Na co lze využít tepelné čerpadlo pro domácnosti

Tepelná čerpadla se v rodinných domech často využívají k vytápění interiéru a ohřevu vody. Tepelné čerpadlo můžete využít také jako klimatizaci, případně ho lze propojit s rekuperačním systémem domu. V rámci ohřevu vody může tepelné čerpadlo také sloužit k regulaci teploty v bazénu. Možnosti a rozsah využití jsou závislé na zvoleném typu tepelného čerpadla.

Tepelné čerpadlo jako součást topného systému rodinného domu

Tepelné čerpadlo, které funguje na principu přeměny energie z okolí na teplo, se nejčastěji používá pro vytápění vnitřních prostor. Například čerpadla typu vzduch-vzduch se stala cenově zajímavým řešením, jak nahradit přímotopy. Tento druh čerpadla, které funguje na principu ohřívání vzduchu, se používá pro vytápění jednotlivých místností domu a může sloužit i jako záložní nebo doplňkový zdroj energie například ke krbu.

LístečekK vytápění domácnosti lze využít i čerpadla, která fungují na principu převedení tepla do vody, a to jak přeměnou energie z okolí (čerpadlo typu vzduch-voda), geotermální energie ze země (čerpadlo země-voda) nebo z vodních zdrojů (čerpadlo voda-voda). Tato čerpadla je v rodinném domě možné napojit i na systém podlahového vytápění nebo do topného systému domu (radiátorů), ale v tomto případě je nutné konzultovat s odbornou firmou, jestli je stávající plocha topných těles (radiátorů) dostačující pro vyhřátí prostoru na požadovanou teplotu.

Tepelné čerpadlo ohřeje vodu ve vodovodním kohoutku nebo i v bazénu

Tepelná čerpadla, která převádí teplo do vody, se kromě vytápění prostor dále používají pro ohřev vody, a to v případě napojení na bojler (zásobník teplé vody). Mohou však také fungovat jako záložní zdroj ohřevu vody k termálním solárním kolektorům, a to ve dnech, kdy je málo slunečního svitu a solární kolektory by pro ohřev vody nestačily.

Majitelé zahradních bazénů ocení také možnost napojit tepelná čerpadla k ohřívání vody v bazénech. Tímto způsobem lze nejen prodloužit sezónu koupání, ale také snadno regulovat teplotu vody v bazénu.

Tepelná čerpadla mohou nahradit klimatizaci a doplnit rekuperační systém

Moderní tepelná čerpadla jsou rovněž opatřena tzv. reverzním ventilem, který umožňuje obrátit chod čerpadla. Tepelné čerpadlo tak může naopak odvádět teplo z interiéru do venkovních prostor, čehož lze v letních měsících využít jako klimatizace. Tímto způsobem lze vnitřní prostory ochladit až o 3 °C.

Tepelné čerpadlo lze také zapojit do tzv. rekuperačního systému rodinného domu. Rekuperace slouží k výměně vzduchu v interiéru za čerstvý vzduch zvenčí, a to tak, aby se z rodinného domu zároveň neztrácelo teplo. Tepelné čerpadlo dokáže tento rekuperací zachycený vzduch z interiéru dále ohřát a použít ho znovu k vytápění interiérů nebo ohřevu vody.

Jaké čerpadlo pořídit a kolik to bude stát

Pokud byste zvažovali pořízení tepelného čerpadla, vybrat si můžete z několika typů tepelných čerpadel. Před rozhodnutím je dobré vše zkonzultovat s odbornou firmou, která vám doporučí vhodné řešení a navrhne i případné úpravy například topného systému domu, aby vše řádně fungovalo podle vašich představ.

Financování pořízení tepelného čerpadla lze částečně pokrýt z dotací nebo využít půjčku na udržitelné bydlení či hypotéku na udržitelné bydlení, podle rozsahu vaší investice.

Může se vám hodit

Půjčka na udržitelné bydlení

Půjčka na udržitelné bydlení

Získejte úrok od 3,19 % p. a.
od Modré pyramidy
Hypotéka na udržitelné bydlení

Hypotéka na udržitelné bydlení

Úroková sazba už od 5,09 % p. a.

Potřebujete poradit s financováním