Komerční banka po sériích intenzivních jednání s vedením Nové huti rozhodla, že této společnosti neobnoví úvěr, který byl splatný ke dni 4. července 2001. Obě strany se zároveň dohodly na tom, že Komerční banka poskytne Nové huti 30-ti denní období pro nalezení alternativy za neobnovený úvěr KB. Definitivní splatnost úvěru se tedy posunula na 4. 8. 2001.

Komerční banka nepřistoupila k automatickému přefinancování tohoto úvěru, protože v případě Nové huti se jedná o dlužníka dlouhodobě neuspokojivého. Odvoláním zástupkyně KB z dozorčí rady navíc ztratila banka významnou možnost podílet se na celkovém řešení problematické situace, ve které se Nová huť nachází.

Celková úvěrová angažovanost Komerční banky vůči Nové huti ve výši přesahující 3 miliardy Kč je kryta státní garancí. "Kromě obvyklé povinnosti náležité péče je tedy vedení banky navíc motivováno také snahou minimalizovat dopad této angažovanosti na daňové poplatníky," konstatuje předseda představenstva a generální ředitel KB Radovan Vávra.