• Inspirace
  • Inspirace pro udržitelnější život

Inspirace pro udržitelnější život

Jaké kroky podniknout směrem k udržitelné budoucnosti
Investujte do udržitelné budoucnosti

Investujte do udržitelné budoucnosti

Každý z nás rozhoduje o tom, jaké produkty a služby nakupuje a kam investuje své peníze. K udržitelné budoucnosti můžeme přispět odpovědným investováním. To není zaměřené jenom na zhodnocení peněžních prostředků, ale také na environmentální a sociální dopady konkrétních společností – investicí tak podporujete společnosti, které se podílí na udržitelném rozvoji. Vybrat si můžete z několika fondů a investovat například do vodních zdrojů, výživy pro budoucí generace, ochrany klimatu nebo strategické infrastruktury.

Více informací
Přejděte na obnovitelné zdroje energie

Přejděte na obnovitelné zdroje energie

Zvažte změnu dodavatele energie. Elektřinu pocházející z obnovitelných zdrojů má ve svém portfoliu stále více dodavatelů. Ze zásuvky půjde sice pořád ten stejný proud, ale budete mít jistotu, že objem spotřebované elektřiny dodavatel nakoupil z ekologických zdrojů. Pokud se do toho chcete opřít naplno, můžete si pořídit na střechu fotovoltaiku. S naší půjčkou na udržitelné technologie vše zvládnete snadno a za výhodných podmínek. Kromě fotovoltaické elektrárny můžete zafinancovat i tepelné čerpadlo, rekuperační jednotku nebo zařízení na recyklaci šedé vody.

Více informací
Dopravujte se s respektem k budoucnosti

Dopravujte se s respektem k budoucnosti

Dopravních prostředků je stále více, což především ve městech vede k častému překračování emisních limitů. Cílem čisté mobility je hlavně snižování zdravotně rizikových emisí z dopravy. Zároveň přináší nové možnosti přepravy, která představuje nižší zátěž pro naše zdraví i ovzduší. Zkuste proto namísto auta vyrazit do práce hromadnou dopravou. Při nákupu nového vozu dejte šanci elektromobilům. Využít můžete naši nabídku na výhodné financování elektromobilů. A ideální stav? Napájení vašeho elektroauta fotovoltaickou elektrárnou.

Více informací
Třiďte, opravujte a swapujte

Třiďte, opravujte a swapujte

V ČR třídí odpad více než 73 % obyvatel. Věnujte chvíli svého času možnostem třídění či svozu materiálu ve vašem regionu. Zkontrolujte složení obalu, aby surovina skončila tam, kde má, a mohla projít recyklací. Z recyklovaného plastu například pochází naše karty.

Ještě lepší je však tvorbě odpadu předejít. Proto se snažte věci spíše opravovat nebo upcyklovat předtím, než koupíte nové. Pokud vám nějaká věc přestala dělat radost, třeba ji ocení někdo jiný. Nabídněte ji na swapech či přes internet, ať už za peníze, výměnou za něco jiného, nebo třeba jen za odvoz.

Více informací
Nakupujte udržitelně

Nakupujte udržitelně

Každý den rozhodujeme svými nákupy o tom, kam naše peníze poputují. Zkuste se při nakupování zamyslet, odkud zboží v daném obchodě pochází, z jakých materiálů je vyrobeno, jak je zabaleno, ale také, jestli jsou v dodavatelském řetězci dodržována lidská práva a jaké jsou pracovní podmínky zaměstnanců. Při takovém rozhodování vám může pomoci nový projekt Udržitelný e-shop, který hodnotí udržitelný přístup e-shopů.

Více informací
Kroky

Pořiďte si úsporné spotřebiče

Při nákupu nových spotřebičů do domácnosti se kromě ceny jistě rozhodujete i podle dalších kritérií, jako jsou např. velikost, barva, design, výrobce či konkrétní funkce. Jedním z kritérií by ale určitě měl být i údaj o nákladech na provoz daného spotřebiče po dobu jeho životnosti. Pokud hledáte ty nejúspornější výrobky, podívejte se na stránky našeho partnera uspornespotrebice.cz. Najdete zde seznam energeticky velmi úsporných spotřebičů, včetně rad pro jejich šetrný provoz.

Více informací
Pěstujte, kompostujte

Pěstujte, kompostujte

Pěstování vlastní zeleniny není jen dobrý způsob, jak ušetřit peníze. Ještě tak snížíte vlastní uhlíkovou stopu.

Kompostováním bio odpadu získáte přírodní hnojivo, které udrží vaši zahradu zelenou. Snížíte také množství odpadu ukládaného na skládky, kde dochází k hromadění škodlivého metanu.

Dejte stopku plýtvání!

Dejte stopku plýtvání!

Nejvíce potravin se vyhodí právě v domácnostech. Nejde jen o plýtvání jídlem a penězi, ale také o množství CO2, které bio odpad vyprodukuje na velkých skládkách. Ke změně stačí málo – pomoct může nákupní seznam, správné skladování i vaření ze zbytků.

Zkuste snížit konzumaci masa. Alespoň o pár porcí

Zkuste snížit konzumaci masa. Alespoň o pár porcí

Zejména produkce červeného maso je ekologicky velmi náročná. Omezení jeho konzumace tak může mít významný dopad na snížení vaší uhlíkové stopy.

Dejte sbohem jednorázovým plastům. Ty, co už máte, použijte vícekrát

Dejte sbohem jednorázovým plastům. Ty, co už máte, použijte vícekrát

Vezměte si s sebou na nákupy plátěnou tašku, ovoce a zeleninu vložte do látkových pytlíčků. Nekupujte balenou vodu, pořiďte si vlastní lahev, kterou lze plnit opakovaně. Kávu si nechte připravit do vlastního kelímku. Vyměňte jednorázové žiletky za elektrické holicí strojky, depilátory nebo alespoň žiletky s výměnnou hlavicí. Sprchový gel v plastových dávkovačích za obyčejnou kostku mýdla. Plastový kartáček za bambusový. Dejte šanci nákupu v obchodech bez obalu.

Naše platební karta z recyklovaného plastu
A co pro udržitelný rozvoj děláme my?

A co pro udržitelný rozvoj děláme my?

Jsme na cestě k uhlíkové neutralitě, nabízíme udržitelné produkty a služby a mnoho dalšího.

Zjistit více