30 let od spuštění prvního bankomatu KB

V sobotu 19. února 2022 oslaví Komerční banka 30 let od zahájení provozu své bankomatové sítě. KB se tím ve spolupráci se společností ISC MUZO stala první bankou ve střední a východní Evropě, která spustila provoz bankomatů s přímým on-line napojením na mezinárodní síť EuroCard/MasterCard/Cirrus.

18. 2. 2022 10:30

„V dnešní době považujeme bankomaty za naprostou samozřejmost. Před třiceti lety ale byla možnost vybrat si peníze jinde než na pokladní přepážce, obrovským krokem vpřed. Od té doby jsme ušli další velký kus cesty a jen loni se prostřednictvím bankomatů KB uskutečnilo téměř 24 milionů hotovostních transakcí. Vkládání peněz, bezkontaktní a recyklační technologie, nižší spotřeba energií, to jsou neopomenutelné, moderní, a především udržitelné inovace, které nabízíme. A pokud během víkendu vyrazíte autem na výlet, nezapomeňte se stavit u jednoho z našich drive-up bankomatů“ 

Jitka Haubová, členka představenstva KB odpovědná za provoz

Mezi roky 2000-2010 došlo k velkému rozmachu v počtu přístrojů a na konci desetiletí KB disponovala již 677 přístroji, což představovalo 18% podíl z celkového počtu přístrojů v ČR. V roce 2012 pak uvedla KB do provozu prvních 10 vkladových bankomatů, když vůbec první vkladový bankomat KB byl spuštěn 3. září 2012 v budově na Václavském náměstí. Od tohoto dne jejich počet stále roste a cílem KB je mít (až na několik výjimek) všechny bankomaty vybavené vkladovou funkcí.

Další milník ve vývoji bankomatové sítě KB v podobě tzv. drive-up bankomatu se udál v roce 2018. Tento typ bankomatů, který umožňuje vybírat nebo vkládat hotovost z pohodlí auta, provozujeme jako jediná banka v ČR. V současné době jsou klientům k dispozici na pěti čerpacích stanicích Benzina v Praze, Hradci Králové, Ostravě, Brně a Plzni.

O dvanáct měsíců později spustila KB na vybraných bankomatech první bezkontaktní čtečku, díky níž lze vybírat hotovost bezkontaktně nejen platební kartou, ale také prostřednictvím chytrých hodinek a mobilních telefonů s technologií NFC.

V letech 2020 a 2021 do výkonnosti bankomatů KB zasáhla pandemie COVID-19. Pokles využívání se projevil především menší četností výběrů, objemy zůstaly stejné. Z pohledu vkladů se chování klientů na bankomatech zásadně nezměnilo.

Prostřednictvím svých bankomatů KB zrealizovala v roce 2021 už 56 % objemu a 93 % počtu všech klientských hotovostních operací (výběry + vklady). Na konci roku 2021 měla KB 15% podíl z celkového počtu přístrojů na trhu ČR se svými 860 přístroji, jejichž prostřednictvím bylo realizováno 17 % objemu všech výběrů z ATM v ČR. Nadále platí, že KB je naprostou jedničkou mezi všemi bankami v počtu vkladových bankomatů: na konci roku disponovala 502 přístroji a jejich počet i nadále roste. Bezkontaktní čtečkou je vybaveno 604 přístrojů, a i tento údaj stále roste.

Pavel Zúbek
Komunikace KB
mobil.: +420 725 420 107
pavel_zubek@kb.cz