Jaké kroky podniknout směrem k udržitelné budoucnosti

Investujte do udržitelné budoucnosti

Každý z nás rozhoduje o tom, jaké produkty a služby nakupuje a kam investuje své peníze. K udržitelné budoucnosti můžeme přispět odpovědným investováním. To není zaměřené jenom na zhodnocení peněžních prostředků, ale také na environmentální a sociální dopady konkrétních společností – investicí tak podporujete společnosti, které se podílí na udržitelném rozvoji. Vybrat si můžete z několika fondů a investovat například do vodních zdrojů, výživy pro budoucí generace, ochrany klimatu nebo strategické infrastruktury.

Přejděte na obnovitelné zdroje energie

Zvažte změnu dodavatele energie. Elektřinu pocházející z obnovitelných zdrojů má ve svém portfoliu stále více dodavatelů. Ze zásuvky půjde sice pořád ten stejný proud, ale budete mít jistotu, že objem spotřebované elektřiny dodavatel nakoupil z ekologických zdrojů. Pokud se do toho chcete opřít naplno, můžete si pořídit na střechu fotovoltaiku. S naší půjčkou na udržitelné technologie vše zvládnete snadno a za výhodných podmínek. Kromě fotovoltaické elektrárny můžete zafinancovat i tepelné čerpadlo, rekuperační jednotku nebo zařízení na recyklaci šedé vody.

Dopravujte se s respektem k budoucnosti

Dopravních prostředků je stále více, což především ve městech vede k častému překračování emisních limitů. Cílem čisté mobility je hlavně snižování zdravotně rizikových emisí z dopravy. Zároveň přináší nové možnosti přepravy, která představuje nižší zátěž pro naše zdraví i ovzduší. Zkuste proto namísto auta vyrazit do práce hromadnou dopravou. Při nákupu nového vozu dejte šanci elektromobilům. Využít můžete naši nabídku na výhodné financování elektromobilů. A ideální stav? Napájení vašeho elektroauta fotovoltaickou elektrárnou.

Třiďte, opravujte a swapujte

V ČR třídí odpad více než 73 % obyvatel. Věnujte chvíli svého času možnostem třídění či svozu materiálu ve vašem regionu. Zkontrolujte složení obalu, aby surovina skončila tam, kde má, a mohla projít recyklací. Z recyklovaného plastu například pochází naše karty.
Ještě lepší je však tvorbě odpadu předejít. Proto se snažte věci spíše opravovat nebo upcyklovat předtím, než koupíte nové. Pokud vám nějaká věc přestala dělat radost, třeba ji ocení někdo jiný. Nabídněte ji na swapech či přes internet, ať už za peníze, výměnou za něco jiného, nebo třeba jen za odvoz.

Nakupujte udržitelně

Každý den rozhodujeme svými nákupy o tom, kam naše peníze poputují. Zkuste se při nakupování zamyslet, odkud zboží v daném obchodě pochází, z jakých materiálů je vyrobeno, jak je zabaleno, ale také, jestli jsou v dodavatelském řetězci dodržována lidská práva a jaké jsou pracovní podmínky zaměstnanců. Při takovém rozhodování vám může pomoci nový projekt Udržitelný e-shop, který hodnotí udržitelný přístup e-shopů.

Pořiďte si úsporné spotřebiče

Při nákupu nových spotřebičů do domácnosti se kromě ceny jistě rozhodujete i podle dalších kritérií, jako jsou např. velikost, barva, design, výrobce či konkrétní funkce. Jedním z kritérií by ale určitě měl být i údaj o nákladech na provoz daného spotřebiče po dobu jeho životnosti. Pokud hledáte ty nejúspornější výrobky, podívejte se na stránky našeho partnera uspornespotrebice.cz. Najdete zde seznam energeticky velmi úsporných spotřebičů, včetně rad pro jejich šetrný provoz.