Kdy a proč propojit fotovoltaiku s baterií

Baterie slouží k akumulaci energie vytvořené fotovoltaickými panely. Lze je však použít také jako záložní zdroj v případě výpadků elektřiny nebo jako řešení v situaci, kdy distributor zamítne připojení fotovoltaické elektrárny do distribuční sítě. V takovém případě je třeba dát pozor na splnění dotačních podmínek. Baterií pro fotovoltaiku existuje zároveň mnoho druhů, přičemž u jejich výběru je třeba posuzovat faktory jako cena, životnost, ale také výkon baterie. Nepodceňujte rovněž údržbu baterie a po skončení jejího životního cyklu ji odevzdejte k recyklaci.

Fotovoltaika s baterií optimalizuje spotřebu energie, řeší výpadky elektřiny i nemožnost připojit se do distribuční sítě

LístečekDo baterií k fotovoltaice je možné uložit elektrickou energii, kterou jste nestihli spotřebovat. Typicky se to děje, když nejste doma. Bateriové úložiště tak umožňuje odložení spotřeby vyrobené elektrické energie a zároveň i snížení spotřeby elektřiny z distribuční sítě. Pokud bydlíte v místě, kde dochází často k výpadkům energie, může baterie ve spojení s fotovoltaikou sloužit také jako záložní zdroj elektřiny.

Bateriové úložiště je také řešením pro situaci, kdy distributor zamítne připojení fotovoltaické elektrárny do sítě. Tato situace může nastat, když distributor vyhodnotí, že připojení fotovoltaiky do distribuční sítě by mohlo být rizikové, tzn. hrozí přetížení elektrické sítě nebo transformátorů. Zamítnutí ze strany distributora lze řešit vytvořením tzv. ostrovního fotovoltaického systému nebo bezpřetokového režimu fotovoltaiky, kde právě baterie je jejich klíčovým prvkem.

Baterie k fotovoltaice umožňuje řešit potíže s přetoky elektřiny do sítě

Rozdíl mezi ostrovním a bezpřetokovým fotovoltaickým systémem je, že zatímco v bezpřetokovém systému můžete stále z distribuční sítě elektřinu odebírat (pokud například fotovoltaická elektrárna nepokrývá veškerou vaši spotřebu), v ostrovním systému spoléháte plně na fotovoltaické panely a ukládání vytvořené energie.

V ostrovním (izolovaném) ani bezpřetokovém fotovoltaickém systému zároveň není možné posílat do elektrické sítě žádné přebytky energie. Pokud tedy fotovoltaická elektrárna vyrobí více energie, než spotřebujete, musíte ji někde uložit. Řešení je buď ukládat přebytečnou energii do vody (ve formě ohřevu vody a vytápění) nebo do zmiňovaných bateriových úložišť.

Na baterii k fotovoltaice je možné získat finanční prostředky z dotace

Ukládání vyrobené elektřiny z fotovoltaiky do baterií podporuje i dotační výzva Nová zelená úsporám, a to v hodnotě 10 000 Kč za každou 1 kWh akumulačního systému. Dotace se však vztahuje pouze na baterie na bázi lithia a pokud dosahují kapacity baterie rozsahu jednonásobku až dvojnásobku instalovaného výkonu fotovoltaiky. U dotací existuje výjimka, a to když fotovoltaická elektrárna do sítě zapojit lze (tzn. distributor tuto variantu nezamítl), ale vy se rozhodnete, že se do distribuční sítě připojit nechcete. Zde pak možnost získat dotace není.

Jak vybrat baterii k fotovoltaice? Rozhoduje cena, výkon i životnost.

LístečekBaterií k fotovoltaickému systému existuje několik druhů. V počátcích fotovoltaiky byly oblíbené především olověné baterie, a to i díky své nízké ceně. Ta je ovšem vyvážená krátkou životností a nižším počtem cyklů nabíjení. Proto se postupně prosadily lithiové baterie, které mají životnost v obvyklém rozsahu 20–25 let a vydrží přibližně 6–8 tisíc cyklů nabití a vybití. Lithiová baterie se cenově pohybuje v řádech desítek tisíc Kč. Pro volbu baterie zvažte její dostatečný výkon. Ten by se měl pohybovat přibližně na 1,5násobku výkonu celé fotovoltaické elektrárny.

Baterii k fotovoltaice udržujte v optimální teplotě i hladině nabití

O baterii je také třeba správně pečovat. Umístěte ji tedy do prostoru, kde pro ni dokážete zabezpečit stálou a optimální pracovní teplotu. Ta se u lithiových baterií pohybuje v rozmezí 20–25 ℃.  Udržujte také správnou hladinu nabití baterie, která se pohybuje na 30–90 %. Více se o tématu údržby baterií k fotovoltaickému systému dozvíte v článku Jak na správnou údržbu fotovoltaiky.

Financování pořízení baterií

Pořízení baterií pro vaší elektrárnu lze financovat různým způsobem. Jednou z možností je i půjčka na udržitelné bydlení a v případě větších bateriových úložišť hypotéka na udržitelné bydlení. Obě mají usnadněné vyřízení z hlediska dodávaných podkladů.

Likvidace baterií

Pokud již baterie doslouží, je potřeba s ní dle zákona nakládat podobně jako s autobaterií. To znamená odevzdat ji k recyklaci prodejci při pořizování nové baterie nebo ji odvést do místního sběrného dvora.

Může se vám hodit

Půjčka na udržitelné bydlení

Půjčka na udržitelné bydlení

Získejte úrok od 3,19 % p. a.
od Modré pyramidy
Hypotéka na udržitelné bydlení

Hypotéka na udržitelné bydlení

Úroková sazba už od 5,09 % p. a.

Potřebujete poradit s financováním