Průzkum KB: téměř polovina Čechů preferuje při investování výnos i udržitelnost

Češi jsou rozdvojený národ – to se potvrzuje i v otázce investování. Komerční banka se ve svém nedávném průzkumu zaměřila právě na toto téma a výsledek tak není překvapivý – 47 % lidí investuje (do podílových fondů, akcií, dluhopisů apod.) a 53 % nikoliv. A pro téměř polovinu z nich (49 %) je důležité, aby investice byla nejen výnosná ale i udržitelná. Vyplývá to z aktuálního průzkumu mezi 1050 respondenty prostřednictvím společnosti Ipsos pro Komerční banku.

10. 10. 2023 14:30

Dle výsledků průzkumu si lidé nejčastěji pod pojmem udržitelná investice představují investice, při které se vedle finančního zisku hledí také na kritéria ESG, tedy na požadavky v oblasti společenské odpovědnosti, správy. Na finančním trhu se dají peníze vydělávat různými způsoby a s různým dopadem. Pro 27 % lidí je udržitelnost je klíčovým parametrem, 25 % preferuje výnos a 49 % chce kombinaci obojího.

Koláčový graf udržitelná investice

„Je skvělé, že se Češi začali o investování a možnostech zhodnocování svých úspor aktivně zajímat. Ještě větší radost mám z toho, že u toho rovnou přemýšlejí v kontextu udržitelnosti. Odpovědné investice jsou celosvětovým trendem a pro Komerční banku je udržitelnost jedním z klíčových témat. Proto nabízíme takové investiční nástroje, které umožní klientům naplňovat vizi společnosti postavenou právě na odpovědnosti. Z průzkumu vidíme, že lidé chtějí investovat maximálně do 1 000 Kč měsíčně (38 %) a zcela to odpovídá realitě. V dnešní turbulentní době, kdy je vysoká inflace, úrokové sazby apod., lidé více přemýšlí nad zhodnocením svých úspor.“

Jan Zeman, manažer Investičních a pojistných produktů v KB

I v oblasti investování je však bezpečnost a obezřetnost na prvním místě – základ by měl být u každého z nás. Průzkum ukazuje, že většina (53 %) má největší důvěru v doporučení od investičního specialisty, jak k investicím zohledňující udržitelnost přistupovat. Pokud by si měli vybrat, tak nejvíce dají přednost investicím do zdravotnických technologií, následně pak investicím do vodních zdrojů a do třetice do ochrany klimatu.

Klienti Komerční banky si mohou vybírat ze široké nabídky odpovědných fondů Amundi, včetně investic do akcií společností, které se zabývají disruptivními inovacemi, problémy s dodávkami, nedostatkem či znečištěním vody, technologickým pokrokem v oblasti medicíny nebo se zaměřují na vodík jako čistší zdroj energie.

Tomáš Zavoral
+420 731 493 296
tomas_zavoral@kb.cz

Šárka Nevoralová
+420 734 236 325
sarka_nevoralova@kb.cz

Michal Teubner
+420 606 653 219
michal_teubner@kb.cz