• Vše o KB
  • Tiskové zprávy
  • Komerční banka a Lemonero postupují v evropské expanzi. Chytré firemní financování si oblíbily e-shopy nejen v Nizozemsku

Komerční banka a Lemonero postupují v evropské expanzi. Chytré firemní financování si oblíbily e-shopy nejen v Nizozemsku

Komerční banka opět upevňuje spolupráci s úspěšným českým fintechem Lemonero, který prostřednictvím využití dat a umělé inteligenci poskytuje rychlé a flexibilní provozní financování malým a středním firmám. Český fintech potvrdil rychlým vstupem do Nizozemí svou schopnost úspěšně expandovat a získává od Komerční banky podporu pro svůj další růst. Postupně se tak naplňuje cíl, které si obě společnosti předsevzaly, a to stát se významným evropským hráčem na trhu e-commerce v oblasti B2B financování.

3. 7. 2023 14:30

V říjnu 2020 Komerční banka majetkově vstoupila do startupu Lemonero, tehdy ještě v rané fázi vývoje, a postupně v něm nabyla 25 % podíl. Toto partnerství si klade za cíl od základu změnit způsob, jakým SMBs firmy získávají provozní financování. Nyní Komerční banka již potřetí navyšuje svůj podíl ve společnosti a to na 29 %. Díky této investici může Lemonero nejen posílit svou pozici v Beneluxu, zaměřit se na expanzi do regionů DACH (neboli německy mluvících zemí) a CEE, ale také rozvíjet nové produkty jako například AI-cashflow analytiky. Pro zajištění růstu a vstup na další evropské trhy je Komerční banka do budoucna připravena k opětovné podpoře startupu, a to nejen formou investice.

„Lemonero je pro Komerční banku skvělým partnerem, a to hned z vícero důvodů. Oblast e-commerce a firemního financování vnímáme jako sektor, který neustále nabírá na významu a jeho podíl roste značným tempem každý rok. Obzvláště segment malých a středních firem, nebo dokonce i nově vznikajících firem vnímáme jako důležitý a zralý pro fintechovou revoluci v oblasti financování. Naší snahou v Komerční bance je dostat se za hranice běžných bankovních služeb a poskytovat našim klientům kompletní ekosystém digitálních produktů a služeb, jež budou zároveň také jednoduché a uživatelsky přívětivé.“

David Formánek, člen představenstva Komerční banky

Lemonero prostřednictvím své digitální platformy poskytuje financování, které online obchodníci splácí tradiční cestou měsíčních splátek. Nedávno představilo i druhý způsob, tzv. revenue based financování, jehož výhodou jsou automatické splátky z uskutečněných obchodů. Splácení je tudíž přímo svázané s obratem firmy a nezatěžuje jeho výkon, například v období mimo sezónu. Lemonero toto řešení nabízí a na dalších zahraničních trzích bude nabízet jako tzv. embedded financing. Od minulého investičního kola Lemonero meziročně vyrostlo o více než 300 % a stále si drží vysokou míru retence přes 74 %. Dále rozšířilo svůj tým na téměř 50 členů a nově začíná poskytovat financování pro kamenné offline firmy a kamenné prodejny skrze POS a platební terminály. Na českém a slovenském trhu například ve spolupráci s Gopay. V Holandsku, na českém a slovenském trhu tak spolupracuje Lemonero s tisícovkami SMBs firem.

„Téměř 70 % SMBs firem má zájem o finanční služby zakomponované přímo do prostředí platformy, kterou nejčastěji využívá pro svůj byznys, zároveň 80 % z nich trpí nedostatkem investičního a provozního kapitálu, což je velkým problémem SMBs trhu.  V Beneluxu, Česku a na Slovensku jsme ukázali, že tento problém umíme efektivně vyřešit a pomoci tak SMBs trhu jakožto celku. To dokládá náš více než 300% meziroční růst, 74% retence a skvělé zákaznické hodnocení. Celkový potenciál embedded financingu na globálním trhu je až $3.6tn do roku 2023. Naší vizí je tento potenciál naplnit a pomoci malým a středním firmám růst.”

Jan Laštůvka, zakladatel a CEO Lemonero

Rychlý rozvoj společnosti za velké pomoci Komerční banky, a podpory její dceřiné společnosti KB SmartSolutions, umožnil vznik úspěšných partnerství s významnými e-commerce hráči v zahraničí, CCV Shop a Lightspeed, na českém a slovenském trhu: využití revenue based financování největšími platebními bránami GoPay a Comgate, či spolupráci s největšími tuzemskými e-commerce tržišti, Alzoua Mall.cz. Lemonero dokáže do 10 minut vyřídit půjčku pro začínající firmy, nebo firmy, které potřebují kapitál k dalšímu růstu či jen vykrytí momentálního výpadku cash flow. Celý proces funguje online, včetně podpisu smlouvy a správy půjčky. Cílem Lemonera je nadále upevňovat pozici v Beneluxu a expandovat do dalších západních zemí DACH a CEE regionů.

Spolupráce s Lemonerem je dalším úspěšným partnerstvím uzavřeným za pomoci dceřiné společnosti Komerční banky, KB SmartSolutions. Komerční banka si klade za cíl prostřednictvím této, i dalších spoluprací z portfolia KB SmartSolutions, přinést technologickou a produktovou revoluci v bankovním sektoru a budovat bankovnictví budoucnosti. 

O společnosti Lemonero

Za Lemonerem stojí ambiciózní tým pod vedením Jana Laštůvky a Luboše Malíka, kteří za sebou mají mimo jiné zkušenosti z vedení globálního startupu MonkeyData. Lemonero přináší unikátní AI-scoring modelu a pracuje s daty, díky čemuž je schopné extrémně rychle a kvalitně vyhodnotit aktuální a budoucí potenciál firem. Vše probíhá plně online, bez papírování a přímo v klientovi známém prostředí a administraci.


Šárka Nevoralová
+420 734 236 325
sarka_nevoralova@kb.cz

Michal Teubner
+420 606 653 219
michal_teubner@kb.cz

Tomáš Zavoral
+420 731 493 296
tomas_zavoral@kb.cz