Jak probíhá pořízení a instalace fotovoltaické elektrárny – stručný průvodce procesem

Rozhodli jste se, že si pro svoji domácnost pořídíte solární elektrárnu? Máme pro vás stručné shrnutí toho, co čekat a jak proces probíhá, abyste byli na vše připraveni.

1. Dobře si prostudujte podmínky získání dotace na fotovoltaiku

LístečekS největší pravděpodobností budete chtít na instalaci fotovoltaické elektrárny pro váš dům využít možnost financování skrze dotaci. Obecně platí, že v dotační výzvě Nová zelená úsporám můžete čerpat dotaci v maximální výši až 200 000 Kč na solární panely s maximálním instalovaným výkonem 10 kWp. Pokud si nebudete vědět rady, určitě je dobré se poradit s odbornou firmou, ale není na škodu mít dopředu zjištěné alespoň základní informace, na co a za jakých podmínek lze státní dotaci čerpat.

2. Vyberte si pro vaši solární elektrárnu instalační firmu a dotačního poradce

Dodavatele vybírejte pečlivě. Ideálně by to měla být ověřená firma, která vám solární panely namontuje na střechu domu, výrobu elektřiny ze slunce propojí se systémem vaší domácnosti a vyřídí i připojení do energetické distribuční sítě. Důvěryhodnou firmu lze poznat tak, že minimálně uvede na svém webu reference na realizované projekty a má kladné hodnocení na internetových vyhledávačích. Spolehlivá instalační firma často nabízí také pomoc s podáním dotační žádosti, což vám může celý proces zjednodušit. O tom, na co si dávat pozor při výběru instalační firmy, jsme psali v článku Jak vybrat instalační firmu na zapojení fotovoltaiky.

Při hledání spolehlivé firmy (partnera pro realizaci vaší solární elektrárny) vám pomůže i seznam prověřených partnerů KB nebo můžete využít různé porovnávače zabývající se problematikou fotovoltaiky.

3. Jak na financování solární elektrárny

Než budete podávat žádost o dotaci k vaší nové solární elektrárně, udělejte si buď sami, nebo společně s vaším dodavatelem fotovoltaiky a dotačním poradcem plán financování. Dotace vám obvykle nepokryje 100 % financí na realizaci a bude vám proplacená až zpětně po tom, co elektrárnu nainstalujete. Proto je nutné si dopředu říct, kolik peněz na realizaci a kdy bude potřeba. Budete tak mít jasný přehled o tom, kolik budete platit ze svého. Případně lze tuto část zafinancovat i hypotékou na udržitelné bydlení se zvýhodněnými podmínkami nebo půjčkou na udržitelné bydlení.

Kolik peněz budu muset pokrýt ze svého

Dotace je vždy vyplácena zpětně po realizaci. S určitou vstupní investicí ze svého je nutné počítat. Dotace může pokrýt až 50 % nákladů díky nově zavedeným bonusům v rámci programu Nová zelená úsporám v roce 2023. Do úspor je nutné započítat i to, že realizace úsporných opatření na domě se pozitivně promítne i do provozních výdajů za energie.

Tip: Pokud jste zruční a plánujete celou instalaci fotovoltaické elektrárny připravit svépomocí, přečtěte si několik tipů o tom, jak vybrat solární panely.

4. Podejte žádost o dotaci

Kdy žádat o dotaci na fotovoltaiku, kdo žádá a jak to celé probíhá? Obvykle se začíná tím, že instalační firma společně s vámi zpracuje projekt fotovoltaické elektrárny pro váš dům. Následně si můžete o dotaci požádat sami, nebo pokud jste si vybrali variantu přes firmu, pomůže vám s vyplněním žádosti o dotaci a jejím podáním. Rozhodnutí je na vás, ale je o něco snazší dotační žádost vypracovat s odborníkem – vyhnete se tak případným úpravám, vracení žádosti k doplnění a celý proces bude rychlejší a jednodušší.

Při podání žádosti si zjistěte, kdy je možné žádost podat na webu Nová zelená úsporám, v některých letech nelze podat žádost o prázdninách, ale až se začátkem školního roku.

Solární panely

5. Instalace solárních panelů a elektrárny

Jak probíhá samotná instalace? Nejčastějším typem instalace fotovoltaické elektrárny je instalace na střechu domu. V rámci příprav projektové dokumentace se vybere nejvhodnější místo na střeše vašeho domu, kam budou solární panely umístěny. Při realizaci technik na střechu připevní držáky, do kterých zasune solární panely, jedná se o pevnou konstrukci odolávající povětrnostním vlivům. Propojení fotovoltaických panelů s technickou místností probíhá skrze větrací střešní tašku, nevyužitý komín, nebo případně jiný existující otvor, který technik následně ošetří, aby střecha zůstala „vodotěsná“ a nezasahovalo se do vlastností paropropustných, parotěsných folií a izolace střechy. Následně technik svede kabely z vaší fotovoltaiky do připravené technické místnosti, kde je nainstalován střídač. Pokud jste se rozhodli pro akumulaci energie do baterií, nainstaluje také bateriové články, nebo v případě, že jste si vybrali akumulaci přebytků energie do teplé vody, propojí střídač s vaším bojlerem. Celý fotovoltaický systém následně napojí na hlavní domovní rozvaděč a do elektrické sítě. Podrobný proces instalace a zapojení obvykle vysvětlí firma, která vám bude fotovoltaiku instalovat, a to dle vaší konkrétní situace v rámci příprav projektu.

Tip: Před instalací fotovoltaických panelů si u vašeho distributora elektrické energie (ČEZ Distribuce, PRE, nebo EG.D) zjistěte možnosti připojení fotovoltaiky do distribuční sítě. V některých oblastech Česka totiž můžete na připojení čekat i několik týdnů. Připojení do sítě přes vašeho distributora konzultujte s instalační firmou.

Může se vám hodit

Půjčka na udržitelné bydlení

Půjčka na udržitelné bydlení

Získejte úrok od 3,19 % p. a.
od Modré pyramidy
Hypotéka na udržitelné bydlení

Hypotéka na udržitelné bydlení

Úroková sazba už od 5,09 % p. a.

Potřebujete poradit s financováním