- Účty a platby
- Cash Pooling
Cash Pooling
Efektivní řízení likvidity pro domácí i mezinárodní firmy

Optimalizace finančních toků
Řízení krátkodobého financování
a snižování nákladů spojených s úvěry
a snižování nákladů spojených s úvěry

Řešení na míru
Efektivní využití volných
finančních prostředků
finančních prostředků

Zkušenosti a zázemí KB
Mezinárodní síť
v 50 zemích světa
v 50 zemích světa
Co je cash pooling a jak funguje
- Cash pooling umožňuje korporacím, municipalitám nebo příspěvkovým organizacím efektivně centralizovat a optimalizovat likviditu, čímž snižují náklady na externí financování.
- Zlepšuje kontrolu nad finančními toky, minimalizuje úrokové náklady a usnadňuje řízení peněžních prostředků (cash flow) napříč celou skupinou.

Reálný lokální cash pooling
Umožňuje firmám lépe řídit finanční zdroje a snižovat náklady na úvěry.
- Centralizované řízení hotovosti v rámci skupiny propojených společností, při kterém dochází k fyzickému převodu finančních prostředků mezi účty jednotlivých účastníků a centrálním (master) účtem.
- Zůstatky účtů dceřiných společností se pravidelně převádějí na hlavní účet (tzv. zero balancing) nebo i mezi účty, vyrovnávají se dle předem nastavených pravidel, např. účty jsou na konci každého pracovního dne vynulovány podle klientských požadavků.
- Cílem je minimalizace externího financování, efektivní využití volné likvidity a optimalizace úrokových nákladů na úrovni celé skupiny.

Evidenční (fiktivní) lokální cash pooling
Umožňuje efektivnější využití hotovosti a optimalizaci úrokových nákladů, aniž by bylo nutné provádět reálné finanční transakce mezi účty.
- Metoda správy hotovosti v rámci skupiny propojených společností, při které dochází k centralizovanému sledování a optimalizaci zůstatků na jednotlivých účtech bez skutečného převodu finančních prostředků.
- Jednotlivé účty účastnících se společností jsou evidenčně spojeny, přičemž mateřská společnost nebo centrální finanční jednotka sleduje celkovou likviditu a úrokové náklady či výnosy, které jsou vypočítávány na základě souhrnného zůstatku, optimalizuje úrokové výnosy a náklady při zachování finanční samostatnosti jednotlivých účtů.
- Lze zařadit účty v různých měnách.

Úroveň SOGE – Mezinárodní reálný cash pooling
Pokročilá metoda centralizovaného řízení hotovosti v rámci nadnárodní skupiny společností, při které dochází k fyzickému převodu finančních prostředků mezi účty v různých zemích a bankách.
- Podobně jako u lokálního reálného cash poolingu se zůstatky jednotlivých účtů přenášejí na hlavní (master) účet, čímž se optimalizuje likvidita a minimalizují úrokové náklady.
- Mezinárodní cash pooling však musí zohlednit specifické legislativní, daňové a regulační požadavky jednotlivých zemí, například omezení přeshraničních převodů, měnové kontroly nebo daňové dopady na úrokové platby.
- Tento model pomáhá nadnárodním korporacím efektivněji využívat finanční zdroje, snižovat náklady na externí financování a zlepšovat řízení hotovosti.



Boris Charvát
Relationship Manager for Corporate Cash Management
boris_charvat@kb.cz
boris_charvat@kb.cz

Hana Motyčková
Relationship Manager for Corporate Cash Management
hana_motyckova@kb.cz
hana_motyckova@kb.cz

Lenka Novická
Relationship Manager for Corporate Cash Management
lenka_novicka@kb.cz
lenka_novicka@kb.cz

Lucie Čermáková
Corporate Cash Management Expert
lucie_cermakova@kb.cz
lucie_cermakova@kb.cz

Pavel Fučík
Relationship Manager for Corporate Cash Management
pavel_fucik@kb.cz
pavel_fucik@kb.cz

Pavol Maličkay
Head of Corporate Cash Management
pavol_malickay@kb.cz
pavol_malickay@kb.cz