• Vše o KB
  • Tiskové zprávy
  • Češi potřebují mít při zahraniční dovolené hotovost v peněžence, přestože stále více využívají i karty

Češi potřebují mít při zahraniční dovolené hotovost v peněžence, přestože stále více využívají i karty

Ačkoliv zahraniční transakce platebními kartami významně rostou, lidé stále chtějí mít v peněženkách i hotovost v eurech, dolarech nebo kunách. Téměř 60 % Čechů se totiž při cestě na zahraniční dovolenou spoléhá na peníze v cizí měně pořízené před odjezdem. Jen necelá desetina lidí upřednostňuje pouze výběry hotovosti v zahraničních bankomatech. Tyto závěry vyplývají z aktuálního průzkumu, který pro Komerční banku na vzorku 506 respondentů zpracovala agentura IPSOS.

28. 8. 2018 12:15

„Výsledky průzkumu potvrzují určitou konzervativnost Čechů, kteří stále považují za nutnost mít v peněžence dostatek cizí měny ještě před tím, než překročí hranici. Přesto výrazně roste objem plateb u evropských obchodníků realizovaných kartou. V případě klientů Komerční banky je to během letních měsíců v posledních pěti letech každoročně zhruba o deset procent.“

Jana Švábenská, výkonná ředitelka pro Transakční a platební služby KB

Svoji roli v upřednostňování hotovosti v cizí měně mohou hrát i poplatky. O jejich výši se zajímá 75 % respondentů, přitom pro 60 % z nich je jejich úroveň přijatelná. Zajímavé je, že čtvrtina dotazovaných se o výši poplatku vůbec nezajímá. Drtivou část výběrů ze zahraničních bankomatů (80 %) představuje hotovost v přepočtu do pěti tisíc Kč.