Tadeáš Kula a jeho udržitelné knihkupectví Reknihy.cz 

Věděli jste, že každý rok padne k zemi 125 milionů stromů určených pro knižní průmysl?
Výroba každé nové knihy tak dál zatěžuje planetu. Právě to se rozhodl změnit mladý podnikatel Tadeáš Kula, který založil udržitelné knihkupectví Reknihy.cz. Mimo samotné sdílení a zasílání knih je samozřejmostí, že si prostřednictvím Reknih lze vybrané tituly nebo učebnice z druhé ruky také zakoupit. Ještě o krok dál se knihkupectví rozhodlo zajít v přístupu k životnímu prostředí. Navázalo tak spolupráci s organizací Rainforest Trust, díky čemuž část financí z každé objednávky putuje na záchranu deštných pralesů.


Tadeáš Kula, Reknihy.cz

 

Přečtěte si rozhovor s Tadeášem Kulou

V podnikání je vždy stěžejní první impuls, jaký byl ten váš?

Pro mě byl vůbec první impuls naše plná knihovna. Hledal jsem způsob, jak se co nejšetrnějším způsobem knih takzvaně zbavit a jelikož jsem minimalista, chtěl jsem to udělat nějakým hezkým způsobem. Na trhu jsem ovšem nenašel žádný způsob, jak to udělat, který by mi vyhovoval. Proto jsem založil Reknihy.

Jaké byly nejdůležitější nebo nejtěžší okamžiky v historii vaší firmy?

Byl to moment, kdy jsem si uvědomil, že již nestačím na všechno sám a začal jsem kolem sebe budovat skvělý tým, díky kterému se nyní posouváme mílovými kroky dopředu. Zároveň to tedy bylo i nejlepší rozhodnutí. 

Jak jste své podnikání financovali? 

Začal jsem tím, že jsem probral tátovu knihovnu. Téměř celou polovinu nakonec táta Reknihám věnoval a zároveň se tak v podstatě stal prvním investorem. Poté jsme již získali i další financování.

Aktuálně na skladě máme necelých 40 tisíc knih ve skvělém stavu. Ukazuje se, že čtenáři nedají na šustění stránek a vůni knih dopustit. Stejně tak jako na ně nedám dopustit já sám. 

Jaký je přístup zákazníků ke sdílení a upcyklaci knih? 

Ekologie je všeobecně trendy, ale my to jako trend nebereme. Pro nás je to závazek a první věc, na kterou myslíme, když připravujeme novinky. Obrovskou radost ale máme také z toho, že tuto filozofii sdílí i naši zákazníci.

Proč jste se rozhodli pro podporu projektu Rainforest Trust – záchrana deštných pralesů?

Otevřeně přiznáváme, že nejsme odborníci na nadační činnosti. Proto raději necháme vše na opravdových expertech, kteří tomuto tématu rozumí. Své síly jsme tak spojili právě s tímto projektem a z každé prodané knížky posíláme nadaci finanční podporu.

Víte, jaké množství knih máte aktuálně v portfoliu?

Aktuálně na skladě máme necelých 40 tisíc knih ve skvělém stavu.

Jaký vy osobně máte přístup ke knihám? Máte raději papírovou podobu, nebo elektronickou?

Myslím si, že elektronické knihy mají svůj peak již za sebou. Přesto jsem si stále vědom, že jsou příležitosti, kdy je elektronická čtečka více praktická než papírová kniha. Beru to však spíš jako doplněk. Ukazuje se totiž, že čtenáři nedají na šustění stránek a vůni knih dopustit. Stejně tak jako na ně nedám dopustit já sám. 

Malé krůčky může udělat každý z nás. Ať už třeba kávou do znovupoužitelných kelímků, využíváním hromadné dopravy nebo právě sdílením již přečtených knih.

Jaké jsou plány firmy do budoucna?

Každý den se snažíme pro naše čtenáře službu zjednodušovat tak, aby je lákalo knížky posílat dál, abychom jich otočili co možná nejvíce a aby každá jedna kniha naplnila svůj plný potenciál.

Kterou jednu konkrétní věc může každý udělat pro lepší budoucnost?

Malé krůčky může udělat každý z nás. Ať už třeba kávou do znovupoužitelných kelímků, využíváním hromadné dopravy nebo právě sdílením již přečtených knih.

Kdybyste byl bankou, investoval byste do svého projektu?

Kdybych Reknihám nevěřil, tak do toho nikdy nejdu.

Jak by měly banky nebo velké společnosti podporovat udržitelnou budoucnost?

Líbilo by se mi, kdyby začaly nabízet například inkubační programy, které zprostředkovávají čas odborníků. Díky nim by náš svět mohlo dělat zelenějším mnohem větší množství startupů.

Tohle je náš druhý hrdina. V příštích měsících vám představíme další zelené hrdiny a jejich příběhy, které vás mohou inspirovat k udržitelnosti.