Už je dvanáct! Varuje kampaň OCO2JDE

Úderem 12. hodiny se za zvuku sirén zastavil model plic, který v polovině října instalovala Komerční banka na pražském Andělu. Symbolický akt má za cíl upozornit na krátící se čas, kdy je možné změnit lidské jednání a tím zastavit nezvratnou změnu klimatu Země.

3. 11. 2021 15:00

Umělecká instalace lidských plic byla vedle metra Anděl umístěna 13. října. Model simulující dýchání postupně přirozeně i uměle černal, aby demonstroval vliv znečištění na lidi a přeneseně i na planetu Zemi. Přesně ve 12:00 se zčernalé plíce zastavily, aby znázornily důsledek neudržitelného chování.

„Celý projekt má vyvolat diskuzi a ukázat, co se může stát naší planetě a tedy i nám. Vysoce uznávaní odborníci varují, že už není ani za pět minut dvanáct.“

Jitka Haubová, členka představenstva a provozní ředitelka Komerční banky

K symbolickému zastavení chodu modelu plic navíc došlo v začátku 26. konference smluvních stran OSN o změně klimatu (COP26) v Glasgow. Ta si klade za cíl urychlit aktivity směřující k naplnění Pařížské dohody a Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu.

Jak na udržitelnou budoucnost?

Jedním z nejefektivnějších řešení, jak zastavit měnící se klima planety Země, je tzv. udržitelné chování. Udržitelně se může zachovat každý z nás, aniž by zásadně snížil svůj komfort.

„Měly by tak jednat i firmy. V Komerční bance jsme principy udržitelnosti zahrnuli do samé podstaty našeho podnikání.“

Jitka Haubová, členka představenstva a provozní ředitelka Komerční banky

Komerční banka se tak například zavázala, že do roku 2026 dosáhne uhlíkové neutrality – v roce 2020 se jí podařilo snížit uhlíkovou stopu o 35 %. Třetí největší banka v ČR navíc omezuje financování projektů s negativním dopadem na životní prostředí, a naopak podporuje projekty zaměřené na udržitelný rozvoj.

Změna fungování ekonomiky udržitelným směrem ale nebude zadarmo, tzv. ozelenění vyjde v příštích šesti letech odhadem na 500 miliard korun. „Pro oblast udržitelnosti získá Česká republika přes půl bilionu korun na dotace a záruky, a to z fondů Evropské unie. Banky se stanou distributorem, financiérem, multiplikátorem a doufejme a rádcem pro podniky i jednotlivce. Financováním z vlastních zdrojů pak celý efekt změny akcelerují,“ dodává Jitka Haubová.

Instalace modelu plic je součástí projektu OCO2JDE Komerční banky, která edukuje a zároveň vyzývá k udržitelnosti.

Prohlédněte si fotografie a videa instalace plic.


Pavel Zúbek
Komunikace KB
+420 725 420 107
pavel_zubek@kb.cz