Historie KB

7x jsme se stali bankou roku
Co všechno jsme dokázali?

2021

KB začala nabízet autentizační služby prostřednictvím Bankovní identity pro komerční poskytovatele služeb.

Komerční banka se stala hlavním partnerem extraligy ledního hokeje a zároveň hlavním partnerem národního hokejového týmu.

Prestižní časopis The Banker označil Komerční banku za banku roku 2021 v Česku. Porota se zaměřila na pomoc bank zákazníkům a ekonomice v uplynulém roce, schopnost neustále inovovat a také na udržitelný přístup k podnikání.

2020

Komerční banka oslavila 1. ledna 2020 třicáté výročí své existence.

KB a její dceřiná společnost SGEF podepsaly se společností ČEZ ESCO Memorandum o spolupráci, a začaly tak připravovat nový produkt, který může omezit klimatickou změnu – solární energii jako službu. Ta zároveň umožní průmyslovým podnikům, které poskytnou střechy svých budov pro instalaci fotovoltaických panelů, začít šetřit na svých účtech za energie.

Komerční banka byla časopisem Global Finance označena jako Nejbezpečnější banka ve střední a východní Evropě pro rok 2020 a Nejbezpečnější banka v České republice pro rok 2020. Zároveň časopis Professional Wealth Management udělil Komerční bance již potřetí v řadě cenu za Nejlepší privátní banku pro digitální zákaznický servis ve střední a východní Evropě.

2019

Komerční banka umožnila jako jedna z prvních českých bank svým klientům platit prostřednictvím služby Apple Pay.

Klientům jsme představili na českém trhu průlomová kreditní karta 4U. S revoluční úrokovou sazbou 13,9 % p. a., bez poplatků, bez jakýchkoli podmínek, s bezplatným pojištěním schopnosti splácet a asistenční službou.

KB se stala partnerem v Evropě unikátního projektu – oživení a dokončení necelé skladby Antonína Dvořáka za pomocí umělé inteligence.

2018

Komerční banka spustila nový způsob přihlašování do internetového bankovnictví pomocí zabezpečené aplikace v chytrém telefonu – tzv. KB Klíč. Zákazníci tak mohou nahradit bezpečnostní certifikát internetového bankovnictví aplikací v chytrém telefonu, a získat tak přístup ke svému účtu z jakéhokoliv zařízení.

Klienti Komerční banky, kteří mají účty u České spořitelny nebo Air Bank, si mohou tyto účty propojit jak s internetovým bankovnictvím MojeBanka, tak i s Mobilní bankou KB.

KB zpracovává příkazy k úhradě nově v režimu 24/7. Převody mezi účty v KB jsou realizovány v řádu vteřin.

2017

Komerční banka znovu dosáhla na prestižní ocenění společnosti Fincentrum Banka roku 2017 Dále obsadila 2. místo v kategorii Nejdůvěryhodnější banka roku a 3. místo v kategorii Privátní banka roku.

KB představila novou řadu balíčků běžných účtů, které odpovídají lišícím se požadavkům klientů. Nabídka obsahuje tři typy účtů: MůjÚčet, MůjÚčet Plus a MůjÚčet Gold.

Komerční banka spustila rychlé a jednoduché platby mobilním telefonem prostřednictvím služby Android Pay od společnosti Google. Android Pay mohou občané aktivovat přímo v Mobilní bance a podniky v Mobilní bance Business. Tím je mobilní telefon připraven k bezkontaktnímu placení v ČR i zahraničí.

2016

Komerční banka získala titul Banka roku v oceněni Fincentrum Banka roku. Dále také Albert Le Dirac'h ziskal ocenění Bankéř roku. Zároveň banka obsadila druhé místa v kategoriích Nejdůvěryhodnější banka roku a Online banka roku a třetí místo v kategorii Privátní banka roku.

S uvedením Apple Watch na český trh představila Komerčni banka novou bankovní aplikaci pro tyto chytré hodinky.

Komerční banka jako jediná banka v ČR začala poskytovat výhodný úvěr EuroEnergie pro malé a střední podniky na financování energeticky úsporných projektů, s podporou Evropské investiční banky.

2015

KB jako první banka v ČR nabídla svým klientům zdarma nástroj Trusteer Rapport od IBM zaměřený na ochranu proti specifickým hrozbám typu podvržených škodlivých stránek (phishing), škodlivých programů (malware) a na zamezení pokusů o zjištění hesel (keylogger), které cílí na uživatele internetového bankovnictví.

2014

KB získala titul Nejlepší banka a Komerční pojišťovna titul Nejlepší životní pojišťovna v ceně Hospodářských novin. Komerční banka se stala generálním partnerem Národní galerie v Praze.

2013

Společnost MasterCard vyhlásila KB Korporátní kartu Komerční kartou roku 2012 v České republice. Nová KB Korporátní karta představuje ucelené řešení pro sledování služebních výdajů zaměstnanců, jejich vyhodnocování a export do účetních systémů.

2012

Komerční banka obhájila prestižní ocenění Banka roku 2012 v soutěži organizované společností Fincentrum. V jedenáctileté historii ankety zvítězila KB již popáté. KB se umístila na druhém místě v kategorii Nejdůvěryhodnější banka roku a v kategorii Hypotéka roku, a na třetím místě v kategorii Banka bez bariér, která hodnotí přístup banky k handicapovaným spoluobčanům. Ve svých kategoriích se mezi tři nejlepší zařadila Modrá pyramida stavební spořitelna a Penzijní fond Komerční banky.

2011

Komerční banka získala prestižní ocenění Banka roku 2011 v soutěži organizované společností Fincentrum. Banka byla oceněna pro svoji stabilitu, spolehlivost a inovativní přístup. V desetileté historii ankety zvítězila KB již počtvrté.

Významným krokem v rozšiřování nabídky klientům byla v květnu 2011 akvizice 50,1% podílu ve společnosti SGEF, která je předním poskytovatelem financování zajištěného aktivy v České republice, a prostřednictvím pobočky je aktivní také na Slovensku.

2010

Jako první banka na českém trhu Komerční banka spustila na svých internetových stránkách Investiční kalkulačku – jednoduchou aplikaci, která navrhne portfolio investičních a spořicích produktů tak, aby respektovala vztah klienta k riziku, jeho finanční možnosti i investiční horizont.

2009

Komerční banka přistoupila jako jedna z prvních bank na českém trhu ke „Standardu České bankovní asociace o mobilitě klientů a postupu při změně banky“, který zjednodušuje přechod klientů z jedné banky do druhé s platností od 1. listopadu 2009.

2008

Komerční banka jako první z bank v České republice podepsala smlouvu o odběru „Zelené energie“. Připojila se tak k projektu Skupiny ČEZ, který umožňuje vyjádřit zodpovědnost vůči životnímu prostředí a podpořit rozvoj využívání obnovitelných zdrojů energie.

2007

KB byla v prestižní soutěži MasterCard oceněna titulem „Banka roku 2007“ a Modrá pyramida stavební spořitelna(MPSS) získala titul „Stavební spořitelna roku 2007“. Obě společnosti byly takto oceněny již potřetí.

2006

V říjnu 2006 Komerční banka dokončila transakci koupě zbývajících akcií společnosti Modrá pyramida stavební spořitelna od společnosti BHW a České pojišťovny, a zvýšila tak svůj podíl ve společnosti ze 40 na 100 %. Cena akvizice byla 144 milionů eur (zhruba 4,2 miliardy Kč).

Tato transakce poskytla KB lepší možnost oslovit více než 800 tisíc zákazníků Modré pyramidy, z nichž asi 610 tisíc dosud nebylo klienty banky. Akvizice je v souladu se strategickým zaměřením banky na neustálé rozšiřování obchodních aktivit a zvyšování tržeb a je významným krokem z hlediska expanze na domácím trhu.

Komerční banka a MPSS využívají významného potenciálu křížového prodeje a synergií, pramenících především z klientské základny MPSS a sítě dobře vyškolených finančních poradců pracujících výhradně pro MPSS.

2005

Jako první banka na českém trhu se KB zavázala udržet Garantovanou úroveň služeb dodržováním jasně definovaných principů, které se týkají poskytování produktů a služeb. Jako první banka v ČR umožnila klientům nezávislé řešení sporu ustanovením funkce ombudsmana.

2004

KB získala hlavní cenu Banka roku 2004 ve 3. ročníku soutěže MasterCard Banka roku.

Byla vypořádána státní garance.

2003

V prestižní anketě MasterCard Banka roku získala KB ocenění Nejdynamičtější a Nejdůvěryhodnější banka roku.

KB uvedla na trh první čipovou kartu podle standardů EMV v ČR.

2002

Banka představila novou segmentaci klientů a na ní navazující organizaci obchodní sítě, která přináší zlepšení úrovně služeb poskytovaných klientům. Současně uvedla také novou firemní identitu, jež vyjadřuje novou strategii KB a její příslušnost k mezinárodní bankovní skupině Société Générale.

Mimořádná valná hromada schválila koupi pražské pobočky Société Générale.

2001

Francouzská Société Générale se ujímá manažerské kontroly v KB; je zvoleno nové představenstvo.

Vláda České republiky rozhodla, že státní podíl v KB získá Société Générale, a to za cenu 40 miliard Kč.

2000

V tomto roce byl úspěšně ukončen proces navyšování základního jmění ve výši 9,5 mld. Kč. Došlo tak ke zvýšení podílu FNM ČR na základním kapitálu Komerční banky na 60 %.

1999

Vláda České republiky zveřejnila inzerát vyzývající potenciální investory k vyjádření předběžného zájmu o koupi státního podílu v KB.

1997

Vláda České republiky schválila prodej státem vlastněných akcií KB strategickému investorovi.

1995

KB vstoupila na mezinárodní kapitálové trhy vydáním globálních depozitních certifikátů (GDR); druhá tranže následovala v květnu 1996.

1994

Navýšení základního kapitálu na 9,502 miliardy Kč.

1992

Schválením privatizačního projektu vládou ČSFR se státní peněžní ústav Komerční banka transformoval na akciovou společnost. Hlavním majitelem akcií KB zůstávají Fondy národního majetku ČR a SR. Akcie KB byly zařazeny do kuponové privatizace.

1990

Komerční banka vznikla vyčleněním obchodní činnosti z bývalé Státní banky československé na území České republiky.