Jak nejlépe nastavit datum splatnosti faktur

Nastavit efektivně datum splatnosti faktur je pro většinu odběratelů a jejich dodavatelů „až“ na prvním místě. Ideální doba splatnosti se u obou stran ale mnohdy liší. Jedni potřebují na proplacení pohledávek více času, druzí preferují peníze co nejdříve. Vhodným řešením je v takovém případě Financování dodavatelského řetězce neboli Invoice Financing. S jeho pomocí si jako odběratel přizpůsobíte splatnost svým potřebám, posílíte dodavatelský řetězec, a především upevníte obchodní vztahy s dodavateli.

Odběratelé z řad větších firem chtějí své zákazníky oslovit pestrou nabídkou produktů a služeb. Fungující spolupráce s co nejvyšším počtem malých a středních dodavatelů je pro ně proto klíčová. Proplácení závazků směrem k jejich dodavatelům ale ovlivňuje fakt, za jak dlouho se jim dané zboží podaří prodat či danou službu doručit. Někdy postačí pár dní, jindy může být průměrná doba prodeje zboží i několik měsíců. Odběratelé pak musí se svými dodavateli opakovaně řešit datum splatnosti faktur, a v některých případech i faktury po splatnosti.

Kdy nastává čas na Financování dodavatelského řetězce

Namístě je tedy zvolit takový způsob financování, který dokáže splatnost přizpůsobit obratovému cyklu peněz odběratele, a přitom nepoškodí jeho.

Splatnost faktury je potřeba nastavit tak, abyste vždy byli schopni dostát svým slibům. Je lepší slíbit platbu za 60 dní a zaplatit přesně na čas, než naslibovat úhradu za 30 dní, a nakonec platit s prodlevou. Délka splatnosti vašich závazků vůči dodavatelům by měla přesně kopírovat to, jak dlouho průměrně trvá vaše zboží nebo služby prodat.“

Adam Šoukal, CEO & Co-founder Platební instituce Roger
Adam Šoukal

Vítané řešení pro velké firmy

Velké firmy typu Alza.cz nebo MALL.CZ spolupracují na těchto programech financování s bankami či platebními institucemi. Díky financování dodavatelského řetězce si mohou tito velcí odběratelé prodloužit splatnost pohledávek v závislosti na obrátce zboží a zároveň umožní svým dodavatelům zkrácení splatnosti faktur tak, aby urychlili jejich cash flow, a oni sami se tak nedostali do provozních problémů. To vše za významně lepší cenu, než kdyby dodavatelé na trhu o toto financování požádali sami.

Výhody financování

  • jednotný a přehledný systém financování
  • snížení administrativní zátěže
  • přizpůsobení splatnosti obratovému cyklu peněz
  • posílení dodavatelského řetězce
  • uvolnění pracovního kapitálu např. k investování
  • optimalizace cash flow dodavatelů
  • upevnění obchodních vztahů
  • široké a finančně zdravé portfolio menších a středních dodavatelů

Příklad z praxe

Vaše firma obchoduje s bílým zbožím. Ze svých dlouholetých zkušeností víte, že například ledničku prodáte v průměru za dva měsíce. Datum splatnosti faktury vůči dodavatelům by mělo být stejné. Nejefektivnější je tedy nastavit splatnost taktéž na dva měsíce.

Délka splatnosti závazků      =        Průměrná doba prodeje zboží

I přesto, že takto nastavená splatnost přesně reflektuje vaše potřeby, dodavatel to možná vidí jinak. S pomocí Financování dodavatelského řetězce mu umožníte, aby si sám zvolil, které z faktur chce mít proplacené v normální splatnosti a které hned. V případě ledničky tedy není nutné čekat na peníze celé dva měsíce, ale výrazně kratší dobu. Prostředky z proplacené faktury pak může dodavatel okamžitě použít na výrobu nového zboží, a objeví-li se další poptávka z vaší strany, okamžitě zareaguje a zboží vám co nejrychleji dodá.

Invoice Financing na trhu funguje

Platit po splatnosti faktur vašemu obchodu nijak neprospívá. Trendem posledních let se proto stává Financování dodavatelského řetězce, díky němuž si nastavíte podmínky financování tak, aby co nejlépe vyhovovaly vám i vašim dodavatelům. V jejich očích tak budete vystupovat jako spolehlivý partner s vysokou mírou kredibility, a to rozhodně není málo.

„V Alza.cz chceme svým zákazníkům nabízet co nejširší portfolio kvalitních produktů. Mezi naše dodavatele patří i menší společnosti či rodinné firmy, ty ovšem často řeší obtížný přístup k pracovnímu kapitálu. Díky financování dodavatelského řetězce od Platební instituce Roger jsou všichni naši dodavatelé schopni velmi rychle, levně a jednoduše získat finanční prostředky, a reagovat tak na naši poptávku.“

Jiří Ponrt, CFO Alza

Více informací o financování dodavatelského řetězce a nastavení data splatnosti faktur se dozvíte ve videu. Video jsme pro vás připravili ve spolupráci s Platební institucí Roger speciálně pro portál KB Rádce.

Video

Video je vložené z YouTube a nastavení cookies na našem webu se na něj nevztahuje. Pokud ho přehrajete, YouTube může informace z vašeho prohlížeče sbírat, i když jste cookies na kb.cz nepřijali.