• Vše o KB
  • Tiskové zprávy
  • Komerční banka je na stopě podvodníkům 24/7. Denně v reálném čase prověří přes půl milionu transakcí

Komerční banka je na stopě podvodníkům 24/7. Denně v reálném čase prověří přes půl milionu transakcí

Pokud jste ve věku mezi 40 a 50 lety a bydlíte v Praze nebo Brně, nebo v jejich okolí, jste podle statistik Komerční banky nejčastější skupinou, které se podvodníci snaží nějakou technikou ukrást peníze z bankovního účtu. Pokud byste jejich praktikám podlehli, vaše peníze během pár minut nenávratně zmizí nejspíš v Anglii, Německu, nebo Španělsku. Přitom by stačilo tak málo, aby zůstaly v bezpečí – být obezřetný, nepředávat nikomu své bankovní přihlašovací údaje, nebo alespoň důvěřovat vaší bance, která vás před podezřelým převodem peněz předem varuje.

20. 6. 2023 16:00

Komerční banka loni zachytila 606 podvodů, což byl dvojnásobek proti roku 2021 a pětinásobek proti roku 2018. Zastavila tak 104 milionů korun, které by skončily na účtech podvodníků. Největší takto odhalená transakce činila 13 milionů korun, zadaná na základě podvodu známého pod názvem Falešný prezident. Roste nejen počet pokusů o podvod, ale i velikost transakcí – záchyt za loňský rok přestavuje 38 % celkového objemu zabráněných podvodných transakcí vůči klientům Komerční banky.

„Nejčastějšími případy jsou kryptopodvody, bazarové podvody a vishing přes telefonní hovor. Komerční banka denně prověří zhruba půl milionu transakcí a pokud zachytí platební příkaz, který má známky pokusu o podvod, klienta okamžitě varujeme. Problémem je, že i když klientovi pokus odhalíme, v nemálo případech se stane, že klient dále trvá na dokončení transakce a odeslání peněz.“

Marek Macháček, expert Komerční banky na prevenci platebních podvodů

Komerční banka se nyní nejčastěji setkává s podvody založenými na vylákaných přihlašovacích údajích k internetovému bankovnictví (phishing) přes podstrčené prokliky na falešné stránky internetového bankovnictví či na zásilkové služby během prodeje zboží na inzerát. Lidé jsou často oklamávání také při „investicích“ do kryptoměny. Obě tyto metody nebyly před dvěma roky v České republice ještě rozšířené, resp. oklamaní klienti se s nimi nesetkávali. Nadále se v žebříčku podvodů drží navázání vztahu přes internet, kdy „zamilovaný protějšek“ vyláká vysoké částky a zmizí. Firemní klienti se stávají nejčastěji terčem podvodů, kdy se útočník vydává za majitele nebo ředitele společnosti a požaduje okamžitý převod nejčastěji na zahraniční číslo účtu. U těchto podvodů se jedná o velmi vysoké částky v řádech statisíců až milionů korun.

Ze statistik odhalených případů v Komerční bance dále vyplývá, že nejvíce pokusů o podvod se loni odehrálo v Praze, v Jihomoravském a ve Středočeském kraji, nejméně případů pak v Karlovarském a Jihočeském kraji. Z pohledu věku se tyto situace dějí nejčastěji dějí lidem mezi 40 a 50 lety. Vidět je i určitá sezónnost – podvodníci jsou nejvíce aktivní na začátku léta, kdy začínají dovolené. Peníze jsou odkláněny do zahraničí a nejčastěji míří do Anglie, Německa, Španělska a Turecka.

Komerční banka chrání internetové platby svých klientů s využitím systému pro prevenci platebních podvodů od společnosti SAS. V reálném čase banka prověřuje denně více než půl milionu transakcí. Kromě klasických kontrolních mechanismů, jako jsou autorizace přístupu k účtů nebo behaviorální analýza v online a mobilním bankovnictví, systém KB porovnává také běžná schémata chování s těmi abnormálními a využívá neurální sítě schopné průběžného učení. Systém je díky velkému a množství dat schopen dokonaleji reagovat a odhalit potenciální podvody. 

Kompletní informace naleznete na https://www.kb.cz/cs/podpora/bezpecnost

Šárka Nevoralová
+420 734 236 325
sarka_nevoralova@kb.cz

Michal Teubner
+420 606 653 219
michal_teubner@kb.cz

Tomáš Zavoral
+420 731 493 296
tomas_zavoral@kb.cz