Jaké tepelné čerpadlo vybrat

Na trhu jsou k dispozici různé druhy tepelných čerpadel. Liší nejen tím, jaký zdroj používají pro výrobu tepelné energie, ale také pořizovací cenou, účinností, způsobem instalace a provozními náklady. Mezi jakými druhy čerpadel tedy vybírat a které je vhodné právě pro vás?

Typy tepelných čerpadel

Tepelné čerpadlo vzduch-voda

Ideální varianta, pokud potřebujete vyměnit starý topný systém

LístečekTyp tepelného čerpadla vzduch-voda je v Česku nejčastěji používanou variantou, a to nejen díky snadné instalaci, ale také protože se dá snadno přenést na jiné místo v případě stěhování nebo různých stavebních úprav na pozemku. To je výhoda oproti jiným typům čerpadel, která jsou kvůli navázání na zdroj (např. voda-geotermální energie) nebo složitému instalačnímu procesu prakticky nepřenositelná. tato čerpadla jsou také vhodným řešením pro výměnu starého topného systému v menších rodinných domech.

Tepelné čerpadlo je umístěné venku. Používá okolní vzduch jako zdroj pro vytvoření tepla, které následně přenáší do vody, čímž dochází k vytápění domu nebo k ohřevu vody (tomuto typu čerpadla se také říká TUV). Účinnost tohoto tepelného čerpadla je ovlivněna venkovní teplotou. Při teplotě pod bodem mrazu se výrazně snižuje jeho efektivita a naopak rostou provozní náklady. Proto je vhodné mít k němu i záložní zdroj energie, například v podobě krbové vložky s výměníkem nebo elektrokotle.

Jaké jsou pořizovací náklady

Pořizovací cena se pohybuje v rozsahu 120–250 000 Kč a zahrnuje zprovoznění/zapojení čerpadla, ovšem bez případných rozsáhlejších úprav, jako jsou podzemní vrty apod. Cena takových prací se vždy výrazně liší podle místa, kde bude čerpadlo instalováno – poloha domu, podloží, apod. Proto je dobré instalaci konzultovat s odbornou firmou (zhotovitelem), která vám připraví rozpočet na instalaci ve vaší lokalitě.

Tepelné čerpadlo země-voda

Řešení pro oblasti s proměnlivým počasím a vhodným podložím

LístečekV Česku také poměrně často využívaný typ tepelného čerpadla, které používá jako zdroj geotermální energii ze země, a to pomocí zemních kolektorů a sond.

Tepelné čerpadlo přenáší získanou energii ze země do vody. V domácnosti se potom využívá k vytápění (a zajistí ohřev vody). Díky stabilní zemské teplotě je toto tepelné čerpadlo vhodné i pro lokality s výraznými teplotními výkyvy, jakými jsou například horské oblasti. I v tomto prostředí funguje čerpadlo jako konstantní zdroj energie a tepla, a to s vysokou účinností a nízkými provozními náklady.

Jaké jsou pořizovací náklady

Cena čerpadla země-voda včetně zapojení se pohybuje v rozsahu 190–350 000 Kč. K této částce je však třeba připočíst cenu mnohdy rozsáhlé a poměrně nákladné instalace zemních kolektorů a sond, která se počítá na vždy na míru konkrétnímu projektu podle specifik místa a pozemku. Předpokladem pro pořízení čerpadla země-voda je také dostatečně velký pozemek pro rozmístění hlubinných kolektorů a vrtů, a to ideálně v osobním vlastnictví.

Pokud se rozhodnete pro tento typ čerpadla, je dobré s připraveným projektem kontaktovat místní stavební odbor. Není vyloučeno, že v případě tohoto typu čerpadla bude úřad vyžadovat povolení od místní správy vod nebo vás odkáže na báňský úřad. Záleží vždy na konkrétní lokalitě, kde instalaci tepelného čerpadla plánujete.

Tepelné čerpadlo voda-voda

Varianta pro domy s vlastní studnou nebo jiným vodním zdrojem

LístečekMáte-li u domu vlastní studnu nebo jiný vodní zdroj s dostatečným množstvím vody, můžete zvolit právě tento typ tepelného čerpadla. Pro vytápění a ohřev vody lze použít nejen podzemní vodu, ale i povrchové vodní zdroje, jakými jsou řeky, jezera nebo i rybníky. S vodou jako stabilním zdrojem energie odpadá rovněž závislost na venkovní teplotě, čímž dosahuje tepelné čerpadlo voda-voda vysoké účinnosti i spolehlivosti.

Zdroj vody musí být pro hladký chod čerpadla dostatečně zásobený. V případě použití zdrojů, které nejsou ve vašem osobním vlastnictví, musíte postupovat dle platné legislativy související s užíváním vodních zdrojů.

Jaké jsou pořizovací náklady

Počítejte s náklady na instalaci, které se pohybují v rozsahu 200–360 000 Kč. Tento cenový rozsah by měl zahrnovat zapojení a zprovoznění čerpadla, ale pokud jsou pro tento typ čerpadla na daném místě potřeba nějaké složitější stavební úpravy/instalace, budou náklady vyšší. V každém případě by vám měla odborná firma poskytnout kalkulaci realizace individuálně.

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch

Ideální náhrada přímotopů

LístečekTepelné čerpadlo vzduch-vzduch je nejlevnější z pohledu ceny pořízení. Jako zdroj pro získání tepla používá okolní vzduch a vytvořené teplo přenáší do interiéru.

Jaké jsou pořizovací náklady

Jeho instalace je velmi jednoduchá a finanční náklady se pohybují v rozmezí 25–100 000 Kč. Tento typ tepelného čerpadla je obvykle z pohledu instalace nejjednodušší a pokud nevznikne v daném projektu nějaká neočekávaná událost, která si vyžádá specifické stavební úpravy, měl by být tento cenový rozsah konečný.

Díky své snadné přenositelnosti se dá toto čerpadlo použít pro vytápění jednotlivých místností v domě. Proto se používá také jako oblíbená alternativa nákladných přímotopů, případně jako další doplňkový zdroj tepla v domě nebo dostupnější varianta klimatizace. Počítejte však s výrazně nižší účinností ve srovnání s ostatními druhy tepelných čerpadel. Nevýhodou může být i to, že nelze použít pro ohřev vody. Pokud byste chtěli tento typ tepelného čerpadla přenášet po různých místnostech, poraďte se radši s odborníky.

Výběr tepelného čerpadla konzultujte s odborníkem

Při volbě tepelného čerpadla je nutné zvážit nejen rozpočet, ale také konkrétní klimatické podmínky a možnosti pozemku nebo lokality, na kterém chcete tepelné čerpadlo instalovat. O vhodném řešení je tedy vždy dobré poradit se s odborníkyvýrobci tepelných čerpadel a instalačními firmami

Odborná firma vám připraví nejen konkrétní rozpočet pro váš projekt, ale také vybere energeticky nejúspornější tepelné čerpadlo, například dle sezónního topného faktoru. Tento ukazatel srovnává účinnost jednotlivých druhů tepelných čerpadel  během celé topné sezóny.

Další výhody tepelných čerpadel

Mezi další nesporné výhody tepelných čerpadel patří čistý provoz, oproti různým kotlům nikde nic nehoří, proto nevzniká žádný popel, ani nehrozí únik plynu.

Financování tepelných čerpadel

Pořízení tepelného čerpadla a veškerého příslušenství k němu, včetně případných stavebních úprav není levná záležitost. Proto existují na trhu produkty specializované na financování tzv. udržitelných technologií, mezi které patří i tepelná čerpadla. 

Podle náročnosti investice a vašich potřeb můžete využít půjčku na udržitelné bydlení nebo hypotéku na udržitelné bydlení.

Může se vám hodit

Půjčka na udržitelné bydlení

Půjčka na udržitelné bydlení

Získejte úrok od 3,19 % p. a.
od Modré pyramidy
Hypotéka na udržitelné bydlení

Hypotéka na udržitelné bydlení

Úroková sazba už od 5,09 % p. a.

Potřebujete poradit s financováním