QR kód: Proč byste ho měli začít dávat na faktury

QR kódy se používají k rychlému přenosu informací do mobilního telefonu nebo tabletu. Nejen, že díky nim otevřete odkaz na webovou stránku nebo třeba nasdílíte přátelům heslo na Wi-Fi, budou vám užitečným pomocníkem také v podnikání. Naskenováním QR kódu vám totiž můžou zákazníci snadno a rychle zaplatit, nebo načíst data do účetního systému. QR kódy pomůžou eliminovat chyby, ke kterým může dojít při přepisování platebních nebo účetních údajů ručně.

Na fakturu můžete vložit kód, který ponese platební údaje, a využít tzv. QR Platbu. Nebo vložíte takový QR kód, který obsahuje účetní data, tzv. QR Fakturu. QR Platbu a QR Fakturu je také možné propojit a v jednom kódu přenášet platební i účetní data.

QR Platba
Vaši zákazníci už nebudou muset přepisovat číslo účtu, částku, variabilní symbol a další údaje, které jim pošlete. Jen načtou QR kód chytrým telefonem a platební příkaz v mobilním bankovnictví se automaticky vyplní.

QR Faktura
Díky QR Faktuře je možné pouhým naskenováním QR kódu účetní data na fakturách (DUZP, základ daně a daň, číslo faktury, datum splatnosti) do účetního systému. Tím se zmenší pravděpodobnost, že je někdo zadá špatně. QR Faktura je standard připravený Komorou daňových poradců ČR.

Platba faktur

Proč dávat QR kód na fakturu

Jednoduchost
QR kód se jednoduše načte do mobilního bankovnictví nebo do účetního systému. Údaje, které jste QR kódem poslali, se automaticky propíšou do příslušných položek.

Rychlost
Načtení kódu a automatické propsání dat tam, kam patří, je samozřejmě mnohem rychlejší, než kdybyste ty samé údaje přepisovali ručně.

Menší chybovost
Stejně jako automatické nahrání údajů celý proces zrychlí, zamezí také chybám, ke kterým může dojít při ručním zadávání.

Skenování QR kódu

Jak QR kód na fakturu vložit

Online fakturační a účetní systémy
Online fakturační a účetní systémy obvykle umí QR kódy generovat. Pokud některý z nich používáte, stačí se ujistit, že v nastavení máte správně označené, že chcete QR kód na fakturách zobrazovat.
Aktuální seznam systémů, které umí QR kódy vytvořit, najdete na stránkách QR Platby a QR Faktury.

Ruční vložení QR Platby do faktury
Pokud si faktury připravujete sami a nepoužíváte k tomu software, který by QR kódy uměl vytvořit, můžete QR Platbu vygenerovat ručně a do faktury ji vložit.

Podívejte se, jak snadné je platit pomocí QR kódu

Video je vložené z YouTube a nastavení cookies na našem webu se na něj nevztahuje. Pokud ho přehrajete, YouTube může informace z vašeho prohlížeče sbírat, i když jste cookies na kb.cz nepřijali.