Komerční banka podpořila českou produkci zeleniny bez pesticidů

Rozvoj, vstřícnost, odpovědnost. To jsou klíčové hodnotové pilíře Komerční banky. Skrývá se mezi nimi i udržitelnost, která vedla k podpoře nejednoho inovativního regionálního projektu. Jedním z nich je i Farma Bezdínek s největšími skleníky pro celoroční pěstování zeleniny v souladu s přírodou u nás. Komerční banka se stala finančním partnerem tohoto projektu již před zahájením výstavby farmy v roce 2018.

24. 5. 2021 10:00

Komerční banka je jedinou společností z České republiky, která byla zařazena do série indexů FTSE4Good. Index identifikuje společnosti, které jsou aktivní v přístupu k ochraně životního prostředí a udržují si vysokou úroveň v oblasti sociální i v oblasti firemního řízení. K zařazení jistě přispěla podpora regionálních projektů, jako je třeba Farma Bezdínek. Ta od roku 2018 pěstuje jako první v České republice certifikovaná rajčata bez reziduí pesticidů u Dolní Lutyně.

Ideální podmínky nabídla jen jedna banka

Před stavbou prvního skleníku oslovila Farma Bezdínek kvůli financování několik bankovních ústavů.

„Řada bank v roce 2018 ještě neměla specializované programy na podporu udržitelných projektů, proto jsme dostávali převážně obecné nabídky. Ty tak často nevyhovovaly našim specifickým potřebám. V Komerční bance už ale s takovou spoluprací zkušenost měli, a tak nám nabídli ideální podmínky.”

Jiří Stodůlka, jednatel Farmy Bezdínek

Od Komerční banky společnost získala celkem 500 milionů korun, a to ve dvou etapách.

„Oblast udržitelného podnikání má obrovský potenciál, a to nejen investiční, ale především společenský. A my se na tuto oblast již delší dobu intenzivně soustředíme. Bylo pro nás tedy naprosto přirozené zapojit se i do tohoto projektu.”

David Formánek, člen představenstva Komerční banky

Čím je Farma Bezdínek unikátní?

Farma Bezdínek využívá tzv. chytré skleníky. Ty dokážou za pomoci moderních technologií minimalizovat spotřebu energie a vody na kilogram vypěstované zeleniny, a tím snižovat čerpání přírodních zdrojů. K vytápění skleníku využívají teplo z blízké elektrárny, které by jinak skončilo bez užitku v chladících věžích. Zeleninu zalévají dešťovkou a proti škůdcům ji chrání přirozeně biologicky.

Nyní provozuje Farma Bezdínek chytré produkční skleníky na celkové rozloze 12 hektarů.

„Máme za sebou 3 roky tvrdé práce, poslední rok byl přitom ten nejtěžší. Z 200 zaměstnanců jich kvůli COVIDU muselo až 60 zůstat doma a pečovat o děti. S pomocí Komerční banky jsme získali pomoc v podobě programu COVID 3 a získali také grant od EU ve výši 30 milionů, což nám pomohlo tento nečas přežít,” dodává Jiří Stodůlka.

Tím ale rozvoj farmy nekončí, farma plánuje další výstavbu na 3,3 hektarech.

„Rozvoj Farmy Bezdínek je krásným podnikatelským příběhem a my budeme velice rádi u jeho pokračování,“ dodává David Formánek.

Komerční banka pomáhá i dalším firmám a veřejnému sektoru s udržitelným rozvojem. Více o možnostech, jak snížit dopady firemního podnikání a také inspiraci z úspěšných projektů naleznete na www.spolecne-udrzitelne.cz.


Pavel Zúbek
Komunikace KB
+420 725 420 107
pavel_zubek@kb.cz