Jaké jsou výhody a nevýhody fotovoltaické elektrárny v rodinném domě

Využívání obnovitelných zdrojů energie se stává stále populárnějším způsobem, jak snížit náklady na elektřinu. Jedním z častých řešení je instalace fotovoltaické elektrárny na střechu rodinného domu. Je to hlavně z toho důvodu, že se solární panely v průběhu let staly cenově dostupnější a efektivnější z hlediska výkonu. Umístění fotovoltaiky nemusí být vhodné pro každý objekt, proto je důležité konzultovat instalaci fotovoltaiky s odbornou firmou, která vše spočítá. Podle výsledků zjistíte, zda se právě vám instalace fotovoltaiky vyplatí. V tomto článku se podíváme na to, jaké výhody a úskalí s sebou nese instalace fotovoltaických panelů na střechu rodinného domu.

Výhody instalace solárních panelů na váš dům

 1. Snížení měsíčních plateb za elektřinu
  Instalace solární elektrárny umožňuje domácnostem snížit své měsíční náklady za platbu elektřiny. Solární panely generují elektřinu ze slunečního záření, což může částečně nebo úplně pokrýt energetické potřeby rodiny. Je však třeba předem zjistit, kolik energie vaše domácnost ročně spotřebuje, kolik energie umí solární panely vyrobit na vašem domě a zda se právě vám instalace vyplatí. V tomto kroku vám poradí naše partnerské odborné firmy.

 2. Financování
  Dotace na fotovoltaickou elektrárnu pro domácnosti může pokrýt až 50 % nákladů na projekt včetně instalace. Nejčastěji využívaným programem pro získání těchto dotací je Nová zelená úsporám. Případně lze projekt zafinancovat i hypotékou na udržitelné bydlení se zvýhodněnými podmínkami nebo půjčkou na udržitelné bydlení.

 3. Snadná údržba
  Solární panely mají poměrně malé nároky na údržbu. Většina údržby fotovoltaických panelů se skládá z jejich pravidelného čištění a kontroly. Jedná se především o očištění od spadaného listí či sněhu, prachu a pylů a také kontrolu jejich výkonu a stavu baterie, pokud máte bateriové úložiště. Potřebují i pravidelné revize. 

 4. Energetická samostatnost
  S vlastní solární elektrárnou můžete být méně závislí na energetických společnostech.

Nevýhody domácí fotovoltaické elektrárny

Fotovoltaické elektrárny v rodinném domě mohou být zajímavým způsobem, jak snížit náklady na energii. Je ale dobré vzít v úvahu několik důležitých faktorů předtím, než se rozhodnete, zda jsou solární panely pro váš dům tou správnou volbou a je dobré vždy spočítat, kdy se v konkrétních případech nemusí investice do fotovoltaiky vyplatit.

Zvažte počáteční náklady na instalaci fotovoltaické elektrárny a vhodnost umístění

LístečekInstalace fotovoltaické elektrárny může být nákladná. Ceny panelů se liší v závislosti na velikosti, druhu, značce a použitých materiálech. Navíc pokud plánujete energii ukládat, musíte počítat i s náklady na bateriové úložiště. Návratnost investice do fotovoltaiky se obvykle pohybuje v rozmezí 6–8 let, ale vždy je potřeba se řídit konkrétní kalkulací a výpočtem pro váš projekt. 

Pro instalaci fotovoltaické elektrárny potřebujete dostatek střešního nebo pozemního prostoru. Pokud máte malý dům nebo střechu v nevhodné poloze, můžete narazit na překážky. Vhodnost instalace fotovoltaiky na váš dům doporučujeme předem zkonzultovat s odborníkem.

Výkon fotovoltaické elektrárny je závislý na počasí

Solární panely jsou funkční i za deště a zatažené oblohy, avšak jejich účinnost se snižuje. Výkon solárních panelů při oblačnosti klesá přibližně na 1/2 a při hustě zatažené obloze až na 1/10 maximálních hodnot. Nepříznivé podmínky však nejsou jediným faktorem ovlivňujícím výkon solárních panelů. S rostoucí teplotou také klesá účinnost fotovoltaických panelů, přičemž optimální teplota pro provoz se pohybuje mezi 20–25 °C. Proto pokud vám odborná firma připravuje projekt k instalaci, tak je nutné zohlednit i meteorologické podmínky ve vaší lokalitě v průběhu roku.

Může se vám hodit

Půjčka na udržitelné bydlení

Půjčka na udržitelné bydlení

Získejte úrok od 3,19 % p. a.
od Modré pyramidy
Hypotéka na udržitelné bydlení

Hypotéka na udržitelné bydlení

Úroková sazba už od 5,09 % p. a.

Potřebujete poradit s financováním