Libor Musil a zelené stavby

Výrobní a stavební firmu LIKO-S, specializující se na dělicí stěny a příčky, akustická řešení, zakázkovou kovovýrobu a živé stavby, mimo jiné v podobě zelených fasád či střech, založil Libor Musil už v roce 1994. Úspěšná rodinná firma se řídí heslem: Věříme, že nejlepší je být nejlepší. A již téměř tři desetiletí se jí to daří naplňovat. Chlubit se může nejen vývojovým centrem LIKO-Noe – experimentální zelenou budovou pracující s energiemi z přírodních zdrojů, která je vybavena živou fasádou, kořenovou čistírnou, retenčním jezírkem i akustickou laboratoří, ale od roku 2019 také vůbec první zelenou, nebo jak firma uvádí, „živou“ průmyslovou halou na světě LIKO-Vo.

Celosvětově jde první podobný projekt. Novou výrobní halu osadili na střeše a stěnách zelenými technologiemi, kterými můžou demonstrovat výhody zeleného stavění. „Tento program nazýváme ‚domy jako stromy‘, ukazuje totiž, že nejlepším chladičem v přírodě je strom. A my dokážeme několika metry čtverečními zelené fasády dosáhnout stejného chladicího účinku, jaký poskytuje vzrostlý strom,“ vysvětluje Libor Musil, který se v roce 2017 za svůj přínos zelenému stavění stal laureátem prestižní ekologické Ceny Josefa Vavrouška.

Libor Musil neváhá poukázat na to, že vedle zemědělství nebo energetiky narušuje ekosystém právě stavebnictví. I uprostřed města podle něj stačí malá změna a příroda nám to vrátí.

„Zelená stěna nebo střecha na paneláku prokazatelně zlepší klima v celém okolí. Začne zde fungovat malý ekosystém a v tom se člověk samozřejmě cítí nejlépe. Učíme proto stavaře myslet zeleně a naopak zahradníky, jak mají se stavebními firmami komunikovat,“ upřesňuje svou snahu o „zelenou revoluci“ v českém stavebnictví.

Tohle je příběh našeho desátého hrdiny. V příštích měsících vám představíme další zelené hrdiny a jejich příběhy, které vás mohou inspirovat k udržitelnosti.