Fotovoltaika za korunu od SGEF bodovala v soutěži Zlatá koruna hned dvakrát

Tuzemský lídr nebankovního financování firem, společnost SG Equipment Finance (SGEF), dceřiná společnost KB získala ve 22. ročníku prestižní finanční soutěže Zlatá koruna 2024 první místo v kategorii Leasing za svůj produkt Fotovoltaika za korunu.

Zároveň odborná porota ocenila produkt Fotovoltaika za korunu třetím místem v kategorii Zelená koruna. V ní soutěží produkty, které naplňují charakter a podstatu finanční služby podporující udržitelnost (produkty pro fyzické osoby) nebo ESG (produkty pro podnikatele).

24. 6. 2024 11:00

„Z obou umístění mám osobně velkou radost. Potvrzují, že svoji práci děláme zodpovědně a nabízíme klientům produkty a služby, které jim umožňují realizovat jejich podnikatelské plány a zároveň jim pomáhají v jejich úsilí o udržitelnost,“ říká Eva Jiránková, obchodní ředitelka a prokuristka SGEFu.

SGEF získal v soutěži Zlatá koruna 2024 tato ocenění

sgef ocenění

Oceněný produkt Fotovoltaika za korunu je řešení společně vytvořené v úzké spolupráci SGEFu, KB a ČEZ ESCO, které je určeno pro korporace, státní instituce, či organizace vlastněné krajem. Lze jej využít pro výstavbu a provoz fotovoltaické instalace na střechy výrobních hal, administrativních či logistických center, a to bez jakékoliv počáteční investice. SGEF profinancuje řešení, které ČEZ ESCO naprojektuje dle potřeb individuálního klienta, se kterým následně uzavře smlouvu o dodávce elektrické energie. 

Klient neinvestuje svůj kapitál předem, ale platí až za vyrobenou elektrickou energii měsíční splátku, která je srovnatelná nebo nižší než cena za běžnou elektrickou energii z distribuční sítě. V měsíční splátce je započítáno vše – financování, provoz elektrárny i pojištění celé instalace.   Produkt je vhodný pro objekty s odběrem elektřiny 200 MWh/rok a více. Fotovoltaická elektrárna má životnost delší než 30 let, klient se jejím majitelem může stát po 15 letech. 

Rekordní financování energetických projektů

SGEF uzavřel v roce 2023 nové smlouvy o financování energetických projektů za 117 mil. Kč. Ve srovnání s rokem 2022, kdy SGEF financoval energetické projekty za celkem 2,9 mil. Kč, se jedná o obrovský nárůst. Jeho důvodem je mimo jiné i kontinuální zlepšování znalostí koncových uživatelů a nárůst možností atraktivního financování.

 „Díky našim inovativním finančním řešením mohou klienti investovat do špičkových technologií na bezemisní výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů, které jim nejen pomohou mít pod kontrolou náklady na energie, ale také snižovat uhlíkovou stopu z její výroby,“ dodává Eva Jiránková, obchodní ředitelka a prokuristka SGEFu.

 Z hlediska objemů zakázek a regionální lokalizace v rámci ČR se s hodnotou projektů 89,7 mil. Kč na přední příčce umístily Praha a Středočeský kraj. Největší část z tohoto objemu zde připadá na obří instalaci ČEZ ESCO pro Škoda Auto. K dalším projektům patří fotovoltaické elektrárny v Chyňavě a v Kozolupech. Následuje Jihomoravský kraj s 23,3 miliony Kč. Zde se jednalo celkem o projekty čtyř fotovoltaických elektráren s výkonem od 65,6 kWp až do 201,56 kWp – včetně například fotovoltaické elektrárny v průmyslovém areálu Traťovka v Brně Heršpicích.

O soutěži Zlatá koruna

Soutěž Zlatá koruna oceňuje nejlepší finanční produkty na českém trhu. Produkty posuzuje odborná porota - Finanční akademie Zlaté koruny. Ve Finanční akademii jsou rovnoměrně zastoupeny finanční společnosti, poradci, novináři, zástupci akademické sféry, podnikatelů atd. Hodnocení probíhá na základě multikriteriálního modelu, který porovnává ekonomické, kvalitativní a bezpečnostní charakteristiky produktu. 

Šárka Nevoralová
+420 734 236 325
sarka_nevoralova@kb.cz

Michal Teubner
+420 606 653 219
michal_teubner@kb.cz

Tomáš Zavoral
+420 731 493 296
tomas_zavoral@kb.cz