Jak vybrat kvalitní solární panely pro fotovoltaiku

S rostoucí poptávkou po fotovoltaických elektrárnách roste také zájem o nákup solárních panelů. Aby investice do tohoto obnovitelného zdroje energie měla smysl i očekávanou návratnost, je třeba pečlivě zvážit výběr fotovoltaických panelů pro váš projekt. Jaké parametry výběru solárních panelů by vás měly zajímat a jak poznat, které fotovoltaické panely jsou skutečně kvalitní?

U solárních panelů ověřujte účinnost i certifikace

LístečekNároky a požadavky na solární panely jsou pro každý projekt různé – domácnost bude mít jiná očekávání a požadavky než firma, která chce sluneční energii použít pro svůj výrobní provoz. Z pohledu kvality solárních panelů je však stěžejním ukazatelem účinnost neboli množství energie, které jsou panely schopné vytvořit ze slunečního záření. Účinnost solárních panelů je různá především dle použité technologie pro jejich výrobu. A platí, že čím vyšší účinnost solární panely mají, tím jsou považovány za kvalitnější.

Zatímco před pár lety byla obvyklá účinnost solárních panelů okolo 12 až 17 %, dnes jsou na trhu běžně k dispozici i fotovoltaické panely, které dokáží přeměnit sluneční energii na elektřinu s účinností 18 až 23 %. Maximum je při technických parametrech panelů uváděno v roce 2023 na 34 %, větší výkon zatím není fyzikálně možný. Výkonnost solárních panelů se v současné době pohybuje v rozsahu 250–400 Wp a dle počtu zapojených panelů se násobí. Například čtyři zapojené solární panely mají celkový výkon 1 000–1 600 Wp, což může pokrýt roční spotřebu v rozsahu přibližně 1–1,6 MWh. 

Vyšší účinnost se samozřejmě odráží i v ceně solárních panelů. I ta může být tedy vodítkem k tomu, jak poznat kvalitní solární panely. Spolehlivější jsou však v tomto ohledu certifikáty, které vám doloží výrobce panelů. V evropském regionu je nejznámější certifikace TÜV. Setkat se však můžete i s mezinárodní certifikací IEC (International Electrotechnical Commission) nebo certifikací UL (Underwriters Laboratories). Používané jsou v praxi i certifikáty CE pro výrobky prodávané na evropském trhu nebo standardizace dle ISO.

Záruční podmínky a použité výrobní technologie

Důležitou informací při výběru solárních panelů jsou také výrobcem poskytnuté záruční podmínky a případný servis. Záruční doba na fotovoltaické panely se v roce 2023 na trhu pohybuje v rozmezí 10 až 25 let. Toto široké rozmezí je dáno především různou životností solárních panelů a platí, že čím kvalitnější a spolehlivější panely jsou, tím je výrobce ochotnější poskytnout delší záruční dobu i zákaznickou podporu.

Záruka by se měla zároveň vztahovat nejen na výkon solárních panelů, ale i na materiál a konstrukci panelů. Samozřejmě s vyloučením neodborných instalací a neautorizovaných úprav solárních panelů, za které nemůže výrobce ručit.

Životnost solárních panelů rovněž souvisí s použitou technologií výroby. Kromě nejznámějších mono a polykrystalických fotovoltaických panelů se na trh postupně dostávají nové a pokročilé technologie jako například fotovoltaické panely z amorfního křemíku, které se hodí pro místa s nižší intenzitou slunečního svitu, transparentní solární panely, které lze díky své průhlednosti umístit například na okenní skla, technologie koncentrované solární energie, která poskytuje stabilní výkon i v době slabého slunečního svitu, či perovskitové solární články s účinností blížící se 30 %. Tyto technologie mnohdy poskytují vyšší účinnost i životnost panelů. O konkrétním výběru pro váš projekt sluneční elektrárny je však vhodné poradit se přímo s dodavatelem či výrobcem.

O kvalitě solárních panelů napoví i recenze zákazníků a referenční projekty

LístečekO přístupu daného výrobce a kvalitě poskytovaných fotovoltaických panelů prozradí v neposlední řadě zkušenosti a hodnocení zákazníků. Tématem fotovoltaiky se zabývá mnoho firem. Prověřené partnery nabízíme i v KB. V případě konkrétního výrobce solárních panelů pak mohou být dobrým zdrojem informací i realizované referenční projekty, které najdete nejčastěji přímo na webu výrobce.

Financování pořízení solárních panelů

Financovat fotovoltaiku můžete buď ze svého, nebo prostřednictvím zvýhodněné hypotéky na udržitelné bydlení či půjčky na udržitelné bydlení. V každém případě stojí za to zjistit, jaké jsou ve vašem regionu k dispozici dotace na obnovitelné zdroje energie pro domácnosti, kam patří i fotovoltaika. Často využívaným dotačním programem je Nová zelená úsporám. Pokud chcete využít dotací, solární panely ideálně instalujete na střechu domu. Pokud to není možné, vyberete místo, které umožní umístit solární panely na speciální konstrukci. Dotaci totiž můžete čerpat pouze v případě, že solární panely na konstrukci umožňují růst zeleně. S podklady, dokumenty a podáním dotační žádosti vám pomohou firmy provádějící instalaci fotovoltaiky na klíč.

Může se vám hodit

Půjčka na udržitelné bydlení

Půjčka na udržitelné bydlení

Získejte úrok od 3,19 % p. a.
od Modré pyramidy
Hypotéka na udržitelné bydlení

Hypotéka na udržitelné bydlení

Úroková sazba už od 5,09 % p. a.

Potřebujete poradit s financováním