• Vše o KB
  • Tiskové zprávy
  • Finbricks hackathon pod patronátem KB přinesl inovativní řešení: Aplikace využívající open-banking ke snižování uhlíkové stopy i hlasový bot pro nevidomé

Finbricks hackathon pod patronátem KB přinesl inovativní řešení: Aplikace využívající open-banking ke snižování uhlíkové stopy i hlasový bot pro nevidomé

19. 5. 2023 11:00

„Nečekal jsem, že se i o víkendu sejdeme v tak hojném počtu, natož že by vznikly návrhy aplikací s reálným byznysovým potenciálem a kvalitním zpracováním,” podotýká Tomáš Fíla, CEO Finbricks. Vítězi těsného souboje se stali MoroSystems s aplikací, která využívá open-bankingu k monitorování uhlíkové stopy spotřebitelů. S účinkujícími plánují Finbricks a KB dále spolupracovat.

Týmy reflektovaly současné výzvy open-bankingu 

Finbricks se pohybuje ve světě open-bankingu od jeho počátků v roce 2017, dříve jako interní startup Komerční banky a nyní součást Skupiny KB. Ačkoli jsou PSD2 platby budoucností, roste u nás připravenost trhu pozvolna. „Lidé získávají důvěru v poskytování dat třetím stranám jen velmi pomalu,” připomíná Fíla a dodává: „Potenciál trhu je přitom neskutečný a chybí startupy, které na jeho základě přinesou zajímavé služby řešící reálné problémy populace.“ Těch se na hackathonu sešlo hned několik. „Projket Sklidem pomáhá domácnostem s finančními problémy a přišli jsme si ověřit, zda dokážeme díky open-bankingu včas detekovat potíže našich klientů a urychlit pomoc,” uvedl jeden ze soutěžních týmů.  

Dalším nápadem byla stavba hlasového chatbota, který by nevidomým usnadnil orientaci v internetovém bankovnictví. „Dnes nemají tito lidé jinou možnost než záviset na někom blízkém,” uvedl CTO Creative Dock Michal Roth. Jeho tým postavený na místě si nakonec odnesl čtvrté místo, cenu Miláček poroty a velký respekt a uznání ostatních.

Vítězům se povedlo gamifikovat udržitelnost, zvýšit důvěru v PSD2 platby i předejít problémům s půjčováním peněz

Vítězi prvního Finbricks PSD2 Open-Banking Hackathonu se pak stal tým kolegů z MoroSystems. Ti odevzdali aplikaci, která měří uhlíkovou stopu a koncové uživatele motivuje ESG rating snižovat, například pobídkami slev u retailerů. „Podobné aplikace již existují, kde to však autoři hackli, je evaluace celého košíku při nákupu u retailera. Retailer díky tomu může uživateli nabídnout alternativy k jeho nákupu tak, aby byl udržitelnější,” hodnotil Michal Vytiska, Head of Strategy Komerční banky. Spolu s provozní ředitelkou a členkou představenstva KB Jitkou Haubovou byli zároveň patrony soutěže. „Z průzkumů vyplývá, že lidé chtějí udržitelnost a nechtějí za ni moc platit. Gamifikace je perfektní cesta k pozitivnímu zážitku,“ podotýká Haubová.

Druhé místo získal tým, který hledal cestu, jak zvýšit důvěru Čechů v open-banking. Upvest All Stars přišli s marketplacem, které spojuje všechny aplikace na PSD2 principu a zároveň umožňuje uživatelům, kteří si je stahují, lépe kontrolovat a nastavit, jaká data se třetí stranou sdílí. „Hotová aplikace řešící reálnou potřebu trhu – za mě rozhodně palec nahoru,” hodnotí Tomáš Fíla, CEO Finbricks

Do třetice ocenila porota tým, který vznikl na místě a během dvou dnů naprogramoval end-to-end aplikaci hodnotící kredibilitu spotřebitelů před tím, než jim firmy svěří finanční závazek. „Pracuji v půjčovně dodávek a přesně taková aplikace by nám pomohla verifikovat zákazníky a limitovat problémy,” uvedl jeden z členů týmu Dlužníci.

O společnosti Finbricks

Finbricks je lídrem na trhu PSD2 plateb. Je součástí skupiny Komerční banky a dodržuje zásady a principy transparentního podnikání. Za více než rok fungování se spoluzakladatelům Tomášovi Fílovi a Pavle Knolové spolu s téměř 20členným týmem podařilo uzavřít partnerství s největšími platebními branami a finančními institucemi v České republice.

Šárka Nevoralová
sarka_nevoralova@kb.cz
+420 734 236 325