Češi mají rádi věci pod kontrolou, nyní mohou plně ovládat i penzijko

Češi chtějí mít nad svým životem kontrolu. Podle aktuálního průzkumu KB Penzijní společnosti se tak k životu staví 44 % populace. Kontrolu mohou nově mít i nad spořením na penzi: KB Penzijní společnost nabízí produkt doplňkového penzijního spoření, v rámci kterého je klientovi nově doporučena strategie spoření šitá na míru, tzv. Moje penzijní strategie. Klient si může strategii spoření zvolit i sám dle svých aktuálních potřeb. Novinka navíc umožňuje zapnout speciální funkci, která zakonzervuje původní nastavení vůči pohybům na trhu. Vyhovovat tak bude i 22 % Čechů, kteří dle průzkumu o změny nestojí.

11. 5. 2022 13:30

Podle studií jsou Češi ve financích konzervativní. To potvrzuje i aktuální průzkum KB Penzijní společnosti, který ukazuje, že Češi mají peníze uložené především ve spořicích produktech.

„Nedůvěra Čechů v investice je doslova legendární. Přesto lze v posledních letech pozorovat změnu přístupu, kdy Češi berou investice na milost, především pak ty méně dynamické“

Vladimír Jeřábek, výkonný ředitel KB Penzijní společnosti

Do fondů dle dat investuje čtvrtina Čechů, každý osmý vlastní akcie v rámci individuálních investic.

tiskovky

Sami sebe Češi označují především za konzervativní investory, tedy takové, kteří mají jen malé zkušenosti s investováním a investují s horizontem dvou či více let. „Český investor hledá stabilitu. Špatně snáší výkyvy na trhu. Je pro něj proto důležitá i možnost si investice kdykoli upravovat, mít zkrátka své finance pod kontrolou. Je však třeba si uvědomit, že bez většího podílu akciové nebo alternativní složky v investičním portfoliu si investoři bohužel v dlouhodobém horizontu snižují pravděpodobnost, že reálná hodnota jejich investice poroste,“ upřesňuje Vladimír Jeřábek, výkonný ředitel KB Penzijní společnosti.

tiskovky

Kontrola nade vše

Mít věci pod kontrolou je kromě financí i obecný životní přístup, v průzkumu tento postoj vyjádřilo 44 % Čechů. Tato potřeba přitom významně stoupá s věkem. „Ukazuje se zde velmi silně mezigenerační rozdíl, kdy se mladí lidé lépe přizpůsobují změnám, jsou cílevědomí, aktivní. Je tak logické, že i ve financích potřebují mít možnost si vše přizpůsobit ke své spokojenosti. Chtějí si prostě věci nastavit dle svých potřeb,“ vysvětluje Vladimír Jeřábek.

Penzijní společnost proto připravila v rámci doplňkového penzijního spoření novou produktovou nabídku - Moje penzijní strategie, v rámci které je klientovi doporučeno individuální rozložení prostředků do účastnických fondů přesně podle potřeb a přání klienta.

tiskovky

Moje penzijní strategie od KB PS přináší unikátní strategie i možnost změn

Jak to funguje? Klient vyplní komplexní investiční dotazník, na jehož základě mu poradce připraví strategii spoření odpovídající jeho investičnímu profilu a věku. Tu pak klient může přijmout či ji upravit dle svých představ. „Pečlivě sledujeme potřeby Čechů, a to nejen v čase, ale i v souvislosti s životními situacemi. Proto mají naši klienti možnost svoje nastavení penzijka upravovat, a to tolikrát, kolikrát potřebují. Samozřejmě bez jakéhokoli poplatku,“ dodává Vladimír Jeřábek, výkonný ředitel KB Penzijní společnosti.

Kontrola ale není jedinou potřebou, kterou Češi v životě mají, 22 % z nich preferuje stabilitu a jen minimum změn. „Finanční trhy představují velmi proměnlivé prostředí, a stejně jako se mění ony, mění se i investice samotné. Pro klienty, kteří nechtějí, aby jejich strategie kopírovala trh, jsme připravili řadu bezplatných doplňkových služeb. Třeba takovou, která zjednodušeně řečeno drží nastavené poměry účastnických fondů,“ doplňuje Vladimír Jeřábek. Touto službou je konkrétně myšleno vyvažování fondů, které udrží stejné podíly účastnických fondů podle počátečního nastavení, přesto, že jejich rozložení se mění podle míry dynamiky jednotlivých typů investic a pohybů na trhu. Další zajímavou službou je i zkonzervativnění nad rámec zákonných povinností, která s blížící se dobou důchodového věku účastníka a předpokládaného čerpání prostředků minimalizuje případný negativní dopad možných výkyvů na trhu.

O průzkumu:

Průzkum Češi a penzijko KB Penzijní společnosti proběhl on-line za pomoci nástroje Instant Research výzkumné agentury Ipsos. Sběr dat probíhal v únoru 2022 a zúčastnilo se ho 1 050 respondentu v reprezentativním zastoupení podle pohlaví, věku, vzdělání, velikosti a místa bydliště.

Veronika Ďuranová
Komunikace KB PS
mobil: +420 725 831 849
vbenesova@kbps.cz

Pavel Zúbek
Komunikace KB
mobil.: +420 725 420 107
pavel_zubek@kb.cz