Co můžeme změnit, ať se lépe dýchá nám i planetě

Model plic na pražském Andělu

Od poloviny října do začátku listopadu jste mohli na pražském Andělu vidět uměleckou instalaci lidských plic. Model simulující dýchání postupem času přirozeně i uměle černal, aby demonstroval vliv znečištění na naše dýchací cesty i celou planetu. O tu totiž jde.

3. listopadu, úderem 12. hodiny, se za zvuku sirén plíce zastavily. Upozornily tak na krátící se čas, kdy je možné změnit lidské jednání, a tím zpomalit klimatickou změnu. K symbolickému zastavení pohybu plic navíc došlo v začátku klimatické konference OSN v Glasgow.

10 KROKŮ K UDRŽITELNOSTI

Každý z nás může přispět ke snížení ekologické zátěže planety. Stačí pár malých změn. Pusťte se do toho s námi a vydejte se krok za krokem k udržitelné budoucnosti. 

Kdo šetří, má za tři

Úspora energie je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat pro snížení své uhlíkové stopy. Zaměřte se proto na energetickou náročnost svých spotřebičů. Úsporné spotřebiče mohou být dražší, ale investice do nich se vám vrátí. Spotřebují méně energie, a platby za elektřinu tak budou nižší. Prohlédněte si energetický štítek – třída A je neúspornější, G nejméně úsporná. S výběrem vám určitě rádi poradí sami prodejci. Nenechávejte také přístroje zbytečně zapnuté či v pohotovostním režimu.

 

Obnovitelné zdroje a udržitelná doprava mají zelenou

Zvažte změnu dodavatele energie. Zelenou elektřinu má ve svém portfoliu stále více dodavatelů. Ze zásuvky půjde sice pořád ten stejný proud, ale budete mít jistotu, že objem spotřebované elektřiny dodavatel nakoupil z ekologických zdrojů.

Pokud se do toho chcete opřít naplno, můžete si pořídit na střechu fotovoltaiku.
Tip: S naší půjčkou na udržitelné technologie vše zvládnete snadno a za výhodných podmínek.

Důležitým tématem je také doprava. Zkuste namísto auta vyrazit do práce hromadnou dopravou. Při nákupu nového vozu dejte šanci elektromobilům.
Tip: Využít můžete naši nabídku na výhodné financování elektromobilů.

 

Začněte od podlahy 

Domy, které nejsou dobře izolované, se mnohem hůře udržují jak v zimě, tak v létě. Zateplení domu je tedy tím nejlepším, co můžete udělat pro to, aby vám teplo a peníze neunikaly oknem. To však není zdaleka vše. K dispozici je celá řada technologií pro udržitelné bydlení od tepelných čerpadel po zařízení pro recyklaci šedé vody.
Tip: Naše půjčka na udržitelné technologie pokrývá většinu z nich.

 

Třiďte jako profesionál

V Česku jsme ve třídění odpadů vzorní. Třídí více než 73 % obyvatel. Vytřídit lze téměř vše, od papíru po tetrapacky. Věnujte chvíli svého času možnostem třídění či svozu materiálu ve vašem regionu. Zkontrolujte složení obalu, aby surovina skočila tam, kde má.

 

Pěstujte, kompostujte

Pěstování vlastní zeleniny není jen dobrý způsob, jak ušetřit peníze. Ještě tak snížíte vlastní uhlíkovou stopu.

Kompostováním bio odpadu získáte přírodní hnojivo, které udrží vaši zahradu zelenou. Snížíte také množství odpadu ukládaného na skládky, kde dochází k hromadění škodlivého metanu.

 

Dejte věcem druhou šanci

Oprava věcí je často smysluplnější než nákup nových a šikovný opravář může být doslova za rohem. Co přestalo dělat radost vám, ocení třeba někdo jiný. Nabídněte věci na swapech či přes internet, ať už za peníze, výměnou za něco jiného, nebo třeba jen za odvoz.

Dejte stopku plýtvání!

Nejvíce potravin se vyhodí právě v domácnostech. Nejde jen o plýtvání jídlem a penězi, ale také o množství CO2, které bio odpad vyprodukuje na velkých skládkách. Ke změně stačí málo – pomoct může nákupní seznam, správné skladování i vaření ze zbytků.

Zkuste snížit konzumaci masa. Alespoň o pár porcí

Zejména produkce červeného maso je ekologicky velmi náročná. Omezení jeho konzumace tak může mít významný dopad na snížení vaší uhlíkové stopy.

Dejte sbohem jednorázovým plastům. Ty, co už máte, použijte vícekrát 

Vezměte si s sebou na nákupy plátěnou tašku, ovoce a zeleninu vložte do látkových pytlíčků. Nekupujte balenou vodu, pořiďte si vlastní lahev, kterou lze plnit opakovaně. Kávu si nechte připravit do vlastního kelímku. Vyměňte jednorázové žiletky za elektrické holicí strojky, depilátory nebo alespoň žiletky s výměnnou hlavicí. Sprchový gel v plastových dávkovačích za obyčejnou kostku mýdla. Plastový kartáček za bambusový. Dejte šanci nákupu v obchodech bez obalu.
Tip: Už jste slyšeli o naší platební kartě z recyklovaného plastu?

Myslete globálně, jednejte a nakupujte lokálně

Přemýšlejte o původu výrobků – od oblečení po jídlo. Čím blíže k vašemu domovu se vyrábí, tím méně uhlíku se vytváří při jejich přepravě. Tlak na co nejlevnější výrobu oblečení a dalších produktů se často negativně odráží v jejich kvalitě, platech pracovníků i jejich bezpečnosti.