Podezřelá vyskakovací okna na přihlašovacích stránkách nebo po přihlášení do internetového bankovnictví, sociálních sítí nebo do e‑mailových schránek

Bezpečnost

Zaznamenali jsme další vlnu podvodného chování, kdy po přihlášení do internetového bankovnictví, sociálních sítí nebo e‑mailových schránek se zobrazí nové okno s výzvou k zadání telefonního čísla.

Jedná se o podvodnou výzvu ke zlepšení zabezpečení vašeho účtu přes OTP (jednorázové heslo) zasílané SMS zprávou.

Tato nepříjemná událost ukazuje na to, že již máte pravděpodobně infikován váš počítač škodlivým malware a internetový podvodník již může mít k dispozici váš certifikát a heslo. Teď se ještě snaží získat přístup k vašim autorizačním/přihlašovacím SMS.

Po přihlášení se zobrazí vyskakovací okno, které klienty vyzývá k nainstalování podvodné aplikace do mobilního telefonu a zadání telefonního čísla.

V případě, že jste zadali vaše telefonní číslo, neprodleně kontaktuje naši telefonní linku internetového bankovnictví +420 955 551 552 nebo nám napište na mojebanka@kb.cz.

Doporučujeme vám řídit se našimi bezpečnostními doporučeními uvedenými v Desateru bezpečnosti.

Příklad vyskakovacího okna:

Příklad vyskakovacího okna

Jak se chránit:
  • Nainstalujte si nástroj Trusteer Rapport, který se zaměřuje na finanční malware. Trusteer Rapport umí tento typ nákazy ve vašem počítači zablokovat.
  • Mějte vždy instalovaný aktuální antivirový software.
  • Nezapomeňte mít zapnutý osobní firewall.
  • Pro přístup k internetovému bankovnictví využívejte výhradně zabezpečené počítače.
  • Rovněž vždy aktualizujte váš operační systém, internetový prohlížeč a všechny programy, které máte na vašem počítači nainstalované.