Tomáš Matuška a systém S.A.W.E.R.

Na začátku všeho byl nápad generálního komisaře českého pavilonu na Expo 2021 Jiřího Františka Potužníka sestrojit stroj, který z pouštního vzduchu vyrobí vodu. Na konci je unikátní zařízení, jenž se stalo hitem našeho národního pavilonu a zajímá se o něj celý svět.

Unikátní český vynález S.A.W.E.R dokáže ze vzduchu získat vodu a přeměnit ji na pitnou či vhodnou pro pěstování rostlin. A to pouze s využitím solární energie. Zvládne zajistit vodu i pro nejsušší místa na Zemi, kde klasické technologie kondenzující vodu prostým vychlazováním vzduchu moc nefungují, a lidé tam tak bojují s jejím nedostatkem.

„Zařízení vsává do jednoho kontejneru pouštní vzduch a získává z něj molekuly vody, které zadržuje, zároveň jsou na střeše obou kontejnerů solární panely, které pro zařízení vyrábí elektřinu a ohřívají jeden zásobník teplé vody. Když máte přívod elektrické energie, stačí vám pouze jeden kontejner,“ prozrazuje princip fungování vynálezu profesor Tomáš Matuška, duchovní otec projektu, který má v ČVUT vývoj systému na starosti.

První prototypová jednotka byla testována v roce 2018 ve speciální klimatické komoře simulující pouštní podmínky. K prototypu připojili vědci z UCEEB také mineralizační jednotku upravující destilovanou vodu na pitnou. „Náš systém vyrábí destilovanou vodu, která se dá pro nás lépe uchovávat, ale pro další použití je třeba ji upravit,“ vysvětluje profesor Matuška a doplňuje: „Pro závlahu rostlin ji o živiny obohacuje fotobioreaktor Botanického ústavu AV ČR, na pitnou vodu ji mění jednotka WatiMin společnosti EuroClean.“

Obě zařízení se propojila v laboratořích UCEEB v Buštěhradu. Čeští vědci pak vyvinuli ještě zmenšenou verzi MAGDA (Mobile Autonomous Water Generator from Desert Air), která vyprodukuje zhruba 10 litrů vody denně a v pouštním prostředí se může stát nouzovým zdrojem pitné vody. Na vylepšení tohoto mobilního systému spolupracovali vědci s Armádou ČR, aby vyhovoval také armádním či humanitárním účelům.

Toto je poslední příběh z našeho projektu Zelený hrdina.