• Vše o KB
  • Tiskové zprávy
  • Komerční banka a Národní galerie Praha podpoří umělecké dílo přesahující hranice výtvarného umění

Komerční banka a Národní galerie Praha podpoří umělecké dílo přesahující hranice výtvarného umění

Komerční banka a Národní galerie Praha vyhlašují otevřenou soutěž na realizaci díla se sociálním rozměrem. Cílem soutěže je podpořit vznik nového uměleckého díla v jakékoliv výtvarné formě, která přesahuje hranice pole výtvarného umění a originálním a aktivním způsobem se dotýká některého ze současných palčivých společenských problémů. Důraz je kladen na sílu a společenský apel projektu, stejně tak na způsob, jakým začleňuje jiné než umělecké aktéry.

27. 8. 2019 9:30

„Podobné projekty jako tento posunují ještě dál naše partnerství s Národní galerií. Jsme velmi rádi, že se náš společný nápad podařilo dotáhnout do finální podoby. Z otevřené soutěže vybere porota, čítající odborníky Národní galerie Praha, tři nezávislé odborníky a zástupce Komerční banky, dva vítěze. Jejich projekty pak budou podpořeny každý částkou 200.000 Kč.“

Kateřina Šušáková, ředitelka Komunikace v KB

„Cílem soutěže je podpořit projekty, které přesahují hranice výtvarného umění a využívají sílu umění k tomu, aby neotřelým způsobem poukázaly na některý ze současných společenských problémů. Výsledkem tak může být v zásadě cokoliv – důležité je, aby dílo vzniklo ve spolupráci s ostatními, tedy i s těmi, kterých se problém týká. Nehledáme pouze dílo, které vytvoří sám umělec, ale dílo se společenským apelem, originalitou a aktuálností.“

Michal Novotný, ředitel Sbírky moderního a současného umění NGP

Soutěž je otevřená všem umělcům a umělkyním působícím na české výtvarné scéně bez ohledu na věk nebo národnost. Vítány jsou také návrhy uměleckých skupin.

Přihlášku do soutěže je možné poslat ještě poslední zářijový den. Do 15. října 2019 porota vybere a vyhlásí 2 vítězné projekty. Následujících 12 měsíců bude probíhat realizace projektů a průběžné zveřejňování dokumentace. Konečné představení výsledků projektů (dle charakteru bude možná i výstavní prezentace v Národní galerii Praha) se uskuteční v listopadu 2020.

Podrobnosti o projektu jsou k dispozici na webu Cenaempatie.cz.


Pavel Zúbek
Vedoucí externí komunikace
+420 955 532 009
pavel_zubek@kb.cz