S jakými technologiemi lze kombinovat tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla jsou úsporným způsobem vytápění a chlazení budov. Jejich zapojením lze podle veřejně dostupných informací snížit roční náklady na energie až o 60 % a naopak zvýšit efektivitu chlazení a vytápění domu až o 200 %. V kombinaci s dalšími technologiemi se přínos tepelných čerpadel ještě zvyšuje. Jaké technologie je tedy vhodné s čerpadlem propojit?

Tepelné čerpadlo lze kombinovat s fotovoltaikou i termálními solárními kolektory

LístečekTepelné čerpadlo potřebuje pro svůj provoz elektrickou energii, konkrétně pro fungování kondenzátoru, ve kterém se stlačuje a přeměňuje nasáté teplo na tepelnou energii. Tuto elektrickou energii může získat například napojením na fotovoltaické panely, které pro změnu přeměňují sluneční energii na elektřinu. Podle dostupných dat dokáže kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky snížit náklady na energie až o 70 %, a to za použití plně obnovitelných energetických zdrojů. 

Funkci tepelného čerpadla mohou podpořit také termální solární kolektory, které používají zachycenou sluneční energii k ohřevu vody či na vytápění budov. Během slunečných dnů mohou solární kolektory efektivně doplnit nebo nahradit tepelné čerpadlo, čímž ušetříte elektrickou energii nutnou pro chod čerpadla. Čerpadlo naopak dobře plní svou funkci ve dnech, kdy je slunečního svitu málo a energie z termálních solárních kolektorů by nebylo dostatek. Čerpadlo je také vhodné napojit na zásobníky teplé vody (bojlery), které díky tepelné izolaci udrží vodu teplou po celý den, a to bez nutnosti opakovaného ohřevu.

Rozdíl mezi fotovoltaickými a termálními solárními panely

Solární panely (fotovoltaické panely)
Účel: Solární panely, také nazývané fotovoltaické panely, slouží k přeměně sluneční energie na elektrickou energii. Tuto elektrickou energii lze pak použít k napájení elektrických zařízení, spotřebičů a systémů v domácnosti nebo budově.

Termální solární kolektory
Účel: Termální solární kolektory slouží k zachycení a přeměně sluneční energie na teplo. Toto teplo je poté používáno k ohřevu vody nebo pro vytápění budov a domácností.

Tepelné čerpadlo lze použít pro chlazení, vytápění i rekuperaci

Tepelné čerpadlo může také nahradit klimatizaci, a to v případě obrácení systému proudění energie přes tzv. reverzní ventil. Čerpadlo tak odvádí vzduch z domácnosti a dokáže ji ochladit až o 3 stupně Celsia. Zároveň lze tepelné čerpadlo napojit i na systém podlahového vytápění, přes které může vnitřní prostory jak ochlazovat, tak i vyhřívat.

V případě propojení tepelného čerpadla a rekuperačního systému může čerpadlo přetvářet na tepelnou energii vzduch přímo z vnitřních prostor domu. Zatímco rekuperační systém snižuje energetické ztráty zachycením vzduchu proudícího ven z interiéru, tepelné čerpadlo tento vzduch navíc zahřeje a použije jej pro další účely, například k vytápění domu.  

InformaceTIP: Rekuperace
Rekuperace slouží k výměně vzduchu v interiéru za čerstvý vzduch zvenčí, aniž by se z domu ztrácelo cenné teplo z vytápění. Rekuperační systém může tedy snížit nejen náklady na vytápění, ale také pomoci s vyrovnáním vlhkosti uvnitř domu

Účinnost tepelného čerpadla podpoříte chytrými technologiemi

Další možností je zapojení tepelného čerpadla do tzv. smart home řešení a automatizovaných systémů, které umožňují nastavení spotřeby tepla a energií dle potřeb a preferencí obyvatel domu, a to za pomoci chytrých technologií, třeba i na dálku prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Tyto možnosti nabízí i naši prověření partneři. Kromě snížení energetických ztrát zajišťuje propojení těchto řešení také větší pohodlí i přehled o tom, co se děje u vás doma, i když jste zrovna pryč.

Kolik technologie stojí

Pořízení a celková realizace u tepelného čerpadla se pohybuje v různých cenových hladinách podle vybraného typu tepelného čerpadla. Financovat lze jak pořízení tak i ostatní realizace ze svého, ale existují i možnosti jako půjčka na udržitelné bydlení nebo pro vetší částky hypotéka na udržitelné bydlení.

Může se vám hodit

Půjčka na udržitelné bydlení

Půjčka na udržitelné bydlení

Získejte úrok od 3,19 % p. a.
od Modré pyramidy
Hypotéka na udržitelné bydlení

Hypotéka na udržitelné bydlení

Úroková sazba už od 5,09 % p. a.

Potřebujete poradit s financováním