• Vše o KB
  • Tiskové zprávy
  • Platby mobilem a hodinkami dobývají Česko: Komerční banka hlásí 39% nárůst. Na vzestupu jsou i sdílené bankomaty

Platby mobilem a hodinkami dobývají Česko: Komerční banka hlásí 39% nárůst. Na vzestupu jsou i sdílené bankomaty

Využívání karet klienty Komerční banky v minulém roce rostlo. Objem domácích plateb se zvýšil v meziročním srovnání v roce 2023 o 7 % a u zahraničních plateb dokonce o 20 %. Výrazný nárůst byl v užívání moderních platebních nástrojů. Počet plateb tokenizovanými kartami – tedy především bezkontaktní transakce mobilním telefonem nebo chytrými hodinkami – se meziročně zvýšil o 39 %, co se týče objemu bezkontaktních transakcí – ten vzrostl o 35 %. Zájmu se těšily i sdílené bankomaty. Výběry mimo bankomatovou síť KB díky sdíleným bankomatům vzrostly o 28 %.

13. 2. 2024 9:30

„Rostl i objem transakcí v internetových obchodech. V meziročním srovnání byly za celý rok objemy plateb na internetu, které uskutečnili klienti KB, o 4 % větší. Nicméně z toho celoročního trendu se vymykají předvánoční nákupy, kdy v listopadu a v prosinci objem plateb přes internet se oproti stejnému období roku 2022 zvýšil o 15 %.“

Jitka Haubová, členka představenstva a provozní ředitelka KB

Zájem o sdílenou síť bankomatů

Komerční banka byla výrazným iniciátorem novinky na bankovním trhu roku 2023, a to možnosti sdílet bankomaty při výběru peněz za stejných podmínek jako u své banky bez ohledu na to, kde má klient vedený svůj účet. Právě díky tomu se výrazně v roce 2023 zvýšil počet výběrů klientů KB u cizích bankomatů v ČR. 

„Od února loňského roku jsme společně s Air Bank, MONETA Money Bank a UniCredit Bank vytvořili sdílenou bankomatovou sít, v níž mají klienti možnost vybírat hotovost za stejných podmínek, jako u bankomatů své vlastní banky. Přinesli jsme tak klientům v rámci Nové éry bankovnictví další hmatatelný benefit z hlediska rozšíření našich služeb,“ doplňuje Jitka Haubová. Skutečnost, že klienti tuto možnost vítají, dokládají i čísla. Za loňský rok narost výběr z bankomatů mimo vlastní síť KB o 28 %.

Nákupy za hranicemi

V minulém roce byl výrazný také nárůst používání platebních karet klientů KB v zahraničí, který vzrostl o čtvrtinu ve srovnání s rokem 2022. Zvláště zajímavé je rozložení zemí, kde byly karty nejčastěji používány. Na prvních místech se neumístily obvyklé dovolenkové destinace, ale Polsko a Německo, zatímco Itálie se umístila až na třetím místě v počtu plateb kartou. Tento trend naznačuje, že v Polsku a Německu byly platby kartami častěji spojeny s nákupními výlety než s turistikou, což potvrzuje i fakt, že nejčastěji se platilo v supermarketech. V Itálii naopak převažovaly platby v restauracích. Co se týče výběrů z bankomatů, Německo a Polsko opět vedou v počtu transakcí, ale na druhé místo se mezi ně „vklínilo“ Slovensko.

Loňské léto přineslo také zajímavé změny v oblasti karetních transakcí v Chorvatsku. Klienti Komerční banky realizovali výrazně méně výběrů z bankomatů (o 52 %), což je dáno zavedením eura. Na druhé straně se průměrná částka vybíraná z bankomatu zvýšila o 27 % ve srovnání s předchozím rokem. Tento trend může částečně odrážet dramatický nárůst cen, který Chorvatsko, jako oblíbená přímořská destinace, během loňského léta zažívalo.

Komerční banka také usnadnila svým klientům transakce v zahraničí. Díky zavedení multiměnového účtu, který je nyní součástí všech tří bankovních tarifů v rámci "Nové éry bankovnictví", mohou klienti KB platit kartou v místní měně bez obav z nevýhodných směnných kurzů. Toto zjednodušení je důležitým krokem pro zlepšení bankovních služeb v zahraničí.

Šárka Nevoralová
+420 734 236 325
sarka_nevoralova@kb.cz

Michal Teubner
+420 606 653 219
michal_teubner@kb.cz

Tomáš Zavoral
+420 731 493 296
tomas_zavoral@kb.cz