Větrná elektrárna Bor u Tachova

Dvě větrné elektrárny u Tachova pokryjí roční spotřebu menšího města

Vzorový příklad získávání čisté energie může vidět kdokoli, kdo se vydá autem po dálnici D5 do Německa. V blízkosti Boru u Tachova jsou od loňského podzimu v provozu dvě větrné turbíny od renomované dánské společnosti Vestas Wind Systems. Větrné elektrárny skutečně nelze přehlédnout. Průměr rotoru je totiž 110 m, tedy o něco více, než je délka fotbalového hřiště.

„Za šest měsíců od uvedení do provozu vyrobil větrný park dostatek energie na celý rok pro téměř 2500 domácností. Za celý rok tak obě turbíny dokáží pokrýt roční spotřebu elektrické energie celého menšího města. Výstavbou větrných elektráren jsme se opět o kus posunuli k nezávislosti na fosilních palivech a čistější budoucnosti,“ uvedl Radek Mareš ze společnosti MICRONIX GROUP SE.

Každý z tubusů je vysoký 95 metrů a na jejich vršcích jsou usazeny generátory, z nichž každý má instalovaný výkon 2,26 MW. Samotná stavba si vyžádala kilometry nových cest, stovky metrů čtverečních jeřábových ploch a úpravu místních komunikací. Následně několik nočních transportů nadměrného nákladu dopravilo komponenty potřebné pro kompletaci turbín. Pomocí jeřábových systémů doslova před očima vyrostly obě turbíny.

Na výstavbu nového větrného parku u západních hranic ČR jsme poskytli úvěr ve výši 125 milionů korun. „Naše filozofie jasně směřuje k podpoře obnovitelných zdrojů a udržitelného podnikání. Utlumujeme například financování aktivit spojených s těžbou a spalování fosilních paliv. Doufáme, že zelených projektů, jako jsou větrné turbíny u Boru na Tachovsku, bude rychle přibývat,“ doplnil Josef Rajniš, náš korporátní manažer.

www.micronix-group.com

Občanské parky od Portivy

Větrnou elektrárnu mohou spoluvlastnit občané z okolí

Jak by se vám líbilo být spoluvlastníkem elektrárny? Dokonce větrné elektrárny, která je maximálně šetrná k životnímu prostředí a navíc je největší svého druhu v České republice. Přesně taková se nachází ve Vítězné nedaleko Dvora Králové v nadmořské výšce 560 metrů a ohromuje svými úctyhodnými rozměry: je vysoká 175 metrů a jedna její lopatka měří 56 metrů. S výkonem 3 MW vyrobí ročně více než 6000 MWh, což je energie zhruba pro 4000 domácností. Navíc ji spoluvlastní lidé z Vítězné a okolí. Je to jedna z prvních občanských větrných elektráren v ČR.

„Jsme pravděpodobně jediní v České republice, kteří provozují tzv. občanské parky. Umožňujeme, aby do našich elektráren prostřednictvím nákupu drobného akciového podílu zainvestovali i ti, kteří žijí v jejich okolí. Je to trend, s nímž se budeme setkávat častěji,“ konstatuje Pavel Svoreň, člen představenstva a výkonným ředitelem skupiny Portiva.

S nápadem přišla před lety společnost Eldaco, která je nyní součástí skupiny Portiva a tvoří její energetickou divizi. Tehdy se jako první pustila do projektů, které jsou v zahraničí obvyklé. První občanskou větrnou elektrárnu, ve které umožnila lidem zhodnocovat jejich prostředky, postavila v Rozstání u Vyškova. Protože se koncept osvědčil a podle svého závazku vyplácela dividendy, na Vítězné byl zájem o akcie mezi lidmi daleko větší. „Pokud bychom přišli s dalším podobným projektem, jsem přesvědčený, že by měl u obyvatel ještě větší ohlas. I proto jsme se rozhodli pro zájemce o investici do obnovitelné energetiky připravit další investiční produkt,“ vysvětluje Pavel Svoreň.

Společnost Portiva nyní vlastní a spravuje 14 větrných a solárních zdrojů o celkovém výkonu 30 MW, 17 MW ve větrné energetice a 13 MW ve fotovoltaice. To ji řadí na špičku mezi provozovatele a vlastníky obnovitelných zdrojů v České republice. Ve „větru“ patří mezi naprosté lídry trhu. Všechny zdroje Portivy ročně vyrobí téměř 60 GWh elektřiny a pokryjí spotřebu přibližně 55 tisíc domácností.

Komerční banka oceňuje zkušenosti klienta v oblasti budování a provozování obnovitelných zdrojů energie, které zapadají do bankovní strategie podpory tzv. zelených projektů. „Portiva je naším významným klientem. Úspěšně realizovala a nadále provozuje portfolio solárních a větrných elektráren. Patří tak mezi důležité partnery našeho Energy Finance týmu. Díky rozvoji obchodních aktivit klienta, respektive jeho skupiny, i mimo oblast energetiky jsme mohli rozšířit naši vzájemnou spolupráci. Na nejvyšším managementu oceňuji jejich profesionální přístup, odbornou kvalifikaci a dlouhodobé vize, kam by měla celá skupina směřovat. Těším se na další projekty, které budeme mít možnost společně realizovat,“ uvedl Pavel Beran, vedoucí financování energetiky v Komerční bance.

www.portiva.cz

Kontaktujte nás

Chcete-li sami realizovat projekt z oblasti energie, kontaktujte nás a naši bankéři s vámi najdou vhodné řešení.