Průzkum: Jen necelá třetina lidí chce využít odklad splátek

Jak vyplývá z aktuálního průzkumu, který pro Komerční banku zpracovala agentura IPSOS, chce jen necelá třetina (32 %) občanů České republiky s hypotékou nebo spotřebitelským úvěrem využít možnosti odkladu splátek na tři měsíce. Průzkum se uskutečnil v době od 25. do 29. března 2020 na vzorku 1100 respondentů.

31. 3. 2020 13:30

Nejvíce lidí plánuje o odklad žádat v Karlovarském kraji (47 %), naopak nejméně v Libereckém kraji (16 %). V Praze chce o odklad splátek požádat 42 % dlužníků.

Z průzkumu dále vyplývá, že dostatečný finanční polštář pro nečekaný výpadek příjmů má 51 % dotazovaných. V tomto směru jsou nejzodpovědnějšími kraji Olomoucký
(62,7 %) a Pardubický kraj (36,8 %).

„Průzkum potvrdil naše očekávání, že odklad splátek nyní využije jen menší část klientů bank. Ostatní lidé buď stále pracují, nebo mají dostatečnou finanční rezervu na to, aby byli schopni své závazky nadále plnit. Komerční banka aktuálně eviduje 11 tisíc požadavků fyzických osob o odklad splátek hypotečního nebo spotřebitelského úvěr. U podnikatelů a firem jde o nižší tisíce žádostí.“

Jan Kubálek, manažer pro strategii retailového bankovnictví v Komerční bance

Komerční banky je připravena adresně pomoci těm zákazníkům, jejichž schopnost splácet úvěry je ovlivněna současnou situací. Klienti mohou podat žádost o odklad splátek minimálně po dobu trvání nouzového stavu (u fyzických osob na 3 měsíce, u firem a podnikatelů až na 5 měsíců). O termínu ukončení bude banka v dostatečném předstihu informovat na svém webu, kde je k dispozici i on-line formulář žádosti. Po dobu odkladu neplatí klienti Komerční banky žádné splátky. Úvěr však bude po tuto dobu úročen a tyto úroky zaplatí po skončení doby odkladu v rámci pravidelných splátek. Vyřízení odkladu je zdarma.

graf

Pavel Zúbek
Komunikace KB
+420 725 420 107
pavel_zubek@kb.cz