VAK Jablonné nad Orlicí

Pomáháme s investicemi, aby i další generace měly dostatek kvalitní pitné vody

Dokážete si představit situaci, že doma otočíte vodovodním kohoutkem a … nic? Posledních pět let extrémního sucha je varováním, že se musíme učit vnímat prostředí, ve kterém žijeme, musíme si vážit zdrojů, které máme, a být ohleduplní k naší přírodě. VAK Jablonné nad Orlicí je příkladem společnosti, která se podle těchto zásad chová a již dnes myslí na to, aby i v příštích 50 letech měli lidé dostatek kvalitní pitné vody. Investice do tří významných projektů v objemu 313 milionů korun do konce roku 2023 jsou toho důkazem.

Vodovody a kanalizace (VAK) Jablonné nad Orlicí jsou významnou vodohospodářskou společností se 150 zaměstnanci, která působí v podhorské oblasti Orlických hor bývalého okresu Ústí nad Orlicí. Zajišťuje dodávku pitné vody pro 61 měst a obcí, pečuje o 729 km vodovodních řadů a zásobuje 76 180 obyvatel v oblasti, ve které se deficity podzemních vod ještě naplno neprojevily.

„Již více jak 20 let postupně a cíleně propojujeme jednotlivé místní vodovody do skupinových celků, které jsou postaveny na kapacitních vodních zdrojích s predikcí min. 50leté kapacity a kvality vody. Z tohoto důvodu nemusíme doposud omezovat ani jinak regulovat dodávky pitné vody pro odběratele, a to ani v letních klimaticky teplých měsících, kdy nároky na vodu rostou úměrně s požadovaným komfortem odběratelů,“ uvedl Lubomír Fiedler, výrobně-technický náměstek a člen představenstva Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí.

Společnost VAK Jablonné nad Orlicí se pustila do realizace tří významných projektů – výstavby vodovodní skupiny Brandýská (posílení okolních vodovodů měst a obcí ze zdrojové oblasti Choceň), vodovodní skupiny Letohradská (posílení zdrojů v Letohradě a propojení vodovodů Letohrad s Orlickou skupinou) a dostavby kanalizace v Horním Třešňovci a napojení na systém čištění Lanškroun.

Celkové náklady jsou 313 milionů korun, my jsme se stali významným finančním partnerem a poskytli investiční úvěr ve výši 100 milionů korun.

ENVI-PUR

Jsme finančním partnerem společnosti ENVI-PUR, která využívá technologii membránového bioreaktoru, čímž zvyšuje efektivitu čistíren odpadních vod a výrazně zvyšuje kvalitu vody na výstupu. Dalším benefitem jsou i finanční úspory. Více informací o projektu naleznete na našich stránkách.

KBI Water Fund

Fond KBI Water od Amundi investuje do společností, které řeší problémy s nedostatkem nebo znečištěním vody. Chcete-li i vy podpořit šetrné zacházení s vodou a zachovat ji tak dalším generacím, investujte také.

 

Kontaktujte nás

Chcete-li sami realizovat projekt z oblasti vodohospodářství, kontaktujte nás a naši bankéři s vámi najdou vhodné řešení.