Varování před podvody v předvánočním čase

Vážení klienti,

období plné nakupování se blíží a to  bohužel přináší také rizika v podobě možného zneužití Vaší platební karty nebo internetového bankovnictví. Níže najdete několik tipů, jak se problémům vyhnout.

KDE SE MŮŽETE S RIZIKEM SETKAT?

12. 11. 2022 9:00

Balíček na cestě
I zde na Vás čeká nebezpečí v podobě falešného e‑mailu, ve kterém Vás bude protistrana žádat o úhradu doplatku za doručení či celních poplatků. V žádném případě nezadávejte údaje o své kartě a nepotvrzujte transakce, o kterých nevíte a nedali jste k nim souhlas.

Inzeráty
Pokud nakupujete nebo nabízíte zboží i přes známé portály bazarového typu, nikdy nezadávejte údaje o své platební kartě na žádné zaslané webové odkazy protistranou. Jste-li prodávajícím, pak nikdy nepřijímejte finance přes odkazy ze zásilkových služeb. Cílem podvodníků je vylákat Vás k předání přihlašovacích údajů a vysát Váš účet.

E-mail
E-mail „obnovte si heslo“ nebo jiného přihlašovací údaje. Pokud Vám dorazil e‑mail s výzvou k obnově hesla, prostě ho smažte. Tímto způsobem naše klienty nikdy neoslovujeme.

Lákavé nabídky levného zboží
Pokud Vám přišla nabídka s výraznou slevou na značkové zboží, obchodníka si vždy prověřte. Podívejte se na jeho obchodní podmínky, kontakty a čerpejte z recenzí.

Falešné investice 
Pokud Vám někdo nabídl e‑mailem nebo telefonicky nákup kryptoměn či výhodnou investici, buďte maximálně opatrní. Často se jedná o podvodné nabídky „investičních poradců“ s nabídkou správy Vašich investic. Ani v tomto případě nikomu nesdělujte své přístupové údaje do bankovnictví či číslo platební karty a nenechte si vnutit instalaci aplikace na správu přes vzdálenou plochu.

Falešný bankéř (vishing)
Ozve-li se Vám někdo po telefonu s varováním před "zneužitím Vašich financí" v jiné bance, jedná se pravděpodobně o podvodníka. Pro posílení důvěry podvodníci zasílají "karty zaměstnance" a odkazují se i na Policii České republiky.

Jejich cílem je přimět oběť k založení úvěru na pobočce či v mobilním bankovnictví a následně finance vybrat v hotovosti a vložit do "bezpečného" bitcoinomatu přímo na jejich kryptopeněženku. Často také tvrdí, že za zneužitím stojí někdo z pobočky dané banky a je potřeba Vaše součinnost na vyšetřování. Jedná se o promyšlený podvod, jehož cílem je oběť kompletně obelhat a okrást. Máte-li podezření na toto jednání kontaktujte neprodleně banku či Vašeho bankovního poradce, v žádném případě si nežádejte o úvěr na základě požadavku někoho cizího po telefonu.

Podvodné stránky KB
V posledních dnech se mezi prvními výsledky internetových vyhledávačů zobrazují podvodné odkazy, které vyvolávají dojem, že jde o oficiální stránky Komerční banky a internetového bankovnictví Mojebanka.

Tyto stránky vypadají totožně a mohou uvést klienta v omyl, že se nachází na reálných stránkách KB. Tyto stránky jsou vytvořeny s cílem získat přístup k Vašemu bankovnictví. Nevyhledávejte naše stránky ve vyhledávači – jděte k nám přímo zadáním adresy mojebanka.cz nebo login.kb.cz do adresního řádku vašeho internetového prohlížeče. Uložte si naše stránky do záložek prohlížeče a choďte k nám rovnou z nich.

OBECNĚ PLATÍ

  • Nikdy nezadávejte a nesdělujte své údaje o kartě ani jiná přihlašovací data.
  • Nesdělujte své přihlašovací údaje do mobilního a internetového bankovnictví včetně aktivačního kódů a barevných cronto kódů
  • Kontrolujte si odkaz svého internetového bankovnictví, zda opravdu vstupujete na stránky své banky
    • uložte si odkaz jako oblíbený a nevyhledávejte přes globální vyhledávače.
  • Nepotvrzujte částky transakcí, které jste sami nezadali.
  • Potvrzujte pouze takové transakce, o kterých víte a nebyli jste k nim přemluveni například v rámci „lákavé“ nabídky po telefonu nebo reklamou na sociálních sítích.
  • Banka od Vás nikdy nebude vyžadovat Vaše citlivé osobní, přihlašovací nebo karetní údaje formou SMS nebo emailu.
     

Pokud jste protistraně již poskytli citlivé údaje, ihned kontaktujte naši nonstop Podporu platebních karet na telefonu +420 955 512 230 nebo nám napište na klientska_linka@kb.cz.

Prosíme, buďte opatrní a předejte tyto informace svým rodičům, prarodičům, přátelům a  blízkým. Podvodníci si totiž vybírají ty, kteří věří jejich nabídkám a nedokážou rozpoznat, že jde o podvod.