Spořte dětem na penzi od kolébky, na důchod mohou mít až 6 milionů korun

Podle analýzy KB Penzijní společnosti má spoření na penzi sjednané každý druhý Čech nad 18 let. Naopak těm mladším jejich rodiče či prarodiče spoří jen ve 4 % případů. Při pravidelném měsíčním vkladu 1 000 Kč by přitom již v 18 letech mohli mít téměř půl milionů korun. Při odchodu do důchodu by se tato částka mohla vyšplhat až k šesti milionům.

18. 10. 2021 13:00

Tomu, že stát se o nás v důchodu postará, Češi příliš nevěří. A proto si raději sami spoří. Podle statistik má aktuálně spoření na penzi sjednáno na 4,5 milionů Čechů, jen 85 tisíc je ale mladších 18 let.

„Možnost spořit na penzi dětem již od narození je tu poměrně krátce a jen málo se o ní ví, není tedy divu, že o ni zatím není příliš zájem. Je to ale chyba, protože spolu se vzděláním je to určitě jeden z největších vkladů, které můžeme našim potomkům do života dát.“

Lubomír Koňák, ředitel obchodu z KB Penzijní společnosti

Z analýzy KB Penzijní společnosti vyplynulo, že spoření na penzi má jen každý 24. nezletilý, zatímco každý druhý dospělý.

Ti, kteří myslí i na své ratolesti, jim podle statistik přispívají v průměru zhruba 500 korun měsíčně, k tomu stát přidává 130 korun ve formě státního příspěvku.

„Může se zdát, že to je málo a nebude to stačit. V tomto případě ale nic není málo a každá koruna se pozitivně projeví. Pokud by rodiče dítěti ukládali 1 000 korun měsíčně již od narození, v 18 letech bude mít naspořeno téměř půl milionu korun z toho necelých 50 tisíc korun bude činit státní příspěvek. Jednu třetinu vlastních prostředků si přitom může vybrat a použít ji třeba jako základ na bydlení nebo studium.“

Lubomír Koňák, ředitel obchodu z KB Penzijní společnosti

V době odchodu do důchodu by pak podle odhadovaných průměrných výnosů mohli mít až kolem 6 milionů korun. Navíc se na tzv. dětské smlouvy ohledně státního příspěvku vztahují stejná pravidla jako na smlouvy pro dospělé, může tak dosáhnout až 2 760 Kč za rok, a to při ukládání alespoň tisíc korun měsíčně.

KB Penzijní společnost nyní motivuje rodiče, prarodiče a další rodinné příbuzné a každou smlouvu doplňkového penzijního spoření pro nezletilé odměňuje 1 000 Kč. Akce platí pro nové smlouvy uzavřené do 31. prosince 2021 s měsíčním příspěvkem minimálně 500 Kč.

Výhody doplňkového penzijního spoření pro děti:

  • výši příspěvku lze kdykoliv zdarma změnit,
  • na smlouvu může přispívat více osob, např. rodiče i prarodiče,
  • státní příspěvek až 2 760 Kč ročně,
  • možnost výběru 1/3 vlastních příspěvků v 18 letech,
  • jeden z nejlevnějších investičních produktů na trhu s možností měnit strategii spoření.

Veronika Benešová
Komunikace KB PS
+420 725 831 849
vbenesova@kbps.cz

Pavel Zúbek
Komunikace KB
+420 725 420 107
pavel_zubek@kb.cz