Jak vybrat kvalitního dodavatele tepelných čerpadel?

Při výběru je důležité nejen zvážit, jaký druh tepelného čerpadla je pro vás nejvhodnější dle účelu použití, ale také jakého dodavatele čerpadla vybrat. K tomu mohou sloužit nejen zákaznické recenze, ale také odborné kvalifikace dodavatele pro instalaci čerpadel. Důležitým parametrem výběru mohou být také certifikace kvality jednotlivých značek tepelných čerpadel a přehledné smluvní podmínky.

Jak posuzovat dodavatele tepelných čerpadel? Dle zkušenosti zákazníků

Přehled o kvalitě služeb firmy získáte z recenzí zákazníků. Kromě zkušeností, které můžete najít v tematických online fórech, lze čerpat informace také ze specializovaného serveru Refsite. Zde je možné dle řady parametrů, včetně zkušeností klientů, vybírat jak z výrobců tepelných čerpadel, tak i instalačních (realizačních) firem.

Dalším zdrojem recenzí mohou být také zkušenosti vašich přátel a známých, kteří již instalovali tepelné čerpadlo do svých domovů a mohou vám předat kontakty na firmy, se kterými byli spokojeni. Máte-li ve svém okolí někoho z oboru stavebnictví, zeptejte se jich na vhodné kontakty a doporučení.

Zároveň je dobré udělat si svůj vlastní průzkum – poptat více firem a jejich nabídky a přístup porovnat.

Na jaké parametry dbát při výběru dodavatele

Kvalifikovanost techniků

Spolehlivý dodavatel tepelných čerpadel dbá na kvalifikovanost svých techniků

LístečekZajímejte se dále o to, zda má dodavatel tepelného čerpadla dostatečně kvalifikovaný personál pro instalaci čerpadla. Dle zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií mohou tepelná čerpadla instalovat pouze fyzické nebo právnické osoby s živnostenským oprávněním v oboru montáž, opravy a rekonstrukce chladících zařízení a tepelných čerpadel.

Toto oprávnění lze získat například složením odborné zkoušky v rámci kvalifikace Instalatér soustav s tepelnými čerpadly a mělkých geotermálních systémů. Kromě jistoty, že instalace tepelného čerpadla a jeho následné používání budou bezproblémové, je dostatečná kvalifikace instalační firmy také jednou z podmínek získání dotační podpory v rámci Nové zelené úsporám.

Tepelná čerpadla s certifikací

Důvěryhodný dodavatel pracuje s certifikovanými tepelnými čerpadly

Dalším ukazatelem pro posouzení dodavatele je i jeho nabídka tepelných čerpadel – zda poskytuje produkty od ověřených výrobců. Výhodou jsou i certifikáty kvality, které dokládají, zda tepelné čerpadlo splňuje všechny technické a bezpečnostní normy. Mezi takové certifikace patří například EHPA-QL (od Evropské asociace tepelných čerpadel) nebo HP Keymark (evropská nezávislá certifikační značka dle standardizace ISO).

Jasné smluvní podmínky na realizaci a dodávku tepelného čerpadla

Kvalitní dodavatel tepelných čerpadel má jasné smluvní podmínky

Důležitou součástí výběru dodavatele tepelných čerpadel jsou i podmínky smlouvy. Obvyklá záloha před zahájením prací se například pohybuje ve výši 10 % z ceny, přičemž se skládá při podpisu smlouvy. Spolehlivý dodavatel by měl zároveň nabízet pouze produkty, které má skladem, a zákazník tak nebude muset na instalaci čerpadla čekat nepřiměřenou dobu. Standardní termíny instalace tepelného čerpadla se pohybují do 3 měsíců od podpisu smlouvy.

Kvalitní dodavatel tepelných čerpadel dbá na dlouhodobou spolehlivost

LístečekKvalitní dodavatel do svých služeb často zahrnuje také pravidelný servis tepelného čerpadla. Instalace čerpadla včetně nabídky pravidelného servisu se odlišuje od „jednorázové akce“. Tento přístup vytváří prostor oběma stranám pro dlouhodobější spolupráci na bázi kvality a spolehlivosti. Dalšími indikátory spolehlivosti dodavatele je úroveň komunikace jeho zaměstnanců, existence kanceláří či prodejny, kam může zákazník osobně přijít a získat informace o podmínkách spolupráce.

Pokud v rámci financování tepelného čerpadla počítáte s čerpáním dotačních prostředků, zkušený dodavatel by vás měl informovat o všech podmínkách pro splnění dotace a poskytnout vám také plnou administrativní podporu v podobě vyřízení žádosti o dotaci. Po instalaci tepelného čerpadla máte zároveň jako domácnost nárok na připojení k levnější sazbě elektřiny D57dm. I s tímto by vám měl zkušený dodavatel tepelných čerpadel umět pomoci.

Může se vám hodit

Půjčka na udržitelné bydlení

Půjčka na udržitelné bydlení

Získejte úrok od 3,19 % p. a.
od Modré pyramidy
Hypotéka na udržitelné bydlení

Hypotéka na udržitelné bydlení

Úroková sazba už od 5,09 % p. a.

Potřebujete poradit s financováním