Pavol Floriš a jeho unikátní větrná čerpadla

Věděli jste, že existují čerpadla na vodu, která ke svému provozu nepotřebují přívod elektřiny?

Právě taková již řadu let vyrábí podnikatel Pavol Floriš. Jeho čerpadla jsou ultralehká, přenosná, rychle smontovatelná i demontovatelná, bezúdržbová a bez nároků na obsluhu. Unikátní zařízení pro čerpání a čištění vody za využití větrné energie se obejdou bez stavebního povolení a umožňují čerpat vodu z hloubky až 80 metrů. Mohou být osazena jednoduchou technologií pro sanitaci vody z jakéhokoli venkovního zdroje či studny.

Kromě České republiky najdeme čerpadla z dílny Pavola Floriše také v zemích jako Indie, Mongolsko či Ghana, kde zajišťují kvalitní pitnou vodu pro místní obyvatele nebo slouží jako zdroj vody na pastvinách a zemědělských oblastech bez přívodu elektřiny.


Pavol Floriš

 

Přečtěte si rozhovor s Pavolem Florišem

V podnikání bývá stěžejní první impuls, jaký byl ten váš?
Zemědělci a zahradníci zanedlouho nebudou schopni platit za přívod vody na zalévání a napájení dobytka z vodovodního řádu, to jsem si uvědomoval již před 20 lety, kdy jsem s čerpadly začínal. Proto jsem vymyslel systém čerpání vody z vlastní studny pomocí čerpadla poháněného větrem, tedy bez nutnosti přívodu elektřiny.

Jak vlastně takové zařízení funguje?

Na čištění je použito elektrické čerpadlo poháněné větrem, které má ve spodní části rotační sekací nůž. Ten rozseká veškeré nečistoty, které se dostaly do otevřeného vrtu nebo studny. Voda se odčerpá a poté se nechá znova dotéct. Následná dezinfekce zničí až 99,9 % bakterií a virů, které mohou způsobovat problémy zažívacího traktu či parazitické infekce.

Za svůj přístup k úpravě vody jste byl oceněn ekologickým Oscarem, a vyznamenán dokonce až v daleké Indii. Jaké byly nejtěžší okamžiky v historii vašeho podnikání?

Překlenout počáteční těžkosti a začít věřit tomu, co dělám, a následně se rozjíždět. Nesmíte si určit velké cíle, ale pomocí těch malých naplnit i ty větší. Z ocenění mám velkou radost a samozřejmě mě motivují.

Zdražuje nejen voda, ale především elektřina, proto jsou tato čerpadla určena všem, kteří potřebují vodu. Chalupáři, pastevci, zemědělci i zahrádkáři... Snažím se inovovat výrobek tak, aby byl jednoduchý a dostupný.

Jak dlouho trvaly přípravy a zkoušky větrného čerpadla před jeho uvedením na trh?

Zkoušky trvají pořád. Není možné udělat hned napoprvé něco dokonalého. Čím méně je dílů, tím méně je závad, protože v jednoduchosti je výhoda, genialita. Snažím se inovovat výrobek tak, aby byl jednoduchý a dostupný.

Komu je primárně váš vynález určen? Kdo jsou vaši zákazníci?

Zdražuje nejen voda, ale především elektřina, proto jsou tato čerpadla určena všem, kteří potřebují vodu. Chalupáři, pastevci, zemědělci i zahrádkáři...

Jaké jsou plány firmy do budoucna?

Čerpadla bych rád inovoval a neustále vylepšoval.

Jaký je váš osobní přístup k zelené energii?

Člověk to dělá proto, aby příroda byla lepší, aby nám více sloužila, ale k tomu se musíme postavit čelem všichni.

Banky by jednoznačně neměly podporovat firmy, které vyrábí produkty, které škodí přírodě, ale naopak podporovat ty, které jsou založené na obnovitelných zdrojích energie.

Jakou konkrétní věc může každý podle vás udělat pro lepší budoucnost?

Šetřit vodou, být šetrný při zalévání.

Kdybyste byl bankou, investoval byste do svého projektu?

Samozřejmě investoval, protože si myslím, že tyto technologie jsou užitečné pro potřeby všech lidí na světě.

Jak by měly banky nebo velké společnosti podporovat udržitelnou budoucnost?

Jednoznačně by neměly podporovat firmy, které vyrábí produkty, které škodí přírodě, ale naopak podporovat ty, které jsou založené na obnovitelných zdrojích energie.

Tohle je příběh našeho čtvrtého hrdiny. V příštích měsících vám představíme další zelené hrdiny a jejich příběhy, které vás mohou inspirovat k udržitelnosti.