Michal Polanský a jeho projekt Zalej mě

Boj se suchem se stává stále důležitějším tématem pro mnoho zemí světa. V rámci České republiky se svým řešením snaží pomoci také zajímavý projekt Zalejme.cz a jeho mapová aplikace na zalévání stromů ve městech a obcích, která byla rozšířená i o možnost adopce stromů. Iniciátor projektu Michal Polanský pořádal kdysi jako systémový inženýr a nadšenec Hnutí Brontosaurus různé akce pro přírodu a vždy se do pomoci životnímu prostředí snažil zapojovat vědu a technologie. Nakonec vyměnil obor řízení letadel za rozvoj projektu, který má potenciál skutečně pomoct zachovat města plná stromů.

Během sucha chybí obcím lidé i voda na zalévání všech stromů, které to potřebují. Použitelné vody je přitom dostatek, stačí s ní jen správně nakládat, aby zbytečně nemizela v kanalizaci. Právě to se snaží vyřešit aplikace Zalejme.cz. Nabízí tipy, jak ušetřit vodu, kterou je pak možné použít na zalévání stromů. Zároveň prostřednictvím Mapy stromů sestavené na základě dat poskytnutých obcemi sleduje, jak se evidovaným stromům daří i jak je lidé zalévají. Dokáže tak například upozornit, že je potřeba některý strom zalít.

„Aplikace je založena na nejmodernějších technologiích, stromy v mapě se obarvují podle zalévání i srážek a postupně přibývají další funkce.“

Projekt sklízí úspěch také v zahraničí. Svědčí o tom např. fakt, že získal cenu E.ON Energy Globe, celosvětové soutěže projektů pro ochranu životního prostředí, za nejlepší ekologický projekt roku v kategorii Voda. A další úspěch si připsal díky evropské agentuře pro vesmírný program EUSPA, která jej zařadila mezi 8 finalistů z 80 projektů soutěže myEUspace v kategorii My green planet, která zdůrazňuje řešení různých problémů s využitím satelitních dat.

„Data využíváme pro vizualizaci životních podmínek stromů a zejména pro lepší odhad jejich potřeby zalití. Věříme, že to pomůže otevřít dveře i do dalších zemí, kde by náš koncept mohl být užitečný.“

Tohle je příběh našeho devátého hrdiny. V příštích měsících vám představíme další zelené hrdiny a jejich příběhy, které vás mohou inspirovat k udržitelnosti.