• ESG regulace

ESG regulace

Regulace v oblasti ESG se rychle vyvíjejí a komplexností požadavků, které z ní vyplývají ovlivňuje banky a finanční instituce napříč různými oblastmi. 

Na této stránce naleznete přehled základních předpisů souvisejících s ESG.

ESG je používáno pro označení environmentálních, sociálních a tzv. governance kritérií (řízení podniku), která obecně tvoří tři pilíře nefinanční analýzy. Kritéria ESG lze použít k posouzení odpovědnosti podniku vůči životnímu prostředí a zainteresovaným stranám (zaměstnancům, partnerům, subdodavatelům či klientům).

V roce 2019 Evropská unie představila tzv. Green Deal (Zelenou dohodu pro Evropu), tj. komplexní politický balíček představující Strategický dokument pro naplnění klimatických cílů, jehož záměrem je nasměrovat EU ke klimatické neutralitě do roku 2050. V souvislosti s touto iniciativou byla zavedena řada regulatorních předpisů, které směřují k dosažení klimatické neutrality.

Základní předpisy v oblasti ESG

SFDR: Cílem Nařízení (EU) 2019/2088 o zveřejňování informací souvisejících s udržitelností v odvětví finančních služeb je zvýšit transparentnost a porovnatelnost zveřejňovaných informací o udržitelnosti v rámci finančních trhů. SFDR stanovuje povinnosti pro účastníky finančního trhu a finančními poradce zveřejňovat informace o začleňování rizik udržitelnosti do svých procesů řízení rizik či odměňování, o zohledňování hlavních nepříznivých dopadů (PAI) investování na udržitelnost a také informace související s udržitelností ve vztahu k finančním produktům. Zavádí klasifikaci finančních produktů dle tří úrovní (dle čl. 6, čl. 8 a čl. 9), a to v souvislosti s různou mírou udržitelnosti daných produktů.

Taxonomie: Nařízení (EU) 2020/852 vytváří klasifikační systém, který podnikům definuje rámec pro určení, zda lze hospodářskou činnost označit za "environmentálně udržitelnou".

MiFID II ESG rámec: Prováděcí Nařízení (EU) 2021/1253 k MiFID II začleňuje faktory, rizika a preference týkající se udržitelnosti do organizačních požadavků a provozních podmínek poskytovatelů investičních služeb. Dále prováděcí Směrnice (EU) 2021/1269 k MiFID II, transponována do Vyhlášky č. 308/2017 Sb. začleňuje faktory udržitelnosti do povinností při řízení produktů.

EBA ESG Pilíř 3: Pro oblast obezřetnosti bank je stěžejní Akční plán EBA pro udržitelné finance z prosince 2019. Věnuje se všem třem pilířům kapitálové přiměřenosti. V rámci EBA Pilíře 3 se jedná se o soubor reportovacích požadavků na zveřejňování informací o kapitálu a rizikových expozicích bank a finančních institucí.  EBA ESG Pilíř 3 se týká zveřejňování informací o rizicích v oblasti životního prostředí, sociální oblasti a správy a řízení (ESG) v rámci třetího pilíře. Jsou zde definovány rovněž šablony pro vykazování informací a klíčové ukazatele výkonnosti, včetně ukazatele poměru zelených aktiv (GAR) a ukazatele poměru konzistence bankovní knihy dle taxonomie (BTAR).

CSRD (dříve NFRD): Směrnice (EU) 2022/2464 nahrazuje stávající Směrnici o uvádění nefinančních informací a informací týkajících se rozmanitosti (NFRD) a podstatně zvyšuje požadavky na zveřejňování nefinančních informací pro podniky, které spadají do její působnosti, a rozšiřuje rovněž rozsah zveřejňovaných informací o udržitelnosti pro dotčené subjekty.