Nejjednodušší je založit si živnost volnou, ke které nepotřebujete dokládat odbornou ani jinou způsobilost a musíte splnit jen všeobecné podmínky. Oborů spadajících pod volnou živnost je opravdu hodně.
K některým živnostem ale potřebujete mít konkrétní vzdělání nebo složit zkoušky. Přesné požadavky k jednotlivým oborům najdete v živnostenském zákoně.
Zároveň jsou i obory, které jako živnost ze zákona považovány nejsou a k jejich provozování tedy živnostenské oprávnění nepotřebujete. Patří sem např. spisovatelé, psychoterapeuti, herci, tlumočníci nebo advokáti.
Hlavní, nebo vedlejší činnost
Začít podnikat můžete i při zaměstnání, rodičovské nebo v důchodu. V takovém případě by to bylo vaší vedlejší činností. Pokud se do podnikání vrhnete naplno, z práce odejdete a nemáte jiný přísun peněz, bude vaší činností hlavní.
Podnikání na hlavní činnost s sebou přináší víc povinností a závazků, především co se týče záloh na sociální a zdravotní pojištění, které v minimální výši platit musíte bez ohledu na váš výdělek.
Dobře si promyslete, jestli chcete začít podnikat na hlavní činnosti hned, nebo raději rozjet podnikání při zaměstnání, pokud vám to vaše situace umožňuje. Pokud se rozhodnete do toho skočit rovnýma nohama, je dobré mít naspořenou finanční rezervu. Pomůže vám pokrýt vaše výdaje a ubere stres z případného nedostatku peněz.
Živnostenský úřad a další pochůzky
Už víte, na kterou činnost si chcete pořídit živnostenské oprávnění, a splňujete podmínky. Nezbývá, než se vydat na kterýkoli živnostenský úřad. S sebou si vezměte občanský průkaz, 1000 Kč na zaplacení správního poplatku a případně dokumenty, které máte povinnost k vašemu oboru činnosti doložit.
Na úřadě vyplníte Jednotný registrační formulář, na jehož základě vám bude po vyhodnocení žádosti přiděleno IČO.
Zároveň tímto jedním dokumentem splníte několik povinností:
- Ohlásíte živnost
- Registrujete se k dani z příjmu fyzických osob
- Registrujete se na zdravotní pojišťovně
- Registrujete se k sociálnímu pojištění
Na další úřady už tedy nutně chodit nemusíte, díky formuláři si jednotlivé úřady mezi sebou informace předají.
Ověřte si také, jestli se na vás nebude vztahovat povinnost EET. Pokud ano, čeká vás ještě vyřizování s finančním úřadem.
Financování
Výše počátečních nákladů se může velmi lišit podle vybraného oboru. Obecně se dá říct, že rozjet výrobu produktů je nákladnější než začít nabízet služby. Pokud si chcete vydělávat třeba jako překladatel, můžete začít podnikat už s tím, co máte. V jiných případech si ale musíte třeba zařídit provozovnu nebo nakoupit vybavení.
Díky podnikatelskému plánu už máte představu, kolik vás bude rozjezd podnikání stát. Jestli na to vaše vlastní úspory nestačí, můžete si najít investora, požádat o podnikatelský úvěr nebo se porozhlédnout po vhodné dotaci pro podnikatele.
Další možností jsou soutěže pro začínající podnikatele, ve kterých můžete nejen vyhrát peníze, ale také zviditelnit sebe i váš byznys a získat prostor v médiích. To vám pomůže zvýšit povědomí o vašem podnikání a získat nové zákazníky.
Novodobým způsobem financování je také crowdfunding, kdy se na vaši cílovou částku složí lidé výměnou za různé odměny (např. váš výrobek nebo služby, slevy, dárek…). Atraktivní odměna je důležitá, abyste lidi dokázali přesvědčit, že mají přispět právě vám. Ačkoli se to tak může na první pohled zdát, crowdfunding není lehká cesta k penězům a na jeho úspěchu je třeba usilovně pracovat. Mezi crowdfundingové portály patří například mezinárodní Kickstarter nebo český Hithit a Startovač.
Propagace vašeho podnikání
Nezapomeňte, že součástí podnikání není jen sama činnost, kterou chcete vykonávat, ale také propagace vašich služeb nebo produktů a komunikace se zákazníky. Měli byste mít představu, kolik času jednotlivé úkoly zaberou, abyste si mohli vaši práci efektivně rozvrhnout a byla pro vás výdělečná.
Potřebujete mít jasno, kdo jsou vaši potenciální zákazníci a jak se o vašich službách dozví. Můžete mít skvělý a převratný nápad, když o něm ale nikdo nebude vědět a tudíž vám nepřivede zákazníky, sám o sobě je vám k ničemu.