jim ho přenést i mimo banku.

Přečtěte si příběh sedmého hrdiny

Zelený hrdina #8 – Dalibor Dostál a přírodní rezervace Milovice

Bývalý vojenský prostor Milovice proměnil v unikátní přírodní rezervaci, která se stala domovem zubrů, divokých koní a praturů. V chráněných stepích se kromě zvířat začalo dařit i vzácným rostlinám.

Přečtěte si příběh osmého hrdiny

Zelený hrdina #9 – Michal Polanský a jeho projekt Zalej mě

Během sucha chybí obcím lidé i voda na zalévání všech stromů, které to potřebují. Právě to se snaží vyřešit aplikace Zalejme.cz, která mimo jiné dokáže včas upozornit, že je potřeba některý strom zalít.

Přečtěte si příběh devátého hrdiny

Zelený hrdina #10 – Libor Musil a zelené stavby

V čele rodinné stavební firmy LIKO-S usiluje Libor Musil o revoluci v českém stavebnictví. Aby demonstroval výhody zelených staveb, postavil ve Slavkově u Brna, kde společnost sídlí, první „živou“ průmyslovou halu na světě.

Přečtěte si příběh desátého hrdiny

Zelený hrdina #11 – Jana Šrámková a její ReKáva

Věděli jste, že kávová sedlina nemusí vždy skončit v popelnici? Jana Šrámková, zakladatelka projektu ReKáva, ukazuje, jak lze efektivně nakládat s kávovým odpadem z restaurací, kaváren, firem i domácností.

Přečtěte si příběh jedenáctého hrdiny

Zelený hrdina #12 – Tomáš Matuška a systém S.A.W.E.R.

Vyrobit vodu ze vzduchu. Přesně to umí unikátní zařízení, které vévodilo české národní expozici na světové výstavě EXPO 2021 v Dubaji. Za jeho vznikem stojí tým vědců z Univerzitního centra energetických budov (UCEEB) ČVUT pod vedením profesora Tomáše Matušky.

Přečtěte si příběh dvanáctého hrdiny